czwartek, 27 kwietnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Wyniki sprawdzianu szóstoklasistów

wt, 24 maja 2016 12:11

Uczniowie kończący podstawówki podczas kwietniowego sprawdzianu uzyskali wyniki ze średnią 63%. Tradycyjnie już lepiej wypadli mieszkańcy większych miast niż wsi i generalnie lepsze wyniki były z języka polskiego i angielskiego niż z matematyki. W sumie do sprawdzianu szóstoklasisty w województwie podlaskim w rym roku przystąpiło 10 233 uczniów. Dziś poznali oni swoje wyniki. Ponad stu uczniów, którzy z przyczyn losowy nie mogli pisać sprawdzianu w kwietniu mają go mieć 2 czerwca.


Nagrody w Polsce za malunki, rysunki, grafiki i film dla „Plastyka”

pon, 23 maja 2016 16:51

- Trzy lata temu obiecałem babci na łożu śmierci, że zrealizuję jej marzenia, że też zostanę artystą – opowiada Michał Rostkowski, 17-latek ze wsi Rostki Wielkie niedaleko Małkini Górnej, który jako pierwszoklasista zdobył rok temu indeks w finale olimpiady z historii sztuki, a teraz wygrał konkurs Pejzaże Miast „Mosty”. - Namalowałem akrylem na płótnie stary most warszawski z Białegostoku do stolicy w planie na wprost: szyny, podkłady, kamyki, pejzaże dookoła, rdza i nity w szczególe – mówi Michał, a słuchają go laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych z „Plastyka”.


Ukochany kraj w „Siódemce” w polskim tańcu i piosence

Fot. Łukasz Czech/um.lomza.pl
pt, 20 maja 2016 11:50

„Kochamy Polskę z całych sił” - zapewniały z wdziękiem i szczerze rozśpiewane dzieci z klasy II C Ewy Sawickiej i I c Bożeny Wachowskiej, które po raz piąty zorganizowały i dyskretnie prowadziły wieczór pieśni patriotycznych pt. „Ukochany kraj”. - Patriotyzm to szacunek dla własnego narodu, a przecież naród to ludzie, dlatego najpierw trzeba nauczyć się szanować najbliższych w rodzinie, na podwórku i w szkole, żeby umieć szanować rodaków – tłumaczy elokwentnie Kacper Łempicki, szóstoklasista z chóru Katarzyny Szmitko. Z utalentowaną rówieśniczką Ulą Sulkowską śpiewał w duecie zachwycająco „Na nowej górze jadą żołnierze, puk, puk, w okieneczko, wstań panieneczko”.


Trwają zapisy do nowego przedszkola!!!

pt, 20 maja 2016 11:31

Rozpoczynamy nabór do Przedszkola Niepublicznego „MOTYLEK” z grupą rehabilitacyjną. Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 2,5 do 6 lat, również dzieci z Opiniami o Wczesnym Wspomaganiu Dziecka oraz Orzeczeniami do Kształcenia Specjalnego, w tym z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym z dziećmi mającymi problemy z poruszaniem się, na wózkach), z zespołem Downa oraz ze spectrum autyzmu. Od września 2016 roku w Łomży przy ulicy Księcia Janusza rusza nowa, specjalistyczna placówka z bogatym programem zajęć dla maluchów oraz zajęciami terapeutycznymi.


Portugalskie staże uczniów z „Budowlanki”

Mikołaj Kijek z bacalhau - specjalnością kuchni portugalskiej
pon, 16 maja 2016 15:17

Dwa tygodnie w Portugalii spędziła grupa 27 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. Uczniowie z klas: hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej w Apulii nad Atlantykiem doskonalili znajomość języków obcych i umiejętności praktyczne pracując u portugalskich przedsiębiorców.
- Po pracy były wycieczki pozwalające młodzieży poznać atrakcje turystyczne, kulturę i smaki Portugalii – przekazują nauczycielki: Bogusława Romanowska i Elżbieta Wiśniewska, które opiekowały się stażystami.


Mistrzynie ortografii klas IV- VI szkół podstawowych w Łomży

pt, 13 maja 2016 12:29

Maja Karwowska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, której nauczycielką jest Dorota Żbikowska, zajęła 1. miejsce w XII konkursie „Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża”. Do finału zgłosiły się, zgodnie z regulaminem, trzyosobowe reprezentacje uczniów klas IV – VI łomżyńskich podstawówek. Drugie miejsce zdobyła Anna Tarnacka z SP nr 5, uczennica polonistki Beaty Filipkowskiej, a trzecie – Zuzanna Rostkowska z SP 7 w Łomży, która do konkursu przygotowywała się pod kierunkiem Iwony Erynk – Cichowicz.


Matematyka, filozofia i miłość w Łomży lub Rio de Janeiro

Matematyk I LO w Łomży Piotr Łowicki (w środku) i maturzyści olimpijczycy 2016: Szymon Zborowski i Michał Łupiński
pon, 09 maja 2016 17:06

180 minut na pięć zadań zamkniętych, jedno z krótką odpowiedzią oraz 10 zadań otwartych – oto wymogi matury pisemnej rozszerzonej z matematyki, którą zdawało w poniedziałek od rana 73 na 160 absolwentów w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Maturzysta Jakub Ciborowski poświęcił dwie strony A4 na dowód geometryczny o równości dwóch odcinków w prostokącie z przekątną i wpisanymi w powstałe trójkąty okręgami – jest przekonany, że dowiódł, iż odcinki są równe, niezależnie od rozmiarów figur. - Mam nadzieję, że teraz pokonam mój rekord średniej punktacji klasowej na rozszerzeniu 90,06 procent – marzy profesor Piotr Łowicki, matematyk w I LO.


Konkursy na dyrektorów szkół

pon, 09 maja 2016 12:35

Cztery konkursy na stanowisko dyrektorów miejskich szkół ogłosił w poniedziałek prezydent Łomży. Poszukiwani są dyrektorzy jednej podstawówki i trzech zespołów szkół ponadgimnazjalnych.


What a feeling po maturze z angielskiego w „Ekonomiku” i III LO

Klaudia Jermacz, Maciej Florczyk i Marcin Kuciński po maturze pisemnej z języka angielskiego w III LO w Łomży
pt, 06 maja 2016 15:58

- The sound was very clear but recorded people were native speakers so it might have been hard to understand them – tłumaczy jak na zawołanie Marcin Kuciński, maturzysta wracający spacerkiem po maturze pisemnej z angielskiego w III LO w Łomży. Niski, mocny głos zabrzmi na Senatorskiej jak głos lektora w BBC: uczył się w ogólniaku, w szkole językowej, na wideoczacie i podczas gier komputerowych. Siedzieć w ławce to za mało. - Trzeba wykazać inicjatywę, wzbudzać chęć nauki, powtarzać słownictwo. Najważniejsze, w moim przypadku, to rozmowy z ludźmi anglojęzycznymi.


Maturzyści z „Mechaniaka” po matematyce w dobrych humorach

Rafał Przestrzelski i Daniel Szymański po matematyce pisemnej w "Mechaniaku"
cz, 05 maja 2016 15:39

Schody wejściowe do zespołu szkół w Łomży, kształcących w ośmiu specjalnościach, obstawione gęsto jak starożytny areopag w Atenach. Jednak kolejni 20-letni technicy nie dyskutują o filozofii, lecz o ponad 30 zadaniach od królowej nauk na obowiązkowej maturze pisemnej. Dwaj absolwenci „Mechaniaka” mają szczególnie radosne miny: Rafał Przestrzelski z Technikum Mechanicznego i Daniel Szymański z Technikum Mechatronicznego rozwiązali zadania, choć nie wszystkich liczb na koniec pewni. Rafał z nadzieją na połowę poprawnych rozwiązań, Daniel na wszystkie bez jednego.


Nabór uzupełniający do przedszkoli i zerówek

cz, 05 maja 2016 08:44

Około stu miejsc w zerówkach w szkołach i 76 miejsc w dwóch przedszkolach: PP nr 1 przy ul. Wyzwolenia 1 oraz w PP TWP „Pinokio” przy ul. Studenckiej jest jeszcze wolnych po pierwszym naborze do przedszkoli. Do tych placówek można składać wnioski o przyjęcie w rekrutacji uzupełniającej, która zaczyna się dziś i potrwa do 11 maja 2016 r.


Miłość i inne emocje na maturze z polskiego

Po maturze pisemnej z języka polskiego przed I LO w Łomży: Bartosz Łęgowski, Joanna Kalinowska i Artur Ramotowski
śr, 04 maja 2016 16:23

- Temat rozprawki na maturze z polskiego bardzo przyziemny, bo o cierpieniu w miłości..., można było do bardzo wielu tekstów kultury sięgnąć – ocenia Joanna Kalinowska, maturzystka z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, w którym do matury z języka ojczystego przystąpiło 160 uczniów; w mieście do arkuszy egzaminacyjnych przysiadło 1679 w liceach i technikach, a w województwie podlaskim prawie 13 tysięcy. W czwartek obowiązkowa matematyka, w piątek angielski. Dla około jednej trzeciej uczniów egzaminy pisemne z tych przedmiotów będą też na poziomie rozszerzonym. Maraton maturalny z egzaminów ustnych potoczy się do 27. maja. Wyniki matur poznamy 5. lipca.


Matura. W Łomży dla prawie 1 700 absolwentów liceów i techników

Egzamin maturalny (fot. archiwum)
wt, 03 maja 2016 11:08

Wiosna zaczęła się na dobre, zatem po długim weekendzie nadszedł czas matur, które w tym roku będą odbywać się od 4. do 27. maja w części pisemnej i ustnej. W województwie podlaskim zostaną przeprowadzone w 181 szkołach, gdzie do egzaminów maturalnych przystąpi 12 933 uczniów, w tym 10 707 zdających egzamin w nowej formule oraz 2 226 w starej. W Łomży do matury w nowej postaci stanie 1 389 absolwentów 23 szkół, a łącznie ze zdającymi „starą maturę” to 1 679 osób. Na początek muszą napisać w środę, czwartek i piątek obowiązkowo: język polski, matematykę i język obcy, którym zazwyczaj, jak zwykle co roku, będzie angielski. Potem ustne mogą pójść jak z płatka.


Łomżynianki z „Plastyka” w finale 40. Olimpiady Artystycznej

Julia Borkowicz, Anna Wojsław, Adriana Mocarska
pon, 02 maja 2016 17:40

W jubileuszowych eliminacjach centralnych XL Olimpiady Artystycznej w sekcji plastyka / historia sztuki wśród 70 uczestników z całej Polski znalazły się aż dwie uczennice Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży: Julia Borkowicz i Adriana Mocarska. Drugoklasistki przygotowały się pod okiem mgr Anny Wojsław, absolwentki łomżyńskiego Liceum Plastycznego, ale również i finalistki – tyle że XXXIII Olimpiady Artystycznej. - Pani Ania podołała zadaniu, choć była świeżo po obronie magisterki – chwali sorkę Julia. - Bardzo nas wspierała materiałami i doświadczeniem.


50 lat „Budowlanki” z kolegami sprzed półwiecza i z XXI wieku

Uczniowie XXI wieku z Technikum Hotelarskiego ZSTiO w Łomży
pt, 29 kwietnia 2016 19:55

Setki ludzi czterech pokoleń, związanych pracą i nauką z „Budowlanką”, świętowało jubileusz 50-lecia mszą św. w kościele Kapucynów w Łomży, akademią w sali gimnastycznej przy Rybakach i odsłonięciem tablicy pamiątkowej na 1. piętrze budynku przy Zielonej. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, którym od 25 lat kieruje dyrektor Artur Ciborowski (lat 54), prezentowali współczesne kierunki kształcenia, czemu przysłuchiwali się ze wzruszeniem: lubiany nauczyciel fizyki Stefan Kotowski (lat 76) i uczniowie zasadniczej szkoły budowlanej: inż. Andrzej Wszeborowski (lat 63) i Andrzej Cholewicki (lat 62). Mogą pamiętać start „Budowlanki” w 1966 r.


Czepek pielęgniarski: życzliwość w szpitalu i tradycja w rodzinie

pt, 29 kwietnia 2016 08:12

- Jedyny, niepowtarzalny dzień w moim życiu: nawet jak będę mieć 80 czy 90 lat, będę wspominała go swoim wnuczkom lub prawnuczkom z uśmiechem na twarzy – mówi z promiennym uśmiechem w ciepły, słoneczny czwartek Sylwia Szot, 23-lenia starościna II roku pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W nowej auli odbywało się uroczyste ślubowanie i czepkowanie 47 studentek i 5 studentów. - Cieszę się, że wybrałam tę drogę, pasuje do mojego charakteru. Będę się rozwijać, nie poprzestanę na licencjacie. Zdobędę magisterium, a może coś więcej. Pielęgniarstwo to nie tylko aktywność zawodowa, ale dbałość o zdrowie społeczeństwa.


„To dla mnie ważne”...

cz, 28 kwietnia 2016 12:58

Na zakupu sprzętu niezbędnego do terapii metodą Tomatisa (TALKSUP) potrzebują ponad 10 tys. złotych. Zespół Szkół Specjalnych nr 8 z Łomży pieniądze chce wygrać w konkursie „To dla mnie ważne”. Potrzebne jest wsparcie... mieszkańców. Pieniądze otrzymają te projekty, które będą miały największe poparcie internautów.


Kontrola w PWSIiP and „Polish Journal of Applied Sciences”

Poseł Jacek Żalek, senator Anna Maria Anders i dr hab. Robert Charmas
wt, 26 kwietnia 2016 19:19

- Mamy prawie 12 lat, ale doświadczyliśmy dużych emocji – mówił na konferencji z udziałem: senator Anny Marii Anders i posła Jacka Żalka (oboje z listy PiS) dr hab. Robert Charmas, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, przedstawiając wyniki ponad półrocznej kontroli z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Komisja ministerialna oceniła pozytywnie działalność PWSIiP ze względu na legalność i rzetelność. Rektor przedstawił także anglojęzyczne czasopismo, wydawane przez PWSIiP, „Polish Journal of Appllied Sciences”.


Staże zagraniczne szansą dla uczniów „STASZICÓWKI”

pon, 25 kwietnia 2016 15:13

W Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Łomży zakończono rekrutację uczestników projektu pt. „Praktyczne umiejętności – większe możliwości. Europejskie standardy w kształceniu zawodowym w powiatach: łomżyńskim, siemiatyckim i zambrowskim”. Projekt jest w 100% finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, realizowany na zasadach programu Erasmus+.


Promyczki misyjne z łomżyńskiej "Dwójki" w Pałacu Prezydenckim

Młodzież z SP2 z p. prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą
pon, 25 kwietnia 2016 08:46

21 kwietnia w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, który przebiegał pod hasłem „Wszyscy jesteśmy uczniami – misjonarzami”. Jego celem było przypomnienie powszechnego charakteru powołania misyjnego, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za misje. Uczestniczyli w niej nie tylko dostojnicy kościelni, ale również państwowi m.in., Szef Gabinetu Prezydenta RP, Sekretarz Stanu, Minister Edukacji Narodowej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, posłowie ....


« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
170412114748.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0