niedziela, 24 września 2017 napisz DONOS@

Maria Tyszka z Łomży odznaczona w Kancelarii Premiera

Premier Beata Szydło i minister edukacji Anna Zalewska honorują Marię Tyszkę Złotym Krzyżem Zasługi
wt, 18 października 2016 15:01

- Pani premier Beata Szydło bardzo serdecznie mi pogratulowała, mówiąc, jak cieszy się z mojej działalności i wierzy, że nadal będę tak starała się uczyć i wychowywać dzieci i młodzież – mówi ze wzruszeniem po powrocie z Warszawy Maria Tyszka, polonistka Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży i laureatka Złotego Krzyża Zasługi, który otrzymała podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. - Myślę, że złoty krzyż zasługi otrzymałam za pracę zawodową i społeczną, w którą wkładam dużo serca. Kieruję się w życiu zasadami: uczciwości, pomocniczości i patriotyzmu.


Pierwsza pomoc z Nowogrodu do Księgi Rekordów Guinnessa

pon, 17 października 2016 16:28

- W razie wypadku trzeba zachować zimną krew i nie postępować gwałtownie: najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika – objaśnia z zimną krwią Dawid Czajkowski, trzecioklasista gimnazjum w Nowogrodzie, gdzie 45 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalistów przez pół godziny brało udział w próbie pobicia rekordu do Księgi Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Organizująca po raz czwarty akcję „Ratujemy i uczymy ratować” Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy szacuje, że masaż serca (30 ucisków) i oddychanie (po dwa wdechy) robiło na fantomach w Polsce ponad 85 tysięcy ludzi. A Dawid - nie, bo zapomniał zgody rodziców.


„Dwójka” nie będzie miała remontowanej sali gimnastycznej

Sala gimnastyczna SP 2 w Łomży
pon, 17 października 2016 09:39

Miasto wycofuje się z remontu sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 2. Zamknięta od 5 lat sala miała przejść gruntowny remont w tym i przyszłym roku, a szacowana wartość inwestycji wynosiła 1,7 mln zł. Teraz ratusz ogłosił, że jest to nieopłacalne, i poinformował, że z tego względu wycofano wniosek o dofinansowanie zadnia ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.


Ważni profesorowie w Łomży

Profesor Zbigniew Mikołejko (fot. Robert Sokołowski)
pt, 14 października 2016 22:03

Profesor Zbigniew Mikołejko będzie pierwszym prelegentem tegorocznej odsłony Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Znany erudyta, religioznawca, historyk sztuki i filozof pojawi się w Łomży 18 października. O godzinie 14.30 wygłosi wykład w PWSIiP pt. "Przemoc i sacrum". (aula 315, ul. Akademicka 14, wstęp wolny). Uczelnia gościć będzie także m.in. wybitnego fizyka, profesora Krzysztofa Meissnera.


Z anielską cierpliwością i nagrodą w Dniu Edukacji Narodowej

cz, 13 października 2016 20:50

- Nie chcę być nauczycielką, wolę zostać prawnikiem: ja nie mam cierpliwości do dzieci, denerwuję się, kiedy trzeba komuś coś wytłumaczyć, nie lubię innych uczyć – tłumaczy swoją decyzję Natalia Bieniek, szóstoklasistka i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, gdzie odbył się wojewódzki Dzień Edukacji Narodowej pedagogów 5 powiatów: grodzkiej Łomży, łomżyńskiego, kolneńskiego, zambrowskiego i wysokomazowieckiego. Sala gimnastyczna grzmi od przemówień, gratulacji i oklasków dla każdego z około 270 odznaczonych, gdy Natalia z koleżankami i kolegami przy wejściu życzy im uśmiechu, zaufania uczniów i zabawy na lekcjach.


Pierwszy rektor, drugi rektor i nieznany jeszcze rektor PWSIiP

Studentka Amina Nankinga z Ugandy
cz, 13 października 2016 17:26

- Jestem szczęśliwa i kocham ludzi w Łomży. Chciałam być w katolickiej społeczności, w mieście, gdzie jest dużo kościołów; nie znam polskiego, ale jestem szczęśliwa, że tu jestem – mówiła wesoło po angielsku Amina Nankinga z Ugandy, 24-letnia Murzynka i studentka Uniwersytetu Sakarya w Turcji, która podjęła studia administracji w biznesie w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, gdzie odbyła się inauguracja roku akademickiego. Po 7 latach żegnał się z funkcją i opisywał w mowie powitalnej dorobek 12-letniej uczelni JM Rektor Robert Charmas, przejęty i wzruszony tak bardzo, że po pół godzinie wyliczania gości nie zauważył twórcy uczelni i pierwszego rektora prof. Kazimierza Pieńkowskiego. Szczęśliwy, sam nadrobił owo niedopatrzenie.


Przy swojskim jadle w Łomży o reformie oświaty w Polsce

śr, 12 października 2016 15:11

- Wczoraj nasz związek zorganizował protest przeciwko zapowiadanej przez rząd reformie oświaty – mówiła wczoraj do ponad 70 nauczycieli Helena Polewaczyk, przewodnicząca sekcji emerytów i rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży, na spotkaniu z okazji nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej, tj. 14. października. - Wspominam o tym, bo my, emeryci, zawsze czujemy się nauczycielami, a sprawy oświaty są nam bardzo bliskie. Przy spotkaniach często wspominamy pracę zawodową, troski i radości. Na temat proponowanej reformy prowadzimy gorące dyskusje. Są różni emeryci i różne zdania, ale ja również jestem przeciwko tej reformie w proponowanej postaci.


Zabawa teatralna w „Wecie” z przygodami, bajkami i refleksjami

śr, 12 października 2016 08:33

Kilkanaścioro nastolatków z Technikum Weterynaryjnego w Łomży za miesiąc albo dwa kończy 18 lat. Otrzymają dowody osobiste i prawo wybierania władzy w Polsce, zatem nawet rodzice nie będą mogli zabraniać im czytania ulubionych bajek i oglądania dobranocek, jak w sielskim dzieciństwie. Ale zanim wejdą w dorosłość, skoncentrują się na maturze i egzaminach zawodowych, postanowili zabawić się raz jeszcze, żeby sprawić radość dzieciom, którymi byli tak niedawno. Stworzyli Grupę TW i półtora roku temu wyruszyli „Bajkowym pociągiem”na poszukiwanie przygód i wspomnień.


Akademickie LO w Łomży ma mistrzynię z charakterem

Klaudia Gawryś, maturzystka Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przy WSA w Łomży
pt, 07 października 2016 20:10

Trenuje trzy razy w tygodniu godzinę albo półtorej, choć przed mistrzostwami intensywność rośnie dwukrotnie. Po 10 latach takiego trybu życia wywalczyła mistrzostwo obu Ameryk w karate (waga powyżej 65 kg). - Karate kyokushin to więcej niż sztuka walki, przegrana czy wygrana na macie. To coś, co kocham – mówi Klaudia Gawryś, maturzystka Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przy WSA w Łomży, którą wychwala za charakter, pracowitość i osiągnięcia dyrektor ALO Bożena Święszkowska. - Fajnie, mogę obronić się i w życiu realnym, ale karate nauczyło mnie dużo więcej. To swoista ideologia: szacunku dla starszych, prawdomówności, poczucia honoru, troski o zdrowie. Nieważne, ile problemów by mnie w życiu spotkało, stawię im czoła. Nauczyłam się żyć z bólem.


Setka uczniów doceniona przez prezydenta

pt, 07 października 2016 09:31

58 uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Łomży za osiągnięcia naukowe, kolejnych 24 za osiągnięcia sportowe przez 10 miesięcy roku szkolnego będzie otrzymywało od 80 do 180 zł miesięcznie. Natomiast 18 uczniów otrzyma jednorazowo od 500 do 1200 zł. Prezydent Mariusz Chrzanowski podpisał zarządzenie przyznające stypendia i nagrody Prezydenta Łomży setce najlepszych uczniów w minionym roku szkolnym.


Uniwersytet Złotego Wieku WSA w Łomży otworzył podwoje

Helena Polewaczyk, prezes zarządu UZW w WSA
wt, 04 października 2016 15:18

Po wakacyjnej przerwie 16. raz inaugurowała działalność placówka, stworzona z myślą o seniorach łomżyńskich, z których około 80 w samo południe uczestniczyło w wykładzie dr. Tadeusz Nowaka o relacjach między ludźmi od starożytności po współczesność. Po dawnym hymnie „Gaude Mater, Polonia” z nagrania seniorzy z animuszem śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” z akompaniamentem akordeonu i wysłuchali przemówień powitalnych: rektora Wyższej szkoły Agrobiznesu i UZW w jednej osobie Romana Englera, prezeski zarządu Uniwersytetu Złotego Wieku Heleny Polewaczyk oraz Bożeny Święszkowskiej, od początku koordynującej działania studentów emerytów z UZW.


„Studentem być to przecież nie wada – mądremu nawet wypada”

Mikołaj Jóźwiak, Sylwia Szot, Sylwester Maszkiewicz i Wojciech Szymski na patio Domu Studenta PWSIiP Rubikon w Łomży z zygzakami ławek na 100 miejsc (fot. Marek Maliszewski)
pt, 30 września 2016 16:01

Sylwia Szot z Białegostoku pożegnała wakacje bez żalu i powraca z przyjemnością do Łomży na 2. rok pielęgniarstwa PWSIiP, żeby zobaczyć ukochanych kolegów i koleżanki. Sylwek Maszkiewicz, 21-latek z okolic Kolna, zaczyna studia magisterskie z administracji i wspomina wakacje u rodziny w Stanach. Wojciech Szymski, o rok młodszy student pielęgniarstwa z okolic Bartoszyc, będzie na 2. roku ze wspomnieniem wakacyjnej pracy w Szwecji. 21-latek z Kutna Mikołaj Jóźwiak zacznie 3. rok fizjoterapii z satysfakcją: odbył praktyki zawodowe w szpitalu w „mieście róż”. I tylko Kasia Górska, 20-latka po maturze w II LO, na studia wyjeżdża z Łomży. - W tym roku miałam aż osiem egzaminów wstępnych – mówi z zapałem. - Jechałam do Krakowa, a zacznę studia we Wrocławiu.


Uczniowie zachęcali do zostawienia samochodu

pt, 23 września 2016 08:48

W dniu bez samochodu, uczniowie technikum ochrony środowiska z Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży zachęcali kierowców, aby zostawili swoje auta na parkingu czy w garażu i pojechali do pracy komunikacją publiczną.
- Rozdawaliśmy ulotki promujące działania ekologiczne. Zachęcaliśmy mieszkańców do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, jazdy na rowerze oraz zwracaliśmy szczególną uwagę na negatywne konsekwencje używania samochodu jako indywidualnego środka transportu, szczególnie w centrum miasta – przekazuje Katarzyna Mieczkowska z Drzewnej.


Święty Franciszek w „Wecie” radzi dbać o zwierzęta

cz, 22 września 2016 17:41

Gdy Sebastian Ziarko z okolic Augustowa miał trzy lata, zaczynał przyjaźń ze zwierzętami od psa, kiedy miał lat 7 – poznał życie rybki bojownika i wkrótce założył całe akwarium, zaś po 10 latach rozwoju pasji w domu, wolierach i klatkach na podwórku hoduje, m.in: chomiki, żółwie, przepiórki, kurki białoczuby i lokowane, koty dachowce, kota syjamskiego, króliki miniaturki, bażanty złociste i bananowe. I wiewiórkę, którą uratował przed kotem przy stancji. - Na początku oboje rodzice mi w hodowli sprzyjali, a teraz... tolerują – opowiada wesoło 17-latek z Technikum Weterynaryjnego w Łomży, gdzie na dziedzińcu, trawnikach, boiskach od rana królowały dzieci i nastolatki z „Pupilami Wety”. Edukacja i zabawa na scenie, integracja i rekreacja przy stanowiskach z żywymi atrakcjami.


