wtorek, 22 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

60 lat minęło jak jeden ROK…

… śpiewał Dariusz Wójcik na melodię z „Czterdziestolatka” w finale jubileuszowego koncertu Regionalnego Ośrodka Kultury. Istnieje on, pod różnymi nazwami od 60 lat, będąc jedną z najbardziej wartościowych placówek kulturalnych regionu, dzięki pracy z utalentowaną młodzieżą oraz licznym imprezom, koncertom i występom gwiazd.
– Dom kultury ma jeden wielki mankament, brak własnej siedziby! – podkreśla Marianna Pierożyńska, jego poprzednia dyrektorka. – I tu odnoszę się do władz miejskich, powiatowych a przede wszystkim wojewódzkich – wstyd! 60 lat minęło, a dom kultury nie ma swojego własnego obiektu. A gdyby miał, to osiągnięcia byłyby jeszcze większe!

Trudno się było nie zgodzić z panią Marianną, dyrektorem Powiatowego Domu Kultury w latach 1968 – 1975 i Wojewódzkiego Domu Kultury od 1977 do 1990 roku, oglądając jubileuszowy koncert. Był on bowiem swoistym przeglądem tego, co dzieje się obecnie w kierowanym od 23 lat przez Jarosława Cholewickiego Regionalnym Ośrodku Kultury.  A dzieje się, pomimo trudnych warunków lokalowych i problemów finansowych, niemało.
Publiczność jubileuszu zachwycili więc zarówno grupa dorosła Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” wykonująca Suitę lubelską, jak i młodzi tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego „Akat”, prezentujący się w tańcach latynoamerykańskich oraz standard. 
Tradycje folkloru kurpiowskiego w Regionalnym Ośrodku Kultury od lat z powodzeniem kultywuje równie gorąco przyjęta Kapela Kurpiowska z żywiołową wokalistką Janiną Nasiadko. Akordeonista kapeli, Jan Suchodoła, wystąpił też w duecie z klarnecistą Edwardem Szabatem. Ten wieloletni kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” został wyróżniony za tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, wręczoną przez wicewojewodę podlaskiego Wojciecha Dzierzgowskiego. O wszechstronności zajęć muzycznych prowadzonych w placówce  najdobitniej przekonały wszystkich występy członków Studia Wokalnego ROK: Laury Narolewskiej, Przemysława Bazydło, Julii Przestrzelskiej i Wiktorii Perzanowskiej, którzy bez kompleksów zmierzyli się z jazzem, bluesem czy rytmiczną sambą. Na jubileusz reaktywował się też zespół Mezzoforte, który wystąpił w składzie: Alicja Pyczot (Pawczyńska), Żaklina Olchowik (Boguska) oraz Agnieszka Żemek -Pawczyńska, wykonując ludową piosenkę „Ludzie mówią” w jazzowym opracowaniu. Równie efektowne były występy zespołu BIOacoustic z grającą na skrzypcach Żakliną Olchowik oraz duetu Agnieszka Żemek -Pawczyńska – Grzegorz Sekmistrz. 
Gwiazdami wieczoru byli zaś związani z Regionalnym Ośrodkiem Kultury od wielu lat, dzięki festiwalowi Drozdowo – Łomża, śpiewacy Jacek Szymański oraz Dariusz Wójcik, którzy wystąpili ze znakomitym pianistą Maciejem Gańskim.
– Byłam bardzo wzruszona, niejedna łezka mi poleciała – ocenia Marianna Pierożyńska. – Szczególnie, jak wystąpił zespół „Łomża”, bo go zakładałam. To wspaniały jubileusz wspaniałego zespołu pracowników i jedyne, czego im brakuje, to własna placówka. To były nasze marzenia od dziesiątków lat i zawsze było to tylko w planach władz i niestety dalej pozostało w planach. Ale mimo tych trudnych warunków mam wielką satysfakcję, że ich osiągnięcia są tak duże. I oby tak dalej!
– Własna siedziba to nasze marzenie – dodaje Jarosław Cholewicki. – Miastu potrzebny jest dom kultury z prawdziwego zdarzenia, co bardzo ułatwiłoby nam pracę. A sukcesy osiągamy dzięki znakomitym instruktorom, którzy lubią i potrafią pracować z młodzieżą. Robią to z ogromną pasją i zaangażowaniem, przygotowując ambitne programy, o czym mogliśmy się dzisiaj przekonać!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk, Marek Maliszewski

170627035826.png
Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Maciej Gański
Julian Jakimowicz i Jarosław Cholewicki
Zgromadzona publiczność
Julian Jakimowicz
Jacek Szymański
Maciej Gański i Jacek Szymański
Maciej Gański i Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Zgromadzona publiczność
Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Zespół Pieśni i Tańca Łomża
Kapela Kurpiowska ROK
Edward Szabat
Mezzoforte
Klub Tańca Towarzyskiego Akat
Laura Narolewska
BIOacoustic
Przemysław Bazydło
Klub Tańca Towarzyskiego Akat
Jacek Szymański
Dariusz Wójcik
Mariannna Pierożyńska
cz
so, 30 listopada 2013 09:39
Data ostatniej edycji: 2013-11-30 13:43:59

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0