Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

CBA uważa, że złamano prawo przy zakupie prezydenckiej limuzyny – prokuratura już to sprawdza

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży od września jeździ nową czarną Skodą Superb 1,8 TSI, za którą zapłaciliśmy 95 tys zł. CBA uważa, że przy jej zakupie złamano prawo.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego dopatrzyli się złamania prawa przy zakupie nowej prezydenckiej limuzyny. Po kontroli w ratuszu CBA wysłało do Prokuratury Okręgowej w Łomży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędnika miejskiego - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA. Dziś w prokuraturze zdecydowano o wszczęciu śledztwa. Jak mówi prokurator Maria Kudyba, śledztwo jest w sprawie, a nie przeciwko komuś. Śledczy z Łomży sprawdzają czy w związku z zakupem nowej prezydenckiej Skody Superb nie doszło do popełnienia przestępstwa z artykułu 231 paragraf 2 Kodeksu Karnego, czyli przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Kara za to przestępstwo wynosi od roku do lat 10 więzienia.

Chodzi o nową prezydencką Skodę Superb, na zakup której ratusz ogłosił przetarg w lipcu. Wymagania jakie postawiono w przetargu dla dostawcy nowego prezydenckiego auta zajmowały niemal stronę maszynopisu i były bardzo szczegółowe. Określono nie tylko kolor: „lakier metalizowany lub perła – czarny”, „silnik benzynowy o poj. min. 1790 cm3 o mocy nie mniejszej niż 155 KM”, ale także minimalne rozstawy osi, wysokość, długość i pojemność bagażnika. I okazało się, że wszystkie wymagania były tak istotne, że nie można było z nich ustąpić nawet na 60 milimetrów.  W trakcie procedury przetargowej do ratusza spłynęło kilka zapytań odnośnie możliwości zmian specyfikacji przetargowej. Jedno z nich dotyczyło zmiany długości samochód z „nie mniejsza niż 4800 mm” na „nie mniejsza niż 4740 mm”. Ratusz na to się jednak nie zgodził. Podobnie jak nie zgodził się aby silnik nowej limuzyny, czy nawet jej bagażnik miał nieco mniejszą pojemność.  
„Wymagania są takie, że uwierz mi, wygra Skoda Superb 1,8 TSI” - pisał na naszym  forum użytkownik „czytam_i_nie_wierzę”. I okazuje się, że miał całkowitą rację. Ostatecznie w przetargu złożono tylko jedną ofertę, która spełniła wszystkie wymagania. Urzędnicy ratusza twierdzą, że sugestie jakoby przetarg na zakup samochodu osobowego dla potrzeb Urzędu Miejskiego w Łomży z góry miał wygrać samochód marki Skoda Superb 1,8 TSI są niesprawiedliwe. 
„Według wiedzy pracowników łomżyńskiego Ratusza, wymagania określone w przetargu spełniały również m.in. Opel Insignia, Kia Optima oraz Ford Mondeo” - podawał ratusz. 
Tyle tylko, że te trzy wskazane samochody, zgodnie z danymi fabrycznymi, mają mniejsze od wymaganych bagażniki, a w trakcie przetargu zgłoszono zapytanie "czy zamawiający dopuszcza zmianę w SIWZ dotyczącą wymagań samochodu osobowego: zmiana z „przestrzeń bagażowa nie mniejsza niż 560 l” zmiana na „przestrzeń bagażowa nie mniejsza niż 525 l”" Odpowiedź była jednoznaczna: „zamawiający nie wyraża zgody na powyższą zmianę”. 
Urzędnicy ratusza twierdzili jednak, że mimo to gdyby producenci choćby tych trzech wskazanych  samochodów swoje oferty zgłosili, nie byłyby one odrzucone bo w specyfikacji zapisano, że chodzi o „przestrzeń bagażową”, a samochody te po złożeniu tylnych siedzeń przestrzeń bagażową mają znacznie większą niż była wymagana.  
CBA kontrolę tego przetargu rozpoczęło w październiku i zakończyło kilka dni temu. Według CBA złamano prawo. Jacek Dobrzyński mówi, że jeden miejski urzędnik, którego nazwisko jest we wniosku do prokuratury, miał nie dopełnić obowiązków.

Prokurator Maria Kudyba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży podaje, że dziś wszczęto śledztwo z zawiadomienia CBA. Śledztwo – jak podkreśla - jest w sprawie, a nie przeciwko, co oznacza, że póki co nikomu nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Prokurator Kudyba zastrzega, że korzyść majątkowa opisana w tym paragrafie Kodeksu Karnego wcale nie musi być tożsama z łapówką.

zobacz: Prezydent ma zastrzeżenia do kontroli CBA


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę