Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wakacyjna Szkoła Języka i Kultury Polskiej Stowarzyszenia Wspólnota Polska

- Wspólne przebywanie z rówieśnikami z kraju, wspólna zabawa, udział w wycieczkach to najefektywniejsze formy doskonalenia języka polskiego, poznawania historii i tradycji kraju swoich przodków – mówi Hanka Gałązka prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Z wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez stowarzyszenie skorzystało w tym roku około 280 dzieci z Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Białorusi i Litwy. - Wakacje to dla polskich i polonijnych dzieci nie tylko czas relaksu, ale również czas edukacji językowej, historycznej i kulturowej. – mówi Hanka Gałązka - Dobrze gdy w domu pielęgnuje się mowę polską, ale w wielu przypadkach jest to niełatwe.

150 dzieci z polskich szkółek sobotnio-niedzielnych z Kiszyniowa, Komratu i Bielic (Mołdawia), Tiumenia (Rosja)  i Mińska oraz Lidy (Białoruś) w dniach od 27 czerwca 2010 r. do 05.08.2010 r. uczestniczy w „Wakacyjnej Szkole Języka i Kultury Polskiej” w Gdańsku. Podczas pobytu dzieci uczestniczą w zajęciach językowych z lektorem, korzystają z warsztatów teatralnych lub tanecznych. Dzieci razem z rówieśnikami z Polski doskonalą język polski poprzez wspólną zabawę, biorą udział w wycieczkach edukacyjnych i krajoznawczych oraz zajęciach rekreacyjno-sportowych i różnego rodzaju konkursach. Zwiedzają malowniczą gdańską starówkę, muzea, Katedrę i oliwskie ZOO oraz  Sopot, Gdynię i Malbork. Korzystają ze słońca i pięknej bałtyckiej plaży.

- Wakacje  organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” to bezpośrednie zetknięcie się z polską kulturą, historią i tradycją, doskonalenie języka polskiego i najatrakcyjniejszy wypoczynek, który na zawsze pozostanie w pamięci - mówi Hanka Gałązka, Hanka Gałązka – prezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w  Łomży, a jednocześnie koordynator projektu „Wakacyjna Szkoła Języka i Kultury Polskiej” finansowanego z FIO 2010 i dofinansowanego z Kancelarii Senatu RP. - Dobrze gdy w domu pielęgnuje się mowę polską, ale w wielu przypadkach jest to niełatwe. Często uczniowie szkółek polskich, którzy przyjechali na nasze zaproszenie, to trzecie lub czwarte pokolenie Polaków, których los rzucił daleko od kraju nad Wisłą. Dlatego  ich  przyjazd do kraju przodków, do kraju własnych korzeni jest bardzo ważny - dodaje.

Polonijne wakacje w domu
Wiele dzieci z różnych powodów nie może przyjechać do Polski. Dla nich w ramach projektu FIO 2010 zorganizowane zostały półkolonie w miejscach zamieszkania. W sześciu małych wioskach  rejonu solecznickiego, wileńskiego i święciańskiego na Litwie pojawili się wolontariusze z Polski, którzy poza zorganizowanie czasu zabawy młodych polonusów mają także pomóc im w doskonaleniu języka polskiego.
- Z takiej formy pomocy skorzysta kolejnych 120 dzieci w wieku 6 -10 lat, celem wyrównania szans i lepszego przygotowania do dalszej nauki w polskiej szkole – mówi Gałązka.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę