niedziela, 24 września 2017 napisz DONOS@

Punkty informacyjne dla rodziców uczniów przed PiS-owską reformą

cz, 08 grudnia 2016 08:40

Jak będzie wyglądał system edukacji od 1. września 2017 roku o to rodzice uczniów szkół z Łomży, ale także całego regionu mogą pytać osobiście lub telefonicznie. Dziś startują „punkty informacyjne dla rodziców uczniów wszystkich typów szkół i placówek w województwie podlaskim”. W związku z zapowiadaną reformą edukacji uruchamia je Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Jeden z punktów będzie działał w łomżyńskiej delegaturze Kuratorium w dawnym Urzędzie Wojewódzkim.


Artystyczne stypendystki marszałka

wt, 06 grudnia 2016 16:28

Trzy uczennice z Łomży, dwie z Piątnicy i po jednej z: Grajewa, Jedwabnego, Zambrowa i Zbójnej znalazło się grupie 70 uzdolnionych artystycznie uczniów, które otrzymają stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego. Listę przedstawiła zarządowi województwa specjalna „Komisja ds. przyznawania stypendiów w dziedzinie twórczości artystycznej uczniom uzdolnionym artystycznie” a po wnikliwej analizie przesłanych do niej wniosków, a zarząd zaakceptował te wskazania. Każdy ze stypendystów począwszy od stycznia do grudnia 2017 roku będzie otrzymywał co miesiąc 250 zł (brutto).


Prof. Krzysztof Meissner o Platonie i stworzeniu wszechświata

Prof. Krzysztof Meissner
so, 03 grudnia 2016 11:54

Wielki wybuch na początku istnienia wszechświata błędnie wyobrażamy sobie jako ściśniętą masę materii, która nagle jakby granat wybuchła i od 13, 7 miliarda lat się rozszerza ku nieskończoności – to raczej płaszczyzna jak guma, rozciągana ze wszystkich stron, na której mrówki doświadczą, że tkwią same w miejscu - oddalają się i to coraz szybciej ich towarzyszki. Czemu w nocy jest ciemno, co fizyka współczesna zawdzięcza greckiemu filozofowi Platonowi sprzed około 2 i pół tysiąca lat, czy Einstein wiedział o falach grawitacyjnych i czarnych dziurach, a czy Kopernik bał się Kościoła w reakcji na swoje dzieło „O obrotach sfer niebieskich” – takie kwestie poruszał w fascynującym i coraz trudniejszym do pojęcia wykładzie prof. Krzysztof Meisssner, fizyk z UW i badacz w CERN.


Pierwsze przymiarki Łomży do reformy oświatowej PiS

Szkoła Podstawowa nr. 7
cz, 01 grudnia 2016 08:35

Przekształcenie wszystkich podstawówek w Łomży z 6-klasowych w 8-klasowe; połączenie Szkoły Podstawowej nr 10 z Publicznym Gimnazjum nr 2 i rozebranie dzielącej placówki ściany z sidraku; włączenie PG nr 8 do SP nr 9 oraz utworzenie w PG nr 1 ponownie podstawówki nr 1, tj, zgodnie z tradycją tej placówki – oto niektóre z propozycji, jakie bardzo wstępnie rozważają władze Łomży. - Największe kontrowersje wzbudzają SP nr 7 i PG nr 1 – tłumaczyła radnym zamysły władz miasta wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, w której gestii od dwóch lat pozostaje oświata, podczas spotkania komisji edukacji, kultury i dziedzictwa kulturowego. - Ale to na razie wstępne pomysły.


PWSIiP chce od Łomży po 900 tysięcy zł przez dwa, trzy lata

PWSIiP w Łomży
wt, 29 listopada 2016 08:27

Propozycję finansową złożyła łomżyńskim radnym Krystyna Leszczewska, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, która była gościem na komisji edukacji, kultury i dziedzictwa kulturowego Rady Miasta. Uczelnia z zawodowej planuje na 600-lecie Łomży w 2018 r. zyskać status akademii, czyli mieć na dwóch kierunkach możliwość doktoryzowania. Aby ubiegać się o to prawo, musi – jak przekonywała prorektor – zatrudnić 8 ludzi: profesora, doktora habilitowanego i 6 doktorów. - Muszą być zatrudnieni w roku akademickim poprzedzającym, a my w nowym roku akademickim nie mamy środków... Musielibyśmy wygospodarować sami.... Mamy prośbę, propozycję, ukłon w stronę państwa, czy byłaby szansa, możliwość ze środków miejskich uzupełnić zatrudnienie, abyśmy uzyskali minimum kadrowe...?


Legendarny historyk I LO Wacław Kozłowski (+ 87) nie żyje...

Profesor Wacław Kozłowski (1929 -2016) (fot. Marek Maliszewski: 14.10.2014 r.)
so, 26 listopada 2016 14:48

Jak mało kto znał, szanował i krytykował historię na jej licznych zakrętach dziejowych, ideowych i politycznych. Teraz sam przeszedł do historii... - Mąż nie czuł się ostatnio najlepiej, nie wychodził z domu, powietrze świeże łapał przez okno. Z rana jeszcze było dobrze, ale wieczorem w piątek nagle zasłabł i zmarł o wpół do dziesiątej... - wspomina ostatnie chwile historyka Wacława Kozłowskiego (+ 87) małżonka Jadwiga Kozłowska. - Był bardzo dobrym człowiekiem. Bardzo kochał młodzież w Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki i jako mąż był dobry, ojciec wspaniały, wnuki i prawnuki uwielbiał. Mnie się wydaje, że On w pokoju ciągle jest, jakby stąd nie wychodził.


Portugalskie doświadczenia młodzieży ZSTiO Nr 4 w Łomży

pt, 25 listopada 2016 14:34

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr4 w Łomży odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Europejskie doświadczenie – staż zawodowy uczniów ZSTiO Nr 4 w Łomży” połączone z wręczeniem certyfikatów. W spotkaniu, utrzymanym w klimacie portugalskim, wzięli udział wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie, nauczyciele i pracownicy szkoły zaangażowani w jego realizację oraz Rada Pedagogiczna i delegacje uczniów z klas Technikum Nr 4.


Trzy miliony na praktyki dla studentów „państwówki“

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
pt, 25 listopada 2016 13:08

200 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży weźmie udział w płatnych praktykach zawodowych. Na ich realizację uczelnia otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego blisko 3 mln złotych.
- Atutem projektu jest fakt, że dwadzieścia procent staży będzie miało wymiar praktyczno-teoretyczny, a na ich podstawie studenci przygotują aplikacyjne prace dyplomowe – informuje Ewelina Rycerska z działu projektów PWSIiP.


Prof. Mikołejko: „Nienawidzę śmierci, boję się jej jak wszyscy”

Profesor Zbigniew Mikołejko
śr, 23 listopada 2016 08:35

- My żyjemy w świecie absolutnie nieznanym naszym poprzednikom, gdyż jakaś „pompa” tłoczy horrendalną masę informacji, nad którą nikt i nic nie jest w stanie zapanować – objaśniał podczas wykładu Uniwersytetu Otwartego PWSIiP w Łomży profesor Zbigniew Mikołejko, wybitny filozof i religioznawca z Warszawy. Profesor erudyta przyglądał się pojęciu zła od czasów „Iliady” Homera po współczesność racjonalizmów i dyktatur. - To zemsta sacrum: „nie chcieliście nienaruszalnego ładu moralnego, to macie komputery, naukę i rzeczywistość wirtualną, nad którymi nie panujecie”.


Stypendium prezydenta Łomży przed świetlaną przyszłością

pt, 18 listopada 2016 21:53

Sala gimnastyczna „Ekonomika” strojna i pełna krzeseł w rzędach dla ludzi starszych i młodszych w odświętnych spódniczkach, sukienkach i garniturach. W pierwszym rzędzie na skraju przysiadł Arkadiusz Czartoryski, czwartoklasista Technikum Ekonomicznego, który w imieniu stypendystów naukowych i sportowych prezydenta Łomży wygłosi przemówienie z podziękowaniem za wsparcie kwotami, jakie podaję poniżej. - „Jeśli cię przerasta praca, wspomnij na nagrodę” - wybiera zdanie do zacytowania ze św. Augustyna, pomieszczone na stronie maszynopisu, który odczyta około 200 ludziom: uczniom zdolnym i pracowitym, nauczycielom oddanym, rodzicom wiernym. - Dobrze mi się układa: ja trafnie wybrałem szkołę, a matematyczka Anna Klimaszewska i klasa mnie wspierają.


O łomżyńskich innowacjach...

cz, 17 listopada 2016 13:42

- Najważniejszy w innowacjach jest człowiek – mówiła prof. nadzw. dr Krystyna Kubik podczas konferencji o innowacyjnych metodach zarządzania w organizacjach w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Spotkali się na niej naukowcy i lokalni przedsiębiorcy związani z uczelnią. - Mówienie o innowacjach jest łatwe – dodawała prof. Kubik zwracając uwagę, że w praktyce ich wprowadzanie jest o wiele bardziej złożone.


Uczniowie klas mundurowych ALO strzelają i opatrują rany

cz, 17 listopada 2016 09:59

W zimny poranek dwa autobusy ruszają z placu Niepodległości. Cztery godziny jazdy z Łomży i są na Mazurach. Pięknie, słonecznie, tyle że w ośrodku lodowate przyjęcie gospodarzy.
- Instruktorzy zaczęli krzyczeć, porozstawiali nas, żebyśmy tworzyli drużyny i plutony – relacjonują ze śmiechem pełni wrażeń po powrocie z udanego obozu sportowo-strzeleckiego. Dominika miała piętę zdartą do krwi, Błażej porobił sobie odciski, a Jakub Jesionkowski dowodził drużyną Charlie, która zwycięża w rywalizacji z drużynami Alfa i Brawo. Trzy dni z bronioznawstwa, medycyny i topografii minęły uczniom klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w mig, jak z bicza strzał.


„Polska to My”

śr, 16 listopada 2016 08:26

- Patriotyzm to zainteresowanie historią, studiowanie dziejów, nie jak teraz: idzie z PW na koszulce, a wielu nie wie, co to znaczy. O czym to świadczy...? - pyta retorycznie Rafał Korytkowski z III LO w Łomży, gdzie podsumował występ poetycko-muzyczny rówieśników słowami: „dzisiejsza miara patriotyzmu”. Jaka jest ta miara patriotyzmu na dziś, zapytaliśmy uczestników X Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to My”, którzy tłumnie zjechali z 36 szkół i placówek województwa podlaskiego: 140 rywalizowało o prymat w śpiewie, który oceniała również Marika, 44 w recytacji. - To uczucie powinno być w nas i towarzyszyć nam w codziennym życiu - komentuje rzeczywistość Barbara Tarczewska z I LO w Łomży, zdobywczyni I miejsca za „Czarną sukienkę”. - Niektórzy nie myślą o dobru wspólnym naszego narodu, tylko są egoistami. Ten konkurs uczy, że „Polska to My”.


Drodzy Rodzice!

pon, 14 listopada 2016 09:04

Wielu z nas marzy o nowym modelu szkoły dla swoich dzieci. Miejsca, w którym edukacja przyjmuje perspektywę dziecka, a nauczyciel stanie się prawdziwym przewodnikiem po zakamarkach wiedzy.


Doceniona nauczycielka od przedsiębiorczości

Zofia Rusiłowicz-Kleczyńska Najlepszym Nauczycielem Przedsiębiorczości 2016  w województwie podlaskim
pon, 07 listopada 2016 08:32

Narodowy Bank Polski w Warszawie po raz jedenasty nagradzał nauczycieli, za aktywny udział w realizacji projektów edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości. Wśród nagrodzonych najlepszych nauczycieli przedsiębiorczości w kraju znalazła się także Zofia Rusiłowicz-Kleczyńska z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży im. Jana Pawła II.


Szkoła Mistrzostwa Sportowego z MŁKS wyszkoli futbolistów

Rektor PWSIiP Robert Charmas oraz prezes Młodzieżowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego Marcin Trojanowski
cz, 27 października 2016 16:36

16 godzin wychowania fizycznego w tygodniu, opłacone mieszkanie w bursie i wyżywienie, posiłki regeneracyjne gratis w ciągu dnia, darmowe przejazdy na zgrupowania i zawody oraz nauczyciele, pomagający uzupełnić wiedzę uczniom, trenującym w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łomży – oto zachęcające atuty, jakie przedstawiła dyrektor SMS Iwona Puciłowska na konferencji prasowej, na koniec której umowę o współpracy podpisali w sali stadionu miejskiego: rektor PWSIiP Robert Charmas oraz prezes Młodzieżowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego Marcin Trojanowski.


Razowiec i bułka wieloziarnista z surówką lepsza od kajzerki

śr, 26 października 2016 07:52

- Nasz udział w zmianie nawyków żywieniowych młodzieży, która najchętniej sięgała po chleb biały i bułki kajzerki, jest coraz większy – cieszy się Teresa Kamińska, kierownik internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie, gdzie 210 uczniów ZS CKR uczestniczyło w ósmej kampanii Fundacji „Dobre życie” pod hasłem „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”.- Jeszcze kilka lat temu po posiłkach w stołówce szkolnej zostawało dużo grahamek i bułek z ziarnami, młodzi nie przepadali za surówkami i sałatkami. A teraz surówki serwujemy do każdego posiłku: śniadania, obiadu i kolacji. Ogórki kwaszone, papryka, kapusta czy pomidor smakują przez cały dzień i można jeść je nie tylko z drugim daniem. Z hot dogów możemy w ogóle zrezygnować.


Studia dostosowane do czasów i kieszeni

Prof. nadzw. dr hab. Roman Engler, rektor i założyciel WSA w Łomży
so, 22 października 2016 12:27

Po raz 20 Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży zainaugurowała rok akademicki. Podczas uroczystości w sali gimnastycznej, urządzonej w halach po dawnej łomżyńskiej Bawełnie, jubileusz świętowali założyciele uczelni, jej pracownicy i studenci oraz uczniowie działającej od 8 lat przy WSA Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej.
- 20 lat temu, w 1996 roku na niestacjonarnych studiach rolnictwa naukę zaczęło 268 studentów, przy czym tylko 20% z nich w tym roku zdało maturę. W 2016 roku z około 300 studentów zaczynających studia 95% to tegoroczni maturzyści. To pokazuje wielkość zmian społeczno-gospodarczych, jakie w tym czasie zaszły w Polsce – mówił prof. nadzw. dr hab. Roman Engler, rektor i założyciel WSA w Łomży.


„Tulowskie spotkanie” z wiedzą i łomżyńską gwarą

so, 22 października 2016 09:46

– Mówi się: zjeść torta, wyrwać zęba czy zawiązać buta, a można to powiedzieć inaczej, prawidłowo i po prostu pięknie: zjeść tort, wyrwać ząb czy zawiązać but! – mówi dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku.
Zagadnieniom języka współczesnych mieszkańców ziemi łomżyńskiej, lokalnej, pod wieloma względami wyjątkowej, gwary i prawidłowej wymowy został poświęcony pierwszy wykład nowego sezonu wszechnicy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.


Przemoc i sacrum w Powstaniu Warszawskim i gimnazjum

Profesor Zbigniew Mikołejko
śr, 19 października 2016 08:16

- Jezus jako ofiara całkowicie niewinna odsłonił, zdemaskował mechanizm kozła ofiarnego – mówił w Łomży wybijający się filozof, religioznawca i eseista profesor Zbigniew Mikołejko, który gościł z wykładem Uniwersytetu Otwartego PWSIiP. Myśliciel swobodnie poruszał się między kulturami, epokami historycznymi i kontynentami, by wykazać, że przemoc jest na stałe wpisana we wszystkie porządki społeczne. - Biczowanie słowem, wyzywanie i poniżanie, odarcie z szat, ukaranie przez obnażenie oraz śmierć przez powieszenie, bo śmierć na krzyżu jest przez uduszenie – oto scenariusz gotowy, gdzieś krąży w głowinach 15-latków, chłopców niecnych. W czarnych mózgach ludzkich...


« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0