Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Afrykański pomór świń już 100km na wschód od nas

- Wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest groźny dla ludzi – podkreśla Joanna Gaweł rzecznik prasowy wojewody podlaskiego informując o działaniach jakie podjęto po wczorajszym potwierdzeniu wykrycia wirusa APS u padłego dzika znalezionego na terenie województwa podlaskiego, około 1 km od granicy z Białorusią. - W obszarze 5 km od miejsca znalezienia padłego dzika Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce przeprowadza przegląd wszystkich gospodarstw utrzymujących świnie. Przegląd obejmuje spis wszystkich świń oraz ocenę stanu zdrowotnego zwierząt, właściciele zwierząt są informowani o zagrożeniu związanym z afrykańskim pomorem świń. Tymczasem jak poinformowała we wtorek po południu Informacyjna Agencja Radiowa na terenie województwa podlaskiego znaleziono drugiego dzika, u którego wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Jak przekazuje rzeczniczka wojewody obecnie opracowywane jest rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sokółce wyznaczające obszar zapowietrzony i zagrożony w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Wydanie go spowoduję między innym zwiększenie obszaru lustracji zwierząt z 5 km do 10 km oraz wprowadzi całkowity zakaz urządzania polowań oraz zakaz przemieszczania świń oraz materiału biologicznego z obszaru powiatu. Ponadto przygotowywane jest również nowe rozporządzenie wojewody w tym zakresie. To obowiązujące dotychczas za teren zagrożony uznawało powiaty: augustowski, białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski oraz miasta Białystok i Suwałki wprowadzając tam m.in. obostrzenia dotyczą gospodarstw prowadzących hodowlę świń np. nakaz używania mat dezynfekcyjnych przy wejściach do pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, czy nakaz trzymania świń w zamknięciu, a w przypadku dzików obowiązek dostarczenia każdego odstrzelonego zwierzęcia do punktu skupu lub zakładu przetwórstwa dziczyzny, a tusze lub skóry tych zwierząt mogą być stamtąd zabierane dopiero po otrzymaniu negatywnego wyniku badania laboratoryjnego na obecność wirusa ASF.
Jak przekazuje  Joanna Gaweł od 1 stycznia do 14 lutego 2014 roku na terenie województwa podlaskiego pobrano 1064 próbek w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Póki co tylko w jednym przypadku -  u padłego dzika znalezionego na terenie gminy Szudziałowo, w  powiat sokólski w odległości około 1 km od granicy z Białorusią – potwierdzono obecność groźnego wirusa.

Tymczasem jak poinformowała we wtorek po południu Informacyjna Agencja Radiowa znaleziono drugiego dzika, u którego wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń.  Agencja nie podała, że według jej źródeł sprawa także dotyczy województwa podlaskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę