Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Zmarł wybitny filozof, ksiądz profesor Dołęga

Główne zdjęcie
Ks. kan. prof. dr hab. Józef Marceli Dołęga (Fot. Kuria Łomżyńska)

W niedzielę, w wieku 74 lat zmarł ks. kan. prof. zw. dr hab. Józef Marceli Dołęga – pochodzący z okolic Łomży wybitny filozof, długoletni dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. „Należał do grona najwybitniejszych polskich sozologów i ekofilozofów, współtworzył humanistyczną koncepcję ochrony środowiska i studiów akademickich o takim profilu, przyczynił się do uznania ochrony środowiska za dyscyplinę naukową” - czytamy w informacji o śmierci księdza i naukowca na stronie internetowej UKSW. Pogrzeb prof. Dołęgi, który w kapłaństwie przeżył 50 lat, odbędzie się w środę w Łomży. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył będzie arcybiskup Józef Michalik, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Dołęga urodził się 24 kwietnia 1940 roku we wsi Budne w parafii Osowiec w dekanacie grajewskim. W 1964 roku biskup Czesław Falkowski w Katedrze Łomżyńskiej wyświęcił go na kapłana. Już rok później rozpoczął studia z fizolofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i z ta uczelnią, przekształconą później w Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie związane było jego życie naukowe. W 1975 roku zdobył tytuł naukowy doktora, w 1986 roku obronił habilitację, a w 2002 roku tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Śp. Prof. Dołęga był długoletnim dziekanem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, założycielem i dyrektorem Instytutu Ekologii i Bioetyki UKSW, kierownikiem Katedry Ekofilozofii i Edukacji Ekologicznej. 

Ks. prof. zw. dr hab. Józef Marceli Dołęga należał do grona najwybitniejszych polskich sozologów i ekofilozofów, współtworzył humanistyczną koncepcję ochrony środowiska i studiów akademickich o takim profilu, przyczynił się do uznania ochrony środowiska za dyscyplinę naukową – czytamy w komunikacie o jego śmierci na stronie internetowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Był współorganizatorem ogólnopolskiego seminarium sozologii i ekofilozofii, skupiającego najwybitniejszych polskich przedstawicieli tych dyscyplin. Ceniony organizator życia naukowego i studiów akademickich w regionie Polski Północno-Wschodniej.
Był m.in. członkiem Komitetu Naukowego „Człowiek i Środowisko” przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, konsultorem Komisji Nauki Wiary - Sekcja Filozoficzna oraz Komisji Nauki Episkopatu Polski, członkiem Rady Programowej Ośrodka Informacji Ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz członkiem Rady Naukowej Porozumienia Zielone Płuca Polski.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:
We wtorek 21 stycznia 2014 r. wystawienie trumny z ciałem od godz. 10.00 w sali przy głównym wejściu do Seminarium. O godz. 12.00 Msza św. żałobna w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego. O godz. 18.30 Nieszpory żałobne przy zmarłym.
Główne uroczystości pogrzebowe w środę 22 stycznia br. rozpoczną się modlitwą różańcową o godz. 10.30. Eksporta z Seminarium do Katedry pod przewodnictwem Biskupa Seniora Tadeusza Zawistowskiego o godz. 11.15. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o godz. 12.00. Po Mszy św. nastąpi obrzęd ostatniego pożegnania pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego i pochowanie w grobie kapłańskim na cmentarzu parafialnym w Łomży.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę