wtorek, 30 maja 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Zabawa teatralna w „Wecie” z przygodami, bajkami i refleksjami

śr, 12 października 2016 08:33

Kilkanaścioro nastolatków z Technikum Weterynaryjnego w Łomży za miesiąc albo dwa kończy 18 lat. Otrzymają dowody osobiste i prawo wybierania władzy w Polsce, zatem nawet rodzice nie będą mogli zabraniać im czytania ulubionych bajek i oglądania dobranocek, jak w sielskim dzieciństwie. Ale zanim wejdą w dorosłość, skoncentrują się na maturze i egzaminach zawodowych, postanowili zabawić się raz jeszcze, żeby sprawić radość dzieciom, którymi byli tak niedawno. Stworzyli Grupę TW i półtora roku temu wyruszyli „Bajkowym pociągiem”na poszukiwanie przygód i wspomnień.


Akademickie LO w Łomży ma mistrzynię z charakterem

Klaudia Gawryś, maturzystka Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przy WSA w Łomży
pt, 07 października 2016 20:10

Trenuje trzy razy w tygodniu godzinę albo półtorej, choć przed mistrzostwami intensywność rośnie dwukrotnie. Po 10 latach takiego trybu życia wywalczyła mistrzostwo obu Ameryk w karate (waga powyżej 65 kg). - Karate kyokushin to więcej niż sztuka walki, przegrana czy wygrana na macie. To coś, co kocham – mówi Klaudia Gawryś, maturzystka Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przy WSA w Łomży, którą wychwala za charakter, pracowitość i osiągnięcia dyrektor ALO Bożena Święszkowska. - Fajnie, mogę obronić się i w życiu realnym, ale karate nauczyło mnie dużo więcej. To swoista ideologia: szacunku dla starszych, prawdomówności, poczucia honoru, troski o zdrowie. Nieważne, ile problemów by mnie w życiu spotkało, stawię im czoła. Nauczyłam się żyć z bólem.


Setka uczniów doceniona przez prezydenta

pt, 07 października 2016 09:31

58 uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Łomży za osiągnięcia naukowe, kolejnych 24 za osiągnięcia sportowe przez 10 miesięcy roku szkolnego będzie otrzymywało od 80 do 180 zł miesięcznie. Natomiast 18 uczniów otrzyma jednorazowo od 500 do 1200 zł. Prezydent Mariusz Chrzanowski podpisał zarządzenie przyznające stypendia i nagrody Prezydenta Łomży setce najlepszych uczniów w minionym roku szkolnym.


Uniwersytet Złotego Wieku WSA w Łomży otworzył podwoje

Helena Polewaczyk, prezes zarządu UZW w WSA
wt, 04 października 2016 15:18

Po wakacyjnej przerwie 16. raz inaugurowała działalność placówka, stworzona z myślą o seniorach łomżyńskich, z których około 80 w samo południe uczestniczyło w wykładzie dr. Tadeusz Nowaka o relacjach między ludźmi od starożytności po współczesność. Po dawnym hymnie „Gaude Mater, Polonia” z nagrania seniorzy z animuszem śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” z akompaniamentem akordeonu i wysłuchali przemówień powitalnych: rektora Wyższej szkoły Agrobiznesu i UZW w jednej osobie Romana Englera, prezeski zarządu Uniwersytetu Złotego Wieku Heleny Polewaczyk oraz Bożeny Święszkowskiej, od początku koordynującej działania studentów emerytów z UZW.


„Studentem być to przecież nie wada – mądremu nawet wypada”

Mikołaj Jóźwiak, Sylwia Szot, Sylwester Maszkiewicz i Wojciech Szymski na patio Domu Studenta PWSIiP Rubikon w Łomży z zygzakami ławek na 100 miejsc (fot. Marek Maliszewski)
pt, 30 września 2016 16:01

Sylwia Szot z Białegostoku pożegnała wakacje bez żalu i powraca z przyjemnością do Łomży na 2. rok pielęgniarstwa PWSIiP, żeby zobaczyć ukochanych kolegów i koleżanki. Sylwek Maszkiewicz, 21-latek z okolic Kolna, zaczyna studia magisterskie z administracji i wspomina wakacje u rodziny w Stanach. Wojciech Szymski, o rok młodszy student pielęgniarstwa z okolic Bartoszyc, będzie na 2. roku ze wspomnieniem wakacyjnej pracy w Szwecji. 21-latek z Kutna Mikołaj Jóźwiak zacznie 3. rok fizjoterapii z satysfakcją: odbył praktyki zawodowe w szpitalu w „mieście róż”. I tylko Kasia Górska, 20-latka po maturze w II LO, na studia wyjeżdża z Łomży. - W tym roku miałam aż osiem egzaminów wstępnych – mówi z zapałem. - Jechałam do Krakowa, a zacznę studia we Wrocławiu.


Uczniowie zachęcali do zostawienia samochodu

pt, 23 września 2016 08:48

W dniu bez samochodu, uczniowie technikum ochrony środowiska z Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży zachęcali kierowców, aby zostawili swoje auta na parkingu czy w garażu i pojechali do pracy komunikacją publiczną.
- Rozdawaliśmy ulotki promujące działania ekologiczne. Zachęcaliśmy mieszkańców do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, jazdy na rowerze oraz zwracaliśmy szczególną uwagę na negatywne konsekwencje używania samochodu jako indywidualnego środka transportu, szczególnie w centrum miasta – przekazuje Katarzyna Mieczkowska z Drzewnej.


Święty Franciszek w „Wecie” radzi dbać o zwierzęta

cz, 22 września 2016 17:41

Gdy Sebastian Ziarko z okolic Augustowa miał trzy lata, zaczynał przyjaźń ze zwierzętami od psa, kiedy miał lat 7 – poznał życie rybki bojownika i wkrótce założył całe akwarium, zaś po 10 latach rozwoju pasji w domu, wolierach i klatkach na podwórku hoduje, m.in: chomiki, żółwie, przepiórki, kurki białoczuby i lokowane, koty dachowce, kota syjamskiego, króliki miniaturki, bażanty złociste i bananowe. I wiewiórkę, którą uratował przed kotem przy stancji. - Na początku oboje rodzice mi w hodowli sprzyjali, a teraz... tolerują – opowiada wesoło 17-latek z Technikum Weterynaryjnego w Łomży, gdzie na dziedzińcu, trawnikach, boiskach od rana królowały dzieci i nastolatki z „Pupilami Wety”. Edukacja i zabawa na scenie, integracja i rekreacja przy stanowiskach z żywymi atrakcjami.


Bez matury 14% absolwentów

Średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów matury 2016 – egzamin pisemny na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym (źródło OKE Łomża)
pon, 19 września 2016 15:07

Z 9 162 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego, którzy przystąpili w tym roku do matury ostatecznie – wraz z poprawkami - egzamin zdały 7 889 osoby, czyli 86% podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Zdawalność tegorocznej matury w liceach ogólnokształcących wyniosła 91%, a w technikach 76%.
Po majowym egzaminie OKE unieważniła 41 egzaminów, przy czym 28 z powodu niesamodzielnego rozwiązywania zadań, a 9 z racji naruszenia procedur przeprowadzania egzaminu 9 prac, a kolejne 4 prace z innych przyczyn.
- Maturzyści, którym unieważniono egzaminy, nie mogli przystąpić do sesji poprawkowej w sierpniu – będą mogli poprawiać je dopiero za rok - podała OKE.


„Śladami bohaterów” do Belgii, Holandii i Niemiec

E. Wiśniewska i K. Ostrowska na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie.
pon, 19 września 2016 10:44

50 uczniów i nauczycieli z 13 szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego wzięło udział w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej wyjeździe do Belgii, Holandii i Niemiec. Uczniowie odwiedzili miejsca w których w 1944 roku walczyli żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i komandosi 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.
- Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski – mówi gen. Maczek przypomina Elżbieta Wiśniewska, nauczycielka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży, która wraz z dwiema uczennicami szkoły podążała szlakiem bojowym polskich żołnierzy.


Staże zawodowe uczniów Staszica

pt, 16 września 2016 12:36

Już po raz drugi uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Łomży wyjadą na staże zawodowe do Niemiec. Wyjazd jest zorganizowany w ramach projektu pt. „Praktyczne umiejętności – większe możliwości. Europejskie standardy w kształceniu zawodowym w powiatach: łomżyńskim, siemiatyckim i zambrowskim”. Projekt jest w 100% finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, realizowany na zasadach programu Erasmus+.


„Zróbmy sobie dobrą szkołę”

pt, 16 września 2016 11:13

„Takie jest młodzieży chowanie jaka jest Rzeczpospolita” parafrazowała słynne słowa kanclerza Jana Zamoyskiego docent Elżbieta Kauer-Bugajna z wydziału polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. To jedna z uczestniczek debaty zorganizowanej w Łomży przez Komitet Obrony Demokracji o planowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformie szkolnictwa i związanych z tym zagrożeniach.
- Nie chodzi o KOD, nie chodzi o ZNP czy partie. Chodzi o szkołę, dobrą szkołę – mówiła docent podkreślając, że dzisiejszy system edukacji jest zły, a minister edukacji zapowiadając reformę „sprowokowała” dyskusję. - Konsultacje były fikcją. Nikt nas na Uniwersytecie nie pytał o zdanie, a to my uczymy nauczycieli – mówiła i apelowała: - My obywatele dajmy sobie głos. Zróbmy sobie dobrą szkołę.


Poprawkę z matury w Łomży zdało 4 na 10 absolwentów

pon, 12 września 2016 12:00

- Na 169 tegorocznych absolwentów łomżyńskich liceów i techników 39 procent zdało w sierpniu egzaminy w sesji poprawkowej ze wszystkich przedmiotów w części ustnej i pisemnej – informuje Grażyna Klimuszko, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, zastrzegając, że sprawozdanie szczegółowe z matur 2016 OKE poda 19. września, co jest ustaleniem z dyrektorami OKE w całej Polsce. - To dobry wynik na egzaminie poprawkowym, biorąc pod uwagę, że na maturze w maