Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Będą niszczyć tamy bobrów... w dzień i w nocy

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku poddał konsultacjom społecznym projekt rozporządzenia zezwalającego na niszczenie i usuwanie tam bobrowych na ciekach wodnych na terenie województwa podlaskiego. Zgodnie z nim niszczenie tam, metodą ręczną lub mechaniczną, dozwolone jest przez całą dobę, cały rok. Rozporządzenie ma obowiązywać przez pięć lat, a wydane zezwolenie nie będzie dotyczyło jedynie odcinków cieków położonych na terenie objętym siecią obszarów Natura 2000 i rezerwatów przyrody, oraz w granicach trzech największych miast - Białegostoku, Suwałk i Łomży.

W Polsce żyje ok. 45 tys. bobrów, z czego co trzeci w województwie podlaskim. Tak duże zagęszczenie powoduje, że i szkody wyrządzane przez bobry właśnie w naszym województwie są największe. Bobry budują tamy, które przyczyniają się do zalewania pól i łąk, niszczą także drzewa i groble stawów rybnych. Z roku na rok rośnie liczba wniosków o odszkodowania bobrowe i liczba wypłacanych odszkodowań. W roku 2008 za szkody bobrowe RDOŚ w Białymstoku wypłacił 1,10 mln zł., w roku 2013 już 2,34 mln zł. 
Pracownicy RDOŚ przyznają, że podejmowane dotychczas działania – jak np. przenoszenie bobrów nie przynoszą oczekiwanych rezultatów „bo na miejsce opuszczone przez jedne bobry - przenoszą się inne”. Dlatego teraz anty-bobrowe działania mają być prowadzone na znacznie większą skalę. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku tamy bobrów, poza miejscami ochronnymi będzie mógł niszczyć przez cały rok w dzień i w nocy, tylko raz do roku ma składać  Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Białymstoku pisemną informację o wykonanych czynnościach.
- Z uwagi na znaczenie zarządzenia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku postanowił poddać to zarządzenie opiniowaniu społecznemu i przeprowadzić konsultacje zapewniając możliwość wypowiedzenia zainteresowanym – podaje Małgorzata Wnuk, rzeczniczka RDOŚ w Białymstoku. - Swoje uwagi i wnioski do projektu można składać w formie pisemnej lub ustnej do protokołu oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym do 20 maja br. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku ul. Dojlidy Fabryczne 23 15-554 Białystok, lub na nr fax. (85) 7406982, lub na adres email biuro.bialystok@rdos.gov.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę