Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

„Człowieczy los” z Łomży w TVP Polonia

Główne zdjęcie
Jerzy Hoffman i Marek Lechowicz

Materiał o powstającym filmie dokumentalnym „Człowieczy los” oraz rozmowę z jego autorem Markiem Lechowiczem i Anetą Hoffman, prezesem fundacji Kresy Historii, wyemitowała w poniedziałkowy wieczór TVP Polonia. – Musimy utrwalić i przekazać pamięć o tych ludziach, bo jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może bezpośrednio nagrać ustne przekazy tych, którzy byli świadkami i uczestnikami tragicznych wydarzeń! – podkreśla Marek Lechowicz. Fragmenty filmu, opowiadającego o tragicznych losach dzieci – zesłańców na Sybir, zostały też zaprezentowane w Warszawie na spotkaniu „Tułacze dzieci” z polskimi Sybirakami. Był wśród nich wybitny reżyser Jerzy Hoffman, który, zainteresowany projektem, wyraził chęć rozmowy o współpracy z Markiem Lechowiczem i zaprosił go do swego studia filmowego „Zodiak”.

Film „Człowieczy los” opowiada o losach 733. polskich dzieci, wywiezionych przez Sowietów z całej Polski, również Łomży i okolic, na Syberię. Stamtąd, często już osierocone, w listopadzie 1944 r. trafiły do Wellington w Nowej Zelandii. Po wojnie tylko nieliczne z nich wróciły do Polski, większość pozostała na obczyźnie. Jednak wciąż czują się Polakami, mówią po polsku, kultywują rodzime tradycje świąteczne i patriotyczne. Do dnia dzisiejszego żyje ich około 340., kolejnych 30. zdecydowało się, głównie w ostatnich latach, na powrót do Polski. W ubiegłym roku Marek Lechowicz i Michał Chojak odwiedzili z kamerą Nową Zelandię, nagrywając setki rozmów z „dziećmi Sybiru”, często niezwykle wzruszających, tak jak w przypadku 85-letniej Janiny Różyckiej z Auckland, wywiezionej z Łomży z całą rodziną w roku 1940. Obecnie trwają prace nad filmem oraz poszukiwanie sponsorów.
– Każda forma współpracy czy nagłośnienia powstawania tego dużego projektu jest dla nas bardzo ważna, ponieważ musimy zebrać odpowiedni budżet, by można było go zrealizować do końca – mówi Marek Lechowicz. – TVP Polonia bardzo wnikliwie ujęła temat, za co jestem bardzo wdzięczny i liczę na szeroki odzew! 

Więcej informacji na temat filmu można znaleźć na stronie Podlaskiego Regionalnego Funduszu Filmowego www.prff.pl. Marek Lechowicz współpracuje również z fundacją Kresy Historii i Anetą Hoffman, której też bardzo zależy na tym, żeby przybliżać zapomniane karty polskiej historii.
– Planuję ukończenie 4/5 filmu na listopad, żeby zaprezentować go podczas uroczystości w Nowej Zelandii, upamiętniających 70. rocznicę przybycia polskich dzieci do Wellington. To, co nakręcimy podczas tych obchodów, również trafi do filmu, zaś całość powinna być gotowa  na luty przyszłego roku, na rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir – dodaje autor „Człowieczego losu”.

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę