Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Artystyczne Słowa na Wieczność

Zbiorową wystawę prac artystów z Małopolski, zainspirowanych cyklem XVIII–wiecznych fresków „Osiem błogosławieństw” z kościoła zakonu pijarów w Hebdowie, otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Są wśród nich zarówno twórcy znani, tacy jak Marita Benke-Gajda, Jan Tutaj, Stanisław Tabisz czy autor ołtarza w łomżyńskiej katedrze Czesław Dźwigaj, ale też młodzi, bardzo utalentowani artyści. – Punktem kulminacyjnym Ewangelii jest Kazanie Chrystusa na górze, a punktem kulminacyjnym owego kazania jest Osiem błogosławieństw, które są streszczeniem całego przesłania Jezusa Chrystusa – podkreśla inicjator wystawy, ks. prof. Eugeniusz Grzywacz, dyrektor Centrum „Wiara i Kultura” w Hebdowie. – Zaprezentowane tu prace nawiązują do tych najważniejszych słów w historii ludzkości!

W otwierającym wystawę „Słowa na Wieczność” wystąpieniu ks. prof. Grzywacz podkreślił, że błogosławieństwa były dotąd bardzo rzadko przedstawiane w malarstwie czy szerzej sztuce, a jeśli już, to w formie alegorycznej, tak jak w zdobiących kopułę zabytkowego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. apostołów Piotra i Pawła w Hebdowie pracach Andrzeja Radwańskiego. Stały się one punktem wyjścia i źródłem nieocenionej inspiracji dla 
współczesnych artystów, którzy podeszli do tego tematu w bardzo indywidualny sposób. 
Efekt to 48 zaprezentowanych w Łomży prac: rzeźb, ceramiki, obrazów, grafik i rysunków, nie zabrakło też fotografii przedstawiających Osiem błogosławieństw według artystycznej wizji Andrzeja Radwańskiego sprzed stuleci. I pomimo tego, że są to prace o bardzo różnym charakterze, począwszy od realistycznych do abstrakcyjnych, to mamy tu do czynienia ze zwartą całością, emanującą wzniosłością, nabożnym skupieniem i szczególnym klimatem.
Tak jak w pracach „Byty równoległe” Jana Tutaja, w których odbicie rzeczywistości jest zdeformowane nie z powodu niedoskonałości tych szczególnych zwierciadeł, ale by wywołać w oglądających wrażenie, że to, co widzimy, nie zawsze jest prawdziwe i znajduje odzwierciedlenie w świecie realnym. Równie poetyckie skojarzenia wywołuje dzieło „Szczęśliwi…” Pawła Legutko, ukazujące szczęście w różnych etapach rozwoju człowieka, symbolizowanych różnymi przedmiotami unoszącymi się na rzece życia czy w obrazie „Mniej znaczy więcej…” Weroniki Gajdy, uzmysławiającym oglądającym, że czasem właśnie posiadając mniej jesteśmy tak naprawdę bogatsi, zwłaszcza w duchowym wymiarze.
Takich metaforycznych prac, jak rzeźba „Opowieść o Miłosiernym Ojcu” Jerzego Gąsiorka, w której, zapewne grzeszny syn, uzyskuje ojcowskie przebaczenie, niemal dosłownie wtapiając się w jego miłosierdzie czy wymowniejsze od tysięcy słów przedstawienie przez Maritę Benke-Gajdę kapucyńskich sandałów, symbolizujących pobożne i pracowite życie tych zakonników, jest na wystawie znacznie więcej. Dlatego warto, szczególnie przed zbliżającymi się świętami, odwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej  – wystawa „Słowa na Wieczność” będzie w niej prezentowana do 7 maja.
– Ta wystawa trafiła do nas w takim momencie, kiedy jest czas na refleksję, na przemyślenia i myślę, że jest ona do tego doskonałym pretekstem! – podkreśla Karolina Skłodowska, kierownik galerii. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę