sobota, 25 marca 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Dzieci w pociągu na egzaminie gimnazjalnym z matmy

Kinga Strojczyk
wt, 19 kwietnia 2016 15:49

- Czułam się bardzo dobrze przygotowana do egzaminu, pani Małgorzata Malczewska powtórzyła z nami solidnie całość materiału, wszystkie wzory znałam na pamięć, a po rozwiązaniu 23 zadań nie ma czego się bać – uśmiecha się słonecznie Kinga Strojczyk, 16-latka z klasy trzeciej Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, która jako pierwsza po godzinie egzaminu gimnazjalnego z matematyki relacjonowała mamie przez telefon przebieg drugiego dnia zmagań z podsumowywaniem wiedzy i umiejętności ponad 600 trzecioklasistów ośmiu gimnazjów w Łomży. - Ale ten egzamin, jak nauka w pierwszym liceum, dobre studia i płatna praca, nie jest moim głównym celem. Moim celem jest zdobycie wiedzy, samodoskonalenie, rozwój świadomości i osobowości i uformowanie charakteru.


„Rudy”, Potter i kocioł bałkański na egzaminie gimnazjalnym

Piotr Abramek, Natalia Chmielewska, Adam Pietruszewski i Teresa Kurpiewska, dyrektor PG nr 1 w Łomży
pon, 18 kwietnia 2016 15:14

Znają się z czasów podstawówki w „Siódemce”, ale przyjaźnią się nadal w Publicznym Gimnazjum numer 1 imienia Noblistów Polskich w Łomży. W słoneczny poniedziałek po pierwszych testach z historii i wiedzy o społeczeństwie na egzaminie gimnazjalnym uśmiechnięta trójka sympatycznych 16-latków: Natalia Chmielewska, Piotr Abramek, Adam Pietruszewski. - Test wydaje się łatwiejszy, niż rok temu, a jaki był naprawdę, to się okaże – mówi Natalia. Na 25 stron zadań z odpowiedziami do wyboru a, b, c i pytaniami prawda / fałsz najwięcej trudności zrobiły mapki z Unii Europejskiej. W Łomży 8 gimnazjów zamówiło dla uczniów w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej 617 arkuszy.


Egzamin gimnazjalny

nie, 17 kwietnia 2016 21:40

W poniedziałek o godzinie 9:00 rozpocznie się trwający godzinę test z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o 11:00 półtoragodzinny egzamin z języka polskiego. Tak gimnazjaliści rozpoczną maraton egzaminacyjny. W ciągu trzech dni napiszą pięć, a niektórzy sześć egzaminów.


Monika Gałkowska z Lublina najlepsza w Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie

Monika Gałkowska zwyciężczyni XLII Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie (fot. Magdalena Budziszewska)
nie, 17 kwietnia 2016 13:43

Monika Gałkowska z Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie wygrała XLII Olimpiadę Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Zespół Szkół Nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie. Olimpiada, w której brało udział 30. najlepszych uczniów z całej Polski już po raz 7. odbywała się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży.


Zasady muzyki dla najlepszych

nie, 17 kwietnia 2016 13:31

36. uczniów z 19 szkół muzycznych z całego kraju rywalizowało w III Ogólnopolskim Konkursie z Zasad Muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Poziom konkursu był tak wysoki, że jury przyznało aż 9 wyróżnień i nagród, a o różnicach w klasyfikacji często decydowało tylko pół punktu. Zwyciężyli ex aequo Gabriela Ślusarczyk z Krakowa i Wojciech Tadeusz Sojka z Warszawy, a miejsce 4. z Moniką Lenart z Sanoka podzieliła łomżynianka Alicja Turowska.
– Mam ogromną satysfakcję, że nasz konkurs tak się rozwija – mówi jego inicjatorka Małgorzata Wiśniewska. – Cieszę się, że młodzież w dobie internetu, Facebooka i tabletów zajmuje się czymś takim, chce się jej siedzieć w nutach, przeglądać partytury i uczyć się tego wszystkiego!


Jak Żydzi z Polakami tańczyli w Łomży poloneza

pt, 15 kwietnia 2016 15:12

- Oto eksperyment cudowny, że możemy poznać się z naszymi rówieśnikami, przybywając po raz pierwszy w życiu do innego, dla nas bardzo odległego kraju, który z nami jest związany historią, a od razu poznajemy koleżanki i kolegów – Rimon Tsiony, 17-letni Żyd ze Szkoły Gvanim w Izraelu dzieli się wrażeniami na korytarzu II LO w Łomży, kiedy w auli rozbawiony tłum młodzieży uczy się poloneza. - Nigdy nie poznałem Polaków, myślałem, że jesteście na północy Europy zimnym i zdystansowanym do obcych narodem, a tu poznałem dużo serdecznych i spontanicznych ludzi. Nie mam polskich korzeni, moja rodzina jest z Persji. Ale babcia kolegi Omri przeżyła obóz Auschwitz.