Bez matury 14% absolwentów

Średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów matury 2016 – egzamin pisemny na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym (źródło OKE Łomża)
pon, 19 września 2016 15:07

Z 9 162 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego, którzy przystąpili w tym roku do matury ostatecznie – wraz z poprawkami - egzamin zdały 7 889 osoby, czyli 86% podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Zdawalność tegorocznej matury w liceach ogólnokształcących wyniosła 91%, a w technikach 76%.
Po majowym egzaminie OKE unieważniła 41 egzaminów, przy czym 28 z powodu niesamodzielnego rozwiązywania zadań, a 9 z racji naruszenia procedur przeprowadzania egzaminu 9 prac, a kolejne 4 prace z innych przyczyn.
- Maturzyści, którym unieważniono egzaminy, nie mogli przystąpić do sesji poprawkowej w sierpniu – będą mogli poprawiać je dopiero za rok - podała OKE.


„Śladami bohaterów” do Belgii, Holandii i Niemiec

E. Wiśniewska i K. Ostrowska na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie.
pon, 19 września 2016 10:44

50 uczniów i nauczycieli z 13 szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego wzięło udział w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej wyjeździe do Belgii, Holandii i Niemiec. Uczniowie odwiedzili miejsca w których w 1944 roku walczyli żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i komandosi 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.
- Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski – mówi gen. Maczek przypomina Elżbieta Wiśniewska, nauczycielka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży, która wraz z dwiema uczennicami szkoły podążała szlakiem bojowym polskich żołnierzy.


Staże zawodowe uczniów Staszica

pt, 16 września 2016 12:36

Już po raz drugi uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Łomży wyjadą na staże zawodowe do Niemiec. Wyjazd jest zorganizowany w ramach projektu pt. „Praktyczne umiejętności – większe możliwości. Europejskie standardy w kształceniu zawodowym w powiatach: łomżyńskim, siemiatyckim i zambrowskim”. Projekt jest w 100% finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, realizowany na zasadach programu Erasmus+.


„Zróbmy sobie dobrą szkołę”

pt, 16 września 2016 11:13

„Takie jest młodzieży chowanie jaka jest Rzeczpospolita” parafrazowała słynne słowa kanclerza Jana Zamoyskiego docent Elżbieta Kauer-Bugajna z wydziału polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. To jedna z uczestniczek debaty zorganizowanej w Łomży przez Komitet Obrony Demokracji o planowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformie szkolnictwa i związanych z tym zagrożeniach.
- Nie chodzi o KOD, nie chodzi o ZNP czy partie. Chodzi o szkołę, dobrą szkołę – mówiła docent podkreślając, że dzisiejszy system edukacji jest zły, a minister edukacji zapowiadając reformę „sprowokowała” dyskusję. - Konsultacje były fikcją. Nikt nas na Uniwersytecie nie pytał o zdanie, a to my uczymy nauczycieli – mówiła i apelowała: - My obywatele dajmy sobie głos. Zróbmy sobie dobrą szkołę.


Poprawkę z matury w Łomży zdało 4 na 10 absolwentów

pon, 12 września 2016 12:00

- Na 169 tegorocznych absolwentów łomżyńskich liceów i techników 39 procent zdało w sierpniu egzaminy w sesji poprawkowej ze wszystkich przedmiotów w części ustnej i pisemnej – informuje Grażyna Klimuszko, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, zastrzegając, że sprawozdanie szczegółowe z matur 2016 OKE poda 19. września, co jest ustaleniem z dyrektorami OKE w całej Polsce. - To dobry wynik na egzaminie poprawkowym, biorąc pod uwagę, że na maturze w maju za zadania łatwe i bardzo łatwe można było zdobyć 15 na 50 punktów (30 procent do zdania).


MOTYLEK Przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych w Łomży

pt, 09 września 2016 13:33

Jeśli jesteś rodzicem a Twoje dziecko potrzebuje troskliwej opieki i intensywnych oddziaływań terapeutycznych, zapraszamy do przedszkola „Motylek”. Dlatego jeśli zależy ci na tym, by twoje dziecko rozwijało się w optymalnych warunkach i jak najbardziej efektywnie spędzało czas w przedszkolu – dzwoń już teraz, bo decyduje kolejność zgłoszeń!
W przedszkolu zorganizowane są grupy: integracyjna oraz rehabilitacyjna.


« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0