niedziela, 24 września 2017 napisz DONOS@

ŻAK – ruszyła rekrutacja!

pt, 20 stycznia 2017 13:19

Rozpoczął się etap zimowej rekrutacji do ŻAKA. To policealne szkoły dla dorosłych, w których łatwo, szybko i darmowo zdobyć można nowe kwalifikacje. One przydają się osobom, szukającym lepszej pracy. Kolejny semestr w ŻAKU wystartuje w lutym 2017 roku. Warto podjąć naukę na jednym z trzynastu atrakcyjnych kierunków, gwarantujących zdobycie dyplomu profesjonalisty.


Łomżyńskie „dęciaki” na przesłuchaniach

pt, 20 stycznia 2017 08:13

Ponad 50. uczniów szkół muzycznych z północno-wschodniej Polski bierze udział w dwudniowych Regionalnych przesłuchaniach CEA uczniów klas instrumentów dętych blaszanych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Łomżyńska szkoła jest jednym z czterech, obok Elbląga, Olsztyna i Białegostoku miejsc, gdzie w tym roku szkolnym odbywają się takie regionalne przesłuchania. Z powodzeniem biorą w nich udział jej uczniowie, grający na waltorni, puzonie i trąbce.


Wiceprezydent Muzyk obiecała pracę nauczycielom „Drzewnej”

Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży
pt, 20 stycznia 2017 08:09

- Każdy z nauczycieli otrzyma propozycję zatrudnienia w innych szkołach, prowadzonych przez miasto Łomża – zadeklarowała wiceprezydent Agnieszka Muzyk podczas komisji oświaty, w której uczestniczyli pedagodzy z „Drzewnej” z dyrektor Ireną Zwornicką na czele i kilkoro rodziców. Nie ma zastrzeżeń do pracy merytorycznej placówki ani kwalifikacji nauczycieli przedmiotów ogólnych i zawodowych – decydują zaś względy finansowe i malejąca liczba chętnych do podjęcia tam nauki. Agnieszka Muzyk i Andrzej Piechociński, od 8 lat naczelnik wydziału oświaty, zapewniali, że pracę dostaną nauczyciele, a pracownicy administracji i obsługi mogą przejść na świadczenia emerytalne.


„Drzewna” znowu do likwidacji...

Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży
śr, 18 stycznia 2017 16:41

- Chcemy wierzyć, że zabezpieczy się interesy uczniów i nauczycieli – mówi Irena Zwornicka, dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. To jej reakcja na to, że prezydenty Łomży przesłał do Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji wszystkich szkół wchodzących w skład zespołu: czyli Technikum Nr 9, Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Publicznego Gimnazjum nr 3. Prezydent zapewnia, że uczniom zostanie zapewnione kształcenie „w tym samym lub zbliżonym zawodzie” w innych szkołach, każdy z nauczycieli „otrzyma indywidualną propozycję zatrudnienia w innych placówkach oświatowych” miasta, a pracownicy administracji i obsługi będą mogli przejść na świadczenia przedemerytalne.


Angielski w ferie za darmo

śr, 18 stycznia 2017 13:57

Od poniedziałku w szkołach ferie zimowe, a w szkole językowej Linguo darmowe lekcje angielskiego dla dzieci do 5 do 12 lat. W Łomży lekcje te prowadzone będą w drugim tygodniu ferii.


ZNP stawia żądania prezydentowi Łomży

śr, 18 stycznia 2017 07:48

- Gros dyrektorów placówek odpowiedziało nam, że nie są w stanie zrealizować żadnego z naszych trzech postulatów – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży, zrzeszającego ok. 700 pedagogów z ponad 50 placówek Łomży i powiatu łomżyńskiego. W Łomży ma zatrudnienie ok. 1300 nauczycieli i 500 pracowników administracji i technicznych w przedszkolach publicznych, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich i bursach. - W większości tych placówek podpisane są przez dyrektorów i przewodniczących kół ZNP protokoły rozbieżności, także w podlegających ministerstwom: ZSR w Marianowie i w Liceum Plastycznym. Wystosowaliśmy pismo z żądaniami do prezydenta Łomży, burmistrzów i wójtów gmin z powiatu.


Łomżyńska OKE poświęcona

wt, 17 stycznia 2017 11:49

Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski poświęcił we wtorek siedzibę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Pieczołowicie odnowiony, zabytkowy budynek z 1904 roku przy Alei Legionów 9, siedzią łomżyńskiej OKE jest od ponad dwóch lat. Uroczystość zorganizowano teraz, bo dopiero późną jesienią 2016 roku zakończyły się prace w otoczeniu budynku – tłumaczy dyrekcja Komisji.
- Poświęcenia dokonuję z największą radością, dziękując za dobro, które tu się dokonuje w trosce o polską oświatę – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski święcąc budynek i znajdujących się wewnątrz pracowników OKE i zaproszonych na uroczystość gości.


