Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wójt ma obowiązek interweniować w sprawie rannego bociana

Lech Magrel, szef Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, zwrócił się ze specjalnym apelem do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast o „sumienne przestrzeganie” ustawy i właściwą reakcję w przypadku zgłoszenia o zwalonym przez wiatr bocianim gnieździe, albo młodym wyrzuconym z gniazda. Jego specjalne Stanowisko „w sprawie bocianów” zostało opublikowane na stronie internetowej RDOŚ.

Bocian biały (Ciconia ciconia) jest jednym z tych ptaków, które cieszą się wielką sympatią ze strony ludzi. Uważany jest za symbol polskiej przyrody i trudno się temu dziwić, gdyż właśnie w Polsce występuje największa populacja tego gatunku. (...) Co roku przylatuje do naszego kraju ponad 50 tysięcy par tego gatunku z ponad 230 tysięcy żyjących na świecie. Jedna trzecia część polskiej populacji bociana białego gniazduje na terenie naszego województwa – przypomina Lech Magrel. 
W ostatnim czasie między innymi ze względu na warunki atmosferyczne dostajemy liczne telefony informujące o zwalonych przez wichurę gniazdach bocianich lub młodych, które z nich wypadły. Osoby obserwujące tego typu zdarzenia informują Urzędy Miast i Gmin jednak pozostaje to bez konkretnych działań.
Zgodnie z art. 91 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 151 poz. 1220) organami ochrony przyrody oprócz regionalnego dyrektora ochrony środowiska są: wójt, burmistrz albo prezydent miasta. To właśnie wspomniane organy w myśl art. 60 ust. 1 ustawy mają obowiązek podejmować działania w celu ratowania zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową, polegające na przenoszeniu tych gatunków do innych miejsc oraz eliminowaniu przyczyn ich zagrożenia – przypomina dyrektor RDOŚ i zwraca się z prośbą o sumienne przestrzeganie wyżej wymienionych zapisów.
Województwo podlaskie stanowi 118 gmin i 3 miasta na prawach powiatu. Zasięg działalności Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku rozciąga się na całe województwo. Natychmiastowa reakcja pracowników RDOŚ w Białymstoku na zgłoszenia dotyczące m.in. uszkodzonych gniazd lub ptaków, które wypadły z gniazd często są niemożliwa, m.in. z uwagi na czas, odległość.
Dlatego taż zwracam się do Państwa z prośbą o przejęcie inicjatywy w tym zakresie. Na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajduje się lista ośrodków rehabilitacji zwierząt, które stanowią azyl dla rannych zwierząt. W celu ratowania rannych, osłabionych osobników należy niezwłocznie przewieść je do najbliższego ośrodka rehabilitacji.
Jednocześnie informuję, iż poza wspomnianymi organami państwowymi ochroną przyrody zajmują się organizacje pozarządowe m.in. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Mając na uwadze fakt, iż obowiązkiem każdego z nas jest dbałość o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym liczę na Państwa zrozumienie i zastosowanie się do powyższych sugestii – napisał Lech Magrel do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z województwa podlaskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę