piątek, 18 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Pierwszy bocian już jest. Za nim przylecą kolejne...

Bociany już przyleciały. W sobotę w okolicach Brzostwa nad Biebrzą Marek Maliszewski sfotografował pierwszego w tym roku bociana. Ptak spacerował po łąkach zapewne w poszukiwaniu żab. Czy jakąś złapał nie wiemy. Na widok biegnącego w jego kierunku fotoreportera bocian odfrunął...

Przylot na lęgowiska i zajęcie gniazda to chyba najbardziej wyczekiwany i komentowany przez ludzi moment w życiu bocianów. Pierwszy bocian w naszym regionie zazwyczaj pojawią się pod koniec marca, choć zdarzało się – jak w 2008 roku, że był na początku miesiąca. Zdaniem ornitologów, jeśli nie pogorszy się pogoda, już pod koniec tygodnia można się spodziewać masowych przylotów tych ptaków. Z prowadzonych od lat przez służby meteorologiczne obserwacji fenologicznych wynika, że ogromna większość ptaków przylatuje do nas przed 10 kwietnia.
Tylko w co trzecim gnieździe samiec i samica zjawiają się w tym samym dniu. W pozostałych przypadkach jeden z ptaków przybywa z pewnym opóźnieniem. Średnio różnica między przylotem pierwszego i drugiego bociana wynosi 7 dni, ale niekiedy oczekiwanie na partnera przeciąga się do całego miesiąca.

Bocian pod Brzostowem
Żurawie
Dzikie gęsi nad polami
Dzikie gęsi nad polami
Dzikie gęsi nad polami
Dzikie gęsi nad polami
Bocian pod Brzostowem
Bocian pod Brzostowem
cz
pon, 24 marca 2014 09:43
Data ostatniej edycji: 2014-03-24 09:54:46

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0