Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Polska Wschodnia nie dla nas

Od Białegostoku rząd rozpoczął konsultacje w sprawie Programu Operacyjnego Polski Wschodniej na lata 2014 - 2020. W nowej perspektywie finansowej do podziału na 5 najbiedniejszych województw kraju będzie ok. 2 mld euro. Niestety okazuje się, że pieniądze te będą praktycznie niedostępne dla takich miast jak Łomża, Kolno, czy Zambrów a inwestycje drogowe mają być finansowane tylko w stolicach województw. Rząd zdecydował, że biedne regiony Polski wschodniej będą goniły zamożny zachód poprzez rozwój pięciu dużych miast. Blisko polowa powiatów i gmin województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego może nie dostać ani grosza z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 – alarmuje Związek Powiatów Polskich.

Z puli środków PORPW największą część  843 mln euro zapisano na „nowoczesną infrastrukturę transportową. Za te pieniądze mają być budowane obwodnice, rozbudowywana komunikacja publiczna, i tworzone  systemy zarządzania ruchem. Niestety jedynie w stolicach województw i ościennych gminach.
W poddawanym konsultacjom społecznym dokumencie znajduje się punkt PRIORYTET INWESTYCYJNY 4.5, i jego CEL SZCZEGÓŁOWY „Poprawa mobilności mieszkańców w miastach wojewódzkich Polski Wschodniej i ich obszarach funkcjonalnych.”
Typy beneficjentów – czyli podmiotów, które mogą ubiegać się o te środki został określony następująco:
· miasta wojewódzkie Polski Wschodniej, w tym w porozumieniu z jednostkami samorządu terytorialnego zlokalizowanymi na obszarze funkcjonalnym miasta wojewódzkiego Polski Wschodniej/innymi podmiotami (np. PKP, PKS);
· związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego zlokalizowanych na obszarze funkcjonalnym miasta wojewódzkiego Polski Wschodniej, w skład których wchodzi miasto wojewódzkie Polski Wschodniej.
Podobnie sprawa wygląda w punkcie PRIORYTET INWESTYCYJNY 7.2 CEL SZCZEGÓŁOWY Poprawa dostępności wewnętrznej w miastach wojewódzkich Polski Wschodniej i ich obszarach funkcjonalnych, gdzie dodatkowym beneficjentem są „jednostki samorządu terytorialnego na szczeblu województwa w ramach makroregionu Polski Wschodniej”.

W przedstawionym do konsultacji projekcie PORPW 2014-2020 nie ma  załączników – stanowiących integralną część programu. Jeden z nich ma określać największe inwestycje zrealizowane w ramach tego programu. 

Związek Powiatów Polskich bije na alarm
Blisko polowa powiatów i gmin województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego może nie dostać ani grosza z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 – alarmuje Związek Powiatów Polskich. Jedyną szansą dla gmin i powiatów, żeby dostać cokolwiek z 2 mld euro w ramach PO „Polska Wschodnia”, będzie znalezienie się w obszarze tzw. związku zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT) miasta wojewódzkiego. 
Na łamach wydawanego przez ZPP elektronicznego dziennika Warto Wiedzieć Marek Wójcik apeluje do wszystkich powiatów i gmin, które mogą zostać pozbawione środków z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia o zdecydowane działania zapobiegawcze.

„Rozpocznijcie Państwo od słania pism do resortu rozwoju regionalnego, podejmujcie stanowiska w tej sprawie przez rady powiatów i gmin oraz zarządy powiatów. Potrzebne są interwencje w zarządach województw u posłów i senatorów. Jeśli będziecie Państwo wysłali jakąś korespondencje w tej sprawie, to proszę o ich kopie w wersji elektronicznej kierować także do ZPP (adres: biuro@zpp.pl). Wówczas będziemy mogli w trakcie prac nad projektem Programu Operacyjnego Polska Wschodnia „podpierać się” Państwa opiniami.

Uwagi do dokumentu można też zgłaszać poprzez formularz elektroniczny (zejście ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego) w terminie do 25 października 2013 r.

240206081801.gif
cz
śr, 02 października 2013 08:19
Data ostatniej edycji: śr, 02 października 2013 08:26:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę