Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Elektroniczna biblioteka za darmo!

Główne zdjęcie
Czytelnia w w łomżyńskiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, razem z pięcioma innymi bibliotekami z regionu, wykupiła dostęp do kilkuset poszukiwanych przez czytelników książek. Są one dostępne bezpłatnie na platformie Ibuk Libra, zarówno w sieci komputerowej MBP na terenie całego miasta jak i w miejscach wybranych przez czytelników. – Dzięki zaawansowanej technologii użytkownicy tej największej „czytelni on-line” mogą korzystać z podręczników akademickich, prac naukowych, popularnonaukowych i specjalistycznych, a nawet beletrystyki, przez całą dobę, z każdego urządzenia (komputer, tablet, telefon komórkowy) i w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu! – podkreśla Krystyna Sobocińska, dyrektor MBP w Łomży.

Biblioteki z Łomży, Białegostoku, Hajnówki, Kolna, Podgórza i Suwałk stworzyły wspólnie na platformie Ibuk Libra tzw. Podlaski Zasób Biblioteczny. Czytelnicy z tych bibliotek mogą obecnie korzystać nieodpłatnie z ponad 400 książek w formie elektronicznej, głównie najnowszych wydań literatury fachowej z zakresu prawa, historii czy pedagogiki. 
– To oferta skierowana do osób, które uczą się, studiują, ale też poszukują konkretnych informacji czy chcą poszerzyć swoją wiedzę – mówi Krystyna Sobocińska. – Ale jest tam też literatura piękna, są poradniki, więc każdy znajdzie coś dla siebie!
Korzystanie z tej elektronicznej biblioteki jest bardzo proste. Można używać bibliotecznej sieci komputerowej w MBP na ul. Długiej 13, Oddziale dla Dzieci na ul. 3 Maja 6a oraz w filiach bibliotecznych na Polnej, Księżnej Anny, Spółdzielczej i Małachowskiego. 
Jest też możliwość zdalnego dostępu do zasobów platformy poprzez swój indywidualny kod PIN, który może otrzymać każdy czytelnik pod warunkiem, że nie zalega ze zwrotem książek.
Ma się wówczas praktycznie nieograniczony dostęp do interesujących nas pozycji: w domu, pracy, na uczelni czy w podróży. System oferuje też czytelnikom wiele możliwości, w tym wyszukiwanie w książkach słów oraz całych akapitów, zaznaczanie tekstu, bezpośrednie robienie w nim notatek, generowanie bibliografii czy korzystanie ze słowników i encyklopedii podczas czytania. 
– Idziemy cały czas do przodu! – podkreśla Krystyna Sobocińska. – Wchodzą nowe technologie, nowe rozwiązania, jeśli chodzi o dostęp do literatury i nasza biblioteka  proponuje  je czytelnikom. Wystarczy tylko przyjść do swojej biblioteki, otrzymać indywidualny kod PIN, po czym do 6 stycznia 2015 r., bo na tyle mamy na razie wykupioną licencję, można bezpłatnie korzystać z tego zasobu. Ibuk jest doskonałym uzupełnieniem naszych tradycyjnych zbiorów, tym bardziej, że nawet jeśli mamy dany tytuł, to w góra 1-2 egzemplarzach, często wypożyczonych na dłużej. Na platformie z jednej książki może korzystać na raz aż pięć osób i pierwsze dni pokazują, że jest to ilość wystarczająca. 

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę