czwartek, 17 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

„Łomża historią zawsze była wielka”

596. rocznicę nadania praw miejskich świętowała w niedzielę Łomża. 15 czerwca 1418 roku Książę Mazowiecki Janusz I nadał jej prawa miejskie tzw. chełmińskie, a Łomża przejęła od Nowogrodu funkcje sądowo-administracyjne i zarząd dóbr książęcych. Przywilej zezwalał też na wybudowanie w mieście łaźni, wagi, postrzygalni, zwalniał mieszczan od ceł w granicach księstwa mazowieckiego...
- Aby nie czynić zamętu trzymajmy się tej daty, ale Łomża jest starszym miastem – mówił historyk Adam Dobroński podkreślając, że „sześć wieków, trochę uszczupla metrykę Łomży”.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w Katedrze, później była uroczysta sesja Rady Miasta w ratuszu wraz z odsłonięciem na jego frontonie tablicy upamiętniającej wybory z 4 czerwca 1989 roku, a przed wieczorem na Starym Rynku odbył się koncert muzyki poważnej.

Punktem kulminacyjnym obchodów 596. „urodzin” Łomży była uroczysta sesja Rady Miasta, która odbyła się w holu ratusza. Przybyli na nią nie tylko miejscy radni i prezydent ale także wicewojewoda podlaski, członek zarządu województwa podlaskiego, dyrektorzy większości miejskich instytucji i szkół, a także m.in. delegacje władz z partnerskich miast: Nowogradu Wołyńskiego (Ukraina), Gorki (Białoruś) i Czechowic Dziedzic. 
Wspominając akt Księcia Janusz I Mazowieckiego sprzed 596 lat prezydent Mieczysław Czerniawski podkreślał, że „oznaczało to wejście w nową epokę Łomży”. Pokrótce przedstawiając najważniejsze daty z niemal 600-letniej historii mówił, że „mamy powody do dumy”. Prezydent mówił, że w tegoroczne świętowanie miasta wpisuje się także 400-lecie istnienia w mieście szkoły ogólnokształcącej oraz 10-lecie Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Ogłosił też „przystąpienie do wielkiego jubileuszu 600-lecia”.

- Sześć wieków, trochę uszczupla metrykę Łomży – mówił historyk Adam Dobroński, który przy okazji świętowania miał odebrać tytuł honorowego obywatela miasta. Punkt dotyczący nadania mu go zdjęto jednak z porządku obrad. Jak tłumaczył przewodniczący Maciej Borysewicz „z przyczyn proceduralnych przesunięto na jedną z następnych sesji”, ale decyzja została podjęta jeszcze w piątek po protestach części radnych w związku z figurowaniem historyka jako tajny współpracownik SB.- Ktoś by zapytał, czy mi się jeszcze chce mówić? - pytał Dobroński. - Chce mi się mówić – odpowiadał i opowiadał, że „Łomża wywodzi swoje dzieje od IX wieku”, że tu – na wzgórzu świętego Wawrzyńca, dziś w Starej Łomży - stanął pierwszy kościół na Mazowszu w 1000 roku, że w prawdopodobnie pod koniec XIV wieku Łomżę ulokowano w miejscu gdzie jest dzisiaj i że w 1410 roku był już w niej wójt, a więc znacznie wcześniej niż 15 czerwca 1418 roku gdy Książę Mazowiecki Janusz I nadał Łomży prawa miejskie, zwane chełmińskimi. 
- Aby nie czynić zamętu trzymajmy się tej daty, ale Łomża jest starszym miastem – podkreślał historyk, dodając na koniec, że dla niego „Łomża, to nie jest miejsce, ani punkt na mapie, Łomża to jest zjawisko” i że „historią zawsze była wielka”.

Tablica na 25-lecie

Jednym z punktów uroczystej sesji było także odsłonięcie, na fasadzie starego ratusza, tablicy upamiętniającej pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 roku. Na prostokątnej tablicy z granitu znajduje się napis: 
"Był taki dzień 4 czerwca 1989 roku
WYBORY DO SEJMU I SENATU ODNOWIŁY POLSKĘ
staraniem Rady Miejskiej, Prezydenta Łomży i NSZZ Solidarność Oddział Łomża
w 25. ROCZNICĘ"
Autorem projektu tablicy jest Tadeusz Babiel, a pomysł jej zawieszenia wyszedł od łomżyńskiej Solidarności. Podczas sesji jej przewodniczący i jednocześnie miejski radny Henryk Piekarski, mówił, że „ma to być upamiętnienie łomżyniaków uczestniczących w tamtych wydarzeniach”, choć na uroczystościach w ratuszu, poza prezydentem Czerniawskim, chyba nikogo z tamtych lat nie było.
- Wówczas miałem skończone 40 lat i byłem uznawany za człowieka władzy, byłem I sekretarzem komitetu wojewódzkiego PZPR - mówił prezydent Czerniawski. - Jak powszechnie wiadomo nie startowałem w tamtych wyborach po stronie Lecha Wałęsy, ale nie byłem rywalem, bo ordynacja była tak skonstruowana – dodawał przyznając, że pierwszy w karierze mandat poselski zdobył dwa tygodnie później, czyli 18 czerwca 1989 roku.

Miasto z perspektywami(?)
Prezydent Czerniawski odniósł się także do już niemal czteroletniego kierowania samorządem miasta. Jak mówił, wraz z radnymi tworzą „nową rzeczywistość”.
- Czy tego chcemy, czy nie - przyznać to muszą najwięksi nasi „nadworni” pesymiści - wizerunek Łomży z każdym rokiem zmienia się na korzyść – mówił Czerniawski dodając, że ma nadzieję, że będzie się zmieniał jeszcze szybciej, niż do tej pory. - Oczywiście żadne miasto nie jest pozbawione problemów. Ale żadne też – jak Łomża – nie ma tak wspaniałego położenia, takich perspektyw i takiego potencjału na to, by tworzyć równe szanse coraz lepszego życia wszystkim jego mieszkańcom. Moim marzeniem jest doprowadzić do sytuacji, w której praca będzie szukała człowieka, a nie jak jest dziś, człowiek szuka pracy, często bezskutecznie.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej wybory 4 czerwca 1989 r.
Maciej Borysewicz, Przewodniczący Rady Miasta
Voci Unite
Hol urzędu miejskiego
Mieczysław Czerniawski, Prezydent Łomży
Zaproszeni goście
Prof. Adam Dobroński
Prof. Adam Dobroński
Prof. Adam Dobroński i Mieczysław Czerniawski
Mieczysław Czerniawski,Wojciech Dzierzgowski (vicewojewoda podlaski) i Maciej Borysewicz
Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego
Prezent od władz Nowogradu Wołyńskiego (Ukraina)
Włodzimierz Zagrywyj, prezydent Nowogradu Wołyńskiego (Ukraina)
A.A. Szymanowskij, zastępca Przewodniczącego Gorkiego Komitetu Wykonawczego na Białorusi
Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic  oraz Damian Żelazny, przewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach
Henryk Piekarski, przewodniczący oddziału NSZZ Solidarność w Łomży
cz
nie, 15 czerwca 2014 21:16
Data ostatniej edycji: 2014-06-16 08:59:48

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0