Olimpijczycy od mleka i mleczarstwa

pt, 15 kwietnia 2016 09:23

30 uczniów z 9 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zakresie technologii żywności - przetwórstwo mleczarskie z całej Polski bierze udział w odbywającej się w łomżyńskiej Wecie 42. Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie. Do wygrania są indeksy na Wydział Nauki o Żywności na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie, a wszyscy finaliści Olimpiady zwolnieni są z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.


Miejsca Pamięci w obiektywie dzieci

A. Jankowski
cz, 14 kwietnia 2016 09:37

Ponad 150 fotografii nadesłano na trzeci powiatowy konkurs fotograficzny „Miejsca Pamięci, Walki w Męczeństwa Narodu Polskiego – Bohaterowie Naszej Ziemi”. Celem konkursu było propagowanie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, sztuki fotografowania, ale także znajdowanie i podkreślanie charakteru miejsc pamięci, walki i męczeństwa narodu polskiego, upowszechnianie wiedzy historycznej oraz kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.


Laureaci konkursów lubią Iron Maiden, Red, Pink Floyd

Joanna Kiełczewska z gimnazjum w Stawiskach
śr, 13 kwietnia 2016 18:01

- Nie ma jednego sposobu na „naukę dla każdego”, gdyż każdy ma inne wyposażenie intelektualne, inne zainteresowania i inne motywacje – twierdzi Joanna Kiełczewska, trzecioklasistka Gimnazjum imienia Adama Mickiewicza (1798 – 1855) w Stawiskach, jedyna zdobywczyni w Łomżyńskiem aż pięciu tytułów laureata podlaskich wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z chemii, geografii, historii, języka polskiego i angielskiego. Po cztery tytuły laureata sięgnęli dwaj łomżyniacy: Wiktor Walewski - Publiczne Gimnazjum nr 6 w Łomży i Filip T. Wierzbowski z Katolickiego Gimnazjum. Dostali dyplomy i nagrody na ceremonii z udziałem podlaskiej kurator oświaty Jadwigi Szczypiń.


Co piąty pierwszak zostanie w klasie

fot. archiwum
wt, 12 kwietnia 2016 08:41

Niemal co piąty uczeń obecnej klasy pierwszej szkoły podstawowej w Łomży ma w niej zostać na przyszły rok. To – jak przekazują ogólnopolskie media – najwyższy współczynnik w kraju. Decyzję o postawieniu dzieci na kolejny rok w tej samej klasie podejmują rodzice siedmiolatków, którym dano taki wybór w momencie cofnięcia wprowadzanej przez kilka ostatnich lat reformy obniżania wieku szkolnego dzieci.


Rockowe fryzury na drodze do profesjonalizmu Ani i Kasi

Anna Reglewska i Katarzyna Butrymowicz
so, 09 kwietnia 2016 19:56

Przyjaźnią się od sześciu lat, razem ukończyły gimnazjum, a wkrótce skończą Zasadniczą Szkołę Zawodową im. Stanisława Staszica w Łomży, gdzie trzynaście młodych adeptek fryzjerstwa stanęło z nożyczkami i grzebieniem w szranki corocznego wojewódzkiego konkursu „Sprawny w zawodzie fryzjer”. - Planujemy kontynuować kształcenie, być może, w technikum w Łomży lub pójdziemy na kursy specjalnościowe, na przykład kosmetyczne albo wizażu – opowiada Anna Reglewska (lat19). Ania z 18-letnią przyjaciółką w roli modelki Katarzyną Butrymowicz otrzymały nagrody specjalne od nieformalnej grupy starych rockandrollowców. Niebagatelne: każda po 200 zł w kwietniu i maju.


Emocjonujący Infotest 2016 w „Informatyce”

pt, 08 kwietnia 2016 08:16

Mieli na odpowiedzi i rozwiązanie 45 zadań 60 minut. Oprócz sprawdzenia wiedzy i umiejętności praktycznych z informatyki, musieli poradzić sobie ze stresem, by zdążyć w jak najkrótszym czasie. Najlepszym okazał się Łukasz Zieliński, drugoklasista LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie i wychowanek nauczyciela Tadeusza Wojno. Spomiędzy 81 finalistów Infotestu 2016 PWSIiP w Łomży, zakwalifikowanych z 404 uczestników z 18 szkół w Podlaskiem i Mazowieckiem, jury pod przewodnictwem dr inż. Anety Wiktorzak drugim miejscem uhonorowało Patryka Merchelskiego z ZS2 w Grajewie, a trzecim - Kacpra Leszczyńskiego z ZS1 w Zambrowie.


Nabór uzupełniający do klasy piłkarskiej

cz, 07 kwietnia 2016 09:16

Młodzieżowy Łomżyński Klub Sportowy wraz z Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łomży ogłaszają nabór uzupełniający dla chłopców z rocznika 2003 do klasy o profilu piłka nożna.
- Zapraszamy chłopców z Łomży i okolic zafascynowanych piłką nożną do nauki w jedynym miejscu w Łomży stworzonym do właściwego nauczania połączonego z treningiem oraz rozwojem piłkarskim - mówi Marcin Trojanowski, prezes MŁKS zaznaczając, że współpraca PG8 i MŁKS trwa już od wielu lat, a wypracowany model szkolenia, godzi wysoki poziom nauczania z rozwojem piłkarskim.