Łomżyńskie szkoły na listach „Perspektyw”.

Ranking liceów województwa podlaskiego
wt, 10 stycznia 2017 09:30

„Wybitne szkoły łączy szczególna atmosfera, poczucie odpowiedzialności nauczycieli i uczniów i coś, o czym zdajemy się dziś zapominać: radość uczenia i radość zdobywania wiedzy” - napisali twórcy rankingu najlepszych polskich liceów i techników miesięcznika „Perspektywy”. To najbardziej prestiżowy ranking szkół w kraju, który przeprowadzono już po raz 19. Na listach są też najlepsze szkoły z Łomży.


Nauczyciele ZNP żądają podwyżek i grożą strajkiem w marcu

wt, 10 stycznia 2017 08:26

- Bardzo ubolewam, że prezydent Andrzej Duda podpisał tak pochopnie ustawę o przywróceniu 8-klasowych szkół podstawowych i likwidacji gimnazjów, czyli tak zwaną ustawę o zmianie systemu szkolnego... – martwi się Aleutyna Kołos, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, do którego należy ok. 700 pedagogów. W poniedziałek dyrektorzy części szkół otrzymali listy z trzema postulatami ZNP, a reszta otrzyma je we wtorek - Jeśli nawet PiS tak się na tę „reformę” uparł, to nie powinien robić jej od środka i w takim zabójczym tempie. Nasze postulaty, związane z pracą i płacowe, kierujemy do dyrektorów, jako pracodawców, chociaż wiemy, że niewiele mogą...


Trzecie miejsce uczniów z Radziłowa w konkursie MSWiA

so, 07 stycznia 2017 12:03

Rozstrzygnięto konkurs Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na spot filmowy dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla. W konkursie, w którym zarejestrowano 241 prac, trzecie miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum w Radziłowie.


Nowoczesny rozwój edukacji od przedszkola...

wt, 03 stycznia 2017 15:56

107 tabletów trafiło do miejskich przedszkoli w Łomży. Urządzenia zostały kupione przez Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji w ramach realizowanego wspólnie z przedszkolami unijnego projektu „Kształcenie kompetencji kluczowych szansą na lepszą jakość edukacji przedszkolnej”. Tablety posłużą do „uczenia dzieci w monitorku”, czyli pokazywania im, że tablety mogą służyć nie tylko do zabawy.
- Dzieci będą miały fajną zabawę, choć podejrzewam, że dla większości z nich nie będzie to nowością – mówił Wojciech Kowalik, dyrektor ŁCRE. - Niemniej warto inwestować w te najmniejsze dzieciaki w Łomży.


Od nowego roku sześciolatki zostaną zwolnione z opłat

wt, 27 grudnia 2016 12:29

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od nowego roku gminy nie będą mogły pobierać opłat za pobyt dziecka w wieku 6 lat w publicznym przedszkolu. Zmiana ma związek z nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw.


Bożonarodzeniowe szopki i barwne stroiki jak spod ręki artysty

śr, 21 grudnia 2016 14:29

Takie mnóstwo wzruszającego, autentycznego i dopracowanego w szczegółach piękna zgromadzili na poddaszu organizatorzy konkursu na szopki i stroiki w Zespole Szkół im. Satnisława Staszica w Łomży, że zabraknie słów na opis pomysłów dzieci i nastolatków, jak ukazać dzisiaj Cud Narodzin i okoliczności, w których przyszedł na świat Jezus. W grocie skalnej, stodółce z deseczek, szopie z dachem z kory, szałasie z mchu...? Mogły być przy Maryi, Józefie i Dzieciątku w Boże Narodzenie renifery, niedźwiedzie polarne i bałwany...? - Do konkursu przystąpiło 14 szkół gimnazjalnych i 20 podstawowych, a uczestnicy naszego konkursu świątecznego zrobili ponad 200 szopek i stroików – ukazuje skalę i różnorodność wyobraźni religijnej Justyna Brzóska, wicedyrektor Zespołu Szkół.


