wtorek, 26 września 2017 napisz DONOS@

Wyglądaj pierwszego bociana

- Wiosna przyrodnicza już jest w regionie – mówi Anna Jadczak z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Widać to szczególnie w takim dniu jak dziś. W dolinie Narwi jest już dużo wiosennego ptactwa. Są gęsi, żurawie, czajki, czaple czy szpaki. Obudziły się także już pierwsze żaby i lada dzień powinien pojawić się pierwszy bocian – dodaje.
Ten symbol nadchodzącej wiosny w dolinie Narwi pojawia się zazwyczaj pod koniec marca i zazwyczaj w gnieździe w Kalinowie.

- Dotychczas pierwszy bocian pojawił się u nas w 2008 roku – mówi Anna Jadczak. - Wówczas był w Kalinowie już 4 marca. Czerty lata wcześniej przyleciał 17 marca. 
I zdaniem pracowników ŁPKDN w tym roku do tego czasu też powinien się już pojawić w dolinie Narwi. 
- Wiemy, że bociany są już  w Polsce. Podobno widziano już pierwsze sztuki na Kurpiach, więc i u nas powinien być lada dzień – mówi Anna Jadczak.
Bocian powinien się spieszyć by nadążyć za wiosna. Ta na niego w tym roku nie czeka. Nad Narwią jest już wiele dowodów na to, że wiosna w regionie już się zaczęła. Od kilkunastu dni jest już coraz więcej gatunków ptaków. Są stada gęsi, żurawie, czajki, szpaki i łabędzie krzykliwe. W czaplińcu w Piątnicy pojawiły się już pierwsze czaple siwe, a w dolinie rzeki widoczne są także czaple białe. 
Poza ptakami w Parku kwitną już przebiśniegi, a z zimowego snu zaczęły się budzić także żaby. 
Pracownicy Parku zachęcają do wizyt w dolinie Narwi i obserwacji budzącej się wiosny. 

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi obejmuje powierzchnię niemal 7,5 tys hektarów wzdłuż 16-kilometrowego odcinak rzeki od Wizny po Łomżę.

Dzikie gęsi
Dzikie gęsi
Dzikie gęsi
Dzikie gęsi
Klucze dzikich gęsi
Klucze dzikich gęsi
Łabędź
Dzikie gęsi
Dzikie gęsi
Kaczki
Żuraw
Dzikie gęsi
cz
pon, 10 marca 2014 14:17
Data ostatniej edycji: 2014-03-10 14:27:35

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0