Drużyna 07 Ω z „Mechaniaka” jeździ paletą i leczy Hascomana

cz, 07 kwietnia 2016 08:11

Najpierw z małej palety drewnianej skonstruowali pojazd napędzany wiertarką i linką nawijaną na osi, żeby w finale 11. Olimpiady „Destination Imagination – Oczyma Wyobraźni” zdobyć pierwsze miejsce w kategorii „wyzwanie bliźniacze”. 6-osobowa Drużyna 07 Ω z „Mechaniaka” w Łomży, startująca we Wrocławiu pod opieką pedagog i trener Marty Brzozowskiej, opracowała komiks o Hascomanie, superbohaterze podróżującym po całym świecie. - Podczas licznych wędrówek „łapał” różne choroby, a później potrzebował roślinnego antidotum – opowiada opiekunka. - W wyzwaniu punktowana była kreatywność historii Hascomana i wiedza o właściwościach leczniczych roślin.


Szóstoklasiści piszą po raz ostatni tak długi sprawdzian

Marta Sulkowska z córką Ulką (fot. Sławomir Sulkowski)
wt, 05 kwietnia 2016 08:01

530 szóstoklasistów z siedmiu szkół podstawowych w Łomży i 484 z 31 podstawówek w powiecie łomżyńskim zasiada o godzinie 9. do pisania sprawdzianu z wiedzy i umiejętności z zakresu języka polskiego i matematyki. Po 80 minutach mają przerwę, aby od 11.45 na 45 minut zająć się językiem obcym nowożytnym. Zdecydowana większość rodziców dzieci deklarowała, że będzie to angielski, którego uczyły się obowiązkowo w szkole. Efekty poznają 27. maja. - Wyniki nie mają znaczenia dla rekrutacji do gimnazjum rejonowego, lecz ważne są diagnostycznie dla nauczycieli w szkołach – uspokaja emocje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.


Niebieski „Mały Artysta”

pon, 04 kwietnia 2016 08:43

Obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu w sposób szczególny obchodzono w Niepublicznym Przedszkolu Integracyjnym „Mały Artysta” w Łomży. To jedna z placówek, która jest przygotowana na wymagania oraz potrzeby osób niepełnosprawnych zarówno w aspekcie organizacyjnym, a wśród przedszkolaków są również dzieci dotknięte autyzmem.


Tłoczno do przedszkoli

pt, 01 kwietnia 2016 12:43

392 nowych dzieci chcą zapisać rodzice do miejskich przedszkoli w Łomży – wynika z danych przekazanych po zakończonym wczoraj naborze elektronicznym wniosków o przyjęcie dzieci do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkołach. W sumie złożono 616 wniosków o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkołach podstawowych, przy czym 224 wnioski dotyczą przyjęcia dziecka 6-letniego do szkolnych „zerówek”.
Ratusz zapewnia, że „wszystkim dzieciom jest w stanie zapewnić miejsce w publicznym przedszkolu lub oddziale przedszkolny, ale nie wiadomo czy rodzice zechcą skorzystać z propozycji, które będą im przedstawione”.


„Drzewna” chce być pod skrzydłami FORTE

Szkoła Drzewna
wt, 29 marca 2016 08:20

Łomżyńska „Drzewna” chce współpracować z fabryką mebli FORTE. Irena Zwornicka, dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży wystąpiła o patronat fabryki nad kierunkiem technik technologii drewna.
- FORTE to europejska czołówka producentów mebli. Współpraca z nim da nam szansę na odbudowę pozycji i prestiżu naszej „Drzewnej” w regionie – mówi dyrektor Zwornicka. - Chcemy zacząć od objęcia patronatem FORTE technika technologii drewna, ale myślimy także o rozszerzeniu tego patronatu również na stolarza.
Jeśli „Drzewna” otrzyma patronat FORTE, jej uczniowie będą mogli praktykować w fabrykach zakładu, a po skończeniu nauki będą mogli tam pracować.


Magisterka z bezpieczeństwa wewnętrznego w Łomży

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży
pt, 25 marca 2016 11:43

Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała wniosek Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży odnośnie uruchomienia studiów magisterskich na „bezpieczeństwie wewnętrznym”. Dotychczas na uczelni tej można było studiować ten kierunek, ale były to trzyletnie studia I stopnia.


Jak to dawniej bywało…

cz, 24 marca 2016 11:29

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży jest poznawanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Tak też było przed tegoroczną Wielkanocą. Podczas specjalnego apelu uczniowie klas starszych przedstawili społeczności szkoły wiele zapomnianych już dzisiaj zwyczajów, m.in. topienie Judasza, wieszanie śledzia za to, że przez sześć niedziel „wyganiał” z jadłospisu mięso.


« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0