„Wszyscy czytamy... Sienkiewicza” w I LO

śr, 21 grudnia 2016 09:53

Apel poświęcony życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki zakończył łomżyńskie obchody Roku jego imienia. Fragmenty książek jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy czytali uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście.
– Myślę, że udało nam się zainteresować uczestników dziełami Sienkiewicza – ocenia dyrektor Jerzy Łuba. – Są one godne polecenia i myślę, że byłyby wspaniałym prezentem pod choinkę!


Serca - Sercom

wt, 20 grudnia 2016 13:20

Od wielu lat w czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia uczniowie Szkoły Podstawowej nr5 w Łomży organizują zbiórkę żywności dla swoich rówieśników. Inicjatorem akcji jest Szkolne Koło PCK.


Frapująca noc z książką i panem Tadeuszem w „Siódemce”

pon, 19 grudnia 2016 14:15

Wieczór zapadł, a w „Siódemce” rojno od dzieci i rodziców, którzy zdecydowali się spędzić czas wolny do odpoczynku i snu w czekających na gruntowny remont murach Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, za rok świętującej swoje 70 lat W sali gimnastycznej zebrał się na kocach i materacach tłum chętnych rozmawiać o książce, sięgnąć po nią i zanurzyć się w lekturze opowiadań, wierszy lub powieści. Po co dzieciom w szkole śpiwory i zabawna trawestacja epopei narodowej wieszcza Adama do poduszki? - Chcemy siebie i młodsze klasy nauczyć, że w życiu nie warto iść na skróty, po najmniejszej linii oporu – tłumaczy Krzysztof Szałkowski, z maestrią i humorem grający rolę autora, który „Pana Tadeusza” chce pisać nowocześnie, tyle że bez opisów, „12 ksiąg po 8 wersów”.


Opłatek i szopka z piernika na Festiwalu Stołów Bożonarodzeniowych

pt, 16 grudnia 2016 08:37

Zielony obrus na stole wigilijnym, biało-srebrne nakrycia albo białe piórka niby śnieżny puch – oto wybrane pomysły uczniów na prezentacji, jaką po raz 4. zorganizował Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. - Festiwal Stołów Bożonarodzeniowych to nasza propozycja, żeby przed okresem Bożego Narodzenia zachęcić dzieci i młodzież do pomyślenia, jak przystroić stół, przy którym zasiądzie rodzina – opowiada nauczycielka Dorota Miarka. - Stół w domu łączy, to symbol wspólnoty, podczas świąt powstaje przy nim niepowtarzalna atmosfera, jaką pamiętamy długie lata. Stół świąteczny powinien być piękny, a młodzież pokazała, że umie taki przygotować.


Posłowie z Łomży za reformą oświaty

(fot. Rafał Zambrzycki/ sejm.gov.pl)
cz, 15 grudnia 2016 13:28

W środę w nocy Sejm uchwalił reformę edukacji, która zakłada likwidację gimnazjów, i powrót do 8-letniej szkoły powszechnej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Za zagłosowali niemal wszyscy posłowie PiS, przeciw niemal jednomyślnie głosowała opozycja. Wprowadzenie reformy poparli także wszyscy posłowie PiS z regionu łomżyńskiego: Bernadeta Krynicka, Lech Kołakowski, Kazimierz Gwiazdowski, Jacek Bogucki. Przeciw był Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15) z Grajewa.


Stypendia naukowe od marszałka

śr, 14 grudnia 2016 09:21

Pięcioro uczniów z Łomży otrzyma stypendia marszałka województwa za szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2015/2016. Zarząd województwa podczas wczorajszego posiedzenia przyznał je w sumie 50 uczniom wybranym z niemal 700 zgłoszeń. Każdy ze stypendystów otrzyma po 4 000 zł na osobę.


Maraton pisania listów z Łomży

cz, 08 grudnia 2016 09:39

Dwaj studenci są torturowani i uwięzieni za graffiti na pomniku wodza w Azerbejdżanie. Kobieta z Turcji została oskarżana ponad 100 razy za mówienie prawdy. W Chinach pokojowy aktywista skazany na dożywocie, a Kamerunie trzej nastolatkowie zostali skazani na 10 lat więzienia za SMSa z żartem o problemach ze znalezieniem pracy. W ich sprawie, ale także m.in. w obronie Edward Snowden, który ujawnił dokumenty potwierdzające naruszenie przez władze USA podstawowych praw człowieka, listy do przywódców państw piszą działacze Amnesty International i za ich namową miliony ludzi na cały świecie. Także w Łomży trwa „Maraton Pisania Listów 2016”. Od początku tygodnia listy piszą uczniowie z łomżyńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a w sobotę i niedzielę taki list będzie mógł napisać każdy.


« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0