poniedziałek, 21 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Carpe Diem triumfuje na Konfrontacjach Teatralnych

Łomżyńska grupa teatralna Carpe Diem zdobyła, ex aequo z białostocką grupą Na skraju, I nagrodę XVIII Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w Łomży. Sukces młodym podopiecznym Katarzyny Kuklińskiej zapewniła porywająca wersja jednoaktówki „Kariera Johna Nobody” na podstawie sztuki Juliana Tuwima. Dwóch aktorów biorących udział w tym przedstawieniu, Paweł Spaliński i Przemysław Przestrzelski, otrzymało też nagrody aktorskie. Jury nagrodziło także Patrycję Zwierzyńską i Edytę Jańczuk z Łomży.
– Dla mnie ta nagroda nie była zaskoczeniem, bo z każdym występem stajemy się coraz lepsi – mówi Marcin Świątkowski, reżyser nagrodzonego spektaklu. – Zawsze wolę się spodziewać pozytywnych rzeczy, nie przyjmować od razu, że przegramy. I tym razem miałem rację!

W tegorocznych Konfrontacjach Teatralnych wzięło udział osiem teatrów młodzieżowych z Łomży, Białegostoku, Grajewa i Łap. Poziom był zróżnicowany, jednak zdecydowana większość zaprezentowanych spektakli zasługiwała na nagrody. Dlatego też jury w składzie: Marek Kościółek, Marek Lechowicz i Karol Boruch przyznało ich aż 15. Zabrakło wśród nich Grand Prix i miejsca III. Dwie równorzędne pierwsze nagrody po 700 zł otrzymały więc Carpe Diem za spektakl „Kariera Johna Nobody” oraz Na skraju z Białegostoku za przedstawienie „Szczęście Frania”. Miejsce II i 400 zł przypadło teatrowi Kaprys z Łap za spektakl „Jourdain”. 
Spektakl „Kariera Johna Nobody” miał premierę we wrześniu tego roku, na finał łomżyńskiego Małego Festiwalu „Ty i Ja”. Od tego czasu w obsadzie zaszła jedna zmiana, w roli Mrs. Pixy Aleksandrę Przesław zastąpiła Magdalena Kocoń, z którą wystąpili: Mrs. Happy – Katarzyna Górska, Mr. Nobody – Paweł Spaliński, Mr. Billingham – Bartosz Dzwonkowski, Mr. Broadcast – Przemysław Przestrzelski. 
– Zupełnie nie spodziewałam się tej nagrody, myślałam o zupełnie innych wynikach i już oswoiłam się z tą myślą – mówi Magdalena Kocoń. – A teraz cieszę się jeszcze bardziej, bo nasza praca została doceniona! 
– Grając ten spektakl żyłem już zupełnie innym spektaklem, premierą Teatru Aktywnego – dodaje Bartosz Dzwonkowski. – Tym większa radość, bo nie spodziewaliśmy się sukcesu na tych Konfrontacjach, zagraliśmy przecież ten spektakl dopiero sześć razy.
Wspomniana przez Bartosza premiera to nowy spektakl działającego w MDK-DŚT Teatru Aktywnego. „ Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka umiliło publiczności oczekiwanie na werdykt jury. Jego członkowie podkreślali też istotną rolę opiekunki teatru i organizatorki konfrontacji, Joanny Klamy w rozwoju i wspieraniu amatorskiego ruchu teatralnego w Łomży. 
– Były przynajmniej dwa spektakle, które opowiadały o czymś ważnym, coś w nas wywołały – ocenia przewodniczący jury Marek Kościółek. – Ale najważniejsza była chyba energia i siła tych młodych ludzi, zabawa, zespołowość tego, co robili razem. Oni cały czas budują swoją wrażliwość i to nie są ludzie, którzy będą stać z boku – oni będą decydować o ważnych rzeczach. Niektórzy pójdą na pewno do szkół teatralnych, inni będą pewnie działać w ruchu amatorskim, też niezwykle ważnym, jak pokazał ten przegląd!

Wojciech Chamryk  
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

Wyniki XVIII Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w Łomży:
I Nagroda:
Grupa teatralna Carpe Diem z Łomży za spektakl Kariera Johna Nobody,
Grupa teatralna Na Skraju z Białegostoku za spektakl Szczęście Frania
II Nagroda
Teatr Kaprys z Łap za spektakl Jourdain
Specjalne nagrody aktorskie po 100 zł każda:
Jędrzej Mróz za rolę w spektaklu Szczęście Frania 
Marcin Tracikowski za rolę w spektaklu Jourdain
Wyróżnienia aktorskie – nagrody książkowe:
Paweł Spaliński z Łomży za rolę w spektaklu Kariera Johna Nobody
Przemysław Przestrzelski  z Łomży za rolę w spektaklu Kariera Johna Nobody
Paweł Androsiuk z Białegostoku za rolę w spektaklu Szczęście Frania
Aneta Ciwoniuk z Białegostoku za rolę w spektaklu Szczęście Frania
Michalina  Ignatowicz z Białegostoku za rolę w spektaklu Szczęście Frania
Patrycja Zwierzyńska z Łomży za rolę w spektaklu  Polubić siebie
Edyta Jańczuk z Łomży za rolę w spektaklu Lekcja historii
Paweł Dzięgielewski  z Grajewa za rolę w spektaklu Reedukacja
Adrianna Gołaszewska z Białegostoku za rolę w spektaklu W beczce chowany
Karina Rembiszewska z Łap za rolę w spektaklu  Jourdain

170627035826.png
Marcin Świątkowski i Magdalena Kocoń - Carpe Diem
Teatr Aktywny
Teatr Aktywny
Teatr Aktywny
Teatr Aktywny
Marek Lechowicz, Karol Boruch, Marek Kościółek, Joanna Klama
Sławomira Głasek
Paweł Dzięgielewski
Karina Rembiszewska
Adrianna Gołaszewska
Aneta Ciwoniuk
Michalina Ignatowicz
Marcin Tracikowski
Adam Karasiewicz
Grupa Na skraju
Marek Lechowicz, Karol Boruch, Marek Kościółek, Joanna Klama
cz
so, 07 grudnia 2013 12:17
Data ostatniej edycji: 2013-12-07 12:22:04

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0