Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bezpieczeństwo to nie tylko sprawa państwa, to sprawa każdego z nas, naszych rodzin i społeczności..

Główne zdjęcie
Prof. zw. dr hab. Ryszard Jakubczak, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie

- Nikt na świecie nie może czuć się bezpiecznym. Brak świadomości zagrożenia jest natomiast największym problemem – mówi prof. zw. dr hab. Ryszard Jakubczak z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Profesor Jakubczak był jednym z prelegentów organizowanej w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży konferencji „Edukacji dla bezpieczeństwa jako element systemu bezpieczeństwa narodowego”. W mieście zjawili się nie tylko profesorowie zajmujący się szeroko rozumianym bezpieczeństwem narodowym, ale i wysokiej rangi funkcjonariusze instytucji mających zapewniać nam bezpieczeństwo - m.in. Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Policji czy Służby Więziennej.

Zamknięta sala
Zamknięta sala
Prof. nadzw. dr hab. Roman Engler, rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży,
Prof. nadzw. dr hab. Roman Engler, rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży,

- Dziś czujemy się bezpieczni w naszej ojczyźnie, ale bezpieczeństwo nie jest dane na zawsze – mówi prof. nadzw. dr hab. Roman Engler, rektor Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, podkreślając, że po raz pierwszy w historii uczelni organizowana jest taka konferencja naukowo-ekspercka. Obrady miały taką wagę i charakter, że dziennikarze lokalnych mediów nie mogli się im przysłuchiwać, a z prelegentami można było porozmawiać tylko w trakcie przerwy kawowej. 
Wśród tematów poruszanych podczas konferencji odbywającej się pod honorowym patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Dyrektora Generalnego Służby Więziennej są: Bezpieczeństwo Narodowe, zarządzanie kryzysowe, rola służb i instytucji w gwarantowaniu bezpieczeństwa publicznego, czy zarządzanie bezpieczeństwem.
- To konferencja adresowana przede wszystkim dla kadry, która analizuje określone problemy, ale przysłuchują się jej też nasi studenci kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne - podkreśla prof. Engler.  
Wśród prelegentów znaleźli się m.in.. pracownicy Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wykładowcy z Akademii Obrony Narodowej w Warszawie czy Szkoła Policji w Słupsku. 
Jednym z n ich był także prof. zw. dr hab. Ryszard Jakubczak z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. On wygłosił referat poświęcony celom w Strategii Rozwoju Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej 2022. Profesor nie ma wątpliwości nikt na świecie nie może czuć się bezpiecznym. Zagrożenia są zawsze i dotyczą wszystkich, a największym naszym problemem jest właśnie brak tej świadomości.
- Nie ma wiernych sojuszników. NATO też za nas nie rozwiąże wszystkich problemów – podkreśla prof. Ryszard Jakubczak.
Jego zdaniem podłożem każdej wojny na świecie była jest i będzie ekonomia. 
- I w pierwszej i w drugiej wojnie światowej chodziło o rynki zbytu. W trzeciej wojnie, która obecnie nie ma wymiaru militarnego, też chodzi o rynki zbytu – mówi profesor Jakubczak. - Obecna wojna ekonomiczna nie wychodzi poza zakres naszej tolerancji. Wolimy płacić frycowe, czy daninę widoczną choćby we wzroście naszego zadłużenia, które już sięga nie tylko naszych dzieci ale i wnuków. Kiedyś jednak przyjdzie czas aby te długi spłacać – ostrzega profesor. 
Na zagrożenia ekonomiczne bezpieczeństwa zwracali uwagę takę inni prelegenci. „Spece” od bezpieczeństwa państwa podkreślają doniosłe znaczenie opracowanej przez Biuro Bezpieczeństwa narodowego na polecenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego”. Zachęcając do jej przeczytania szef BBN generał Stanisław Koziej podkreślał, że „bezpieczeństwo to nie tylko sprawa państwa, to sprawa każdego z nas, naszych rodzin i społeczności lokalnych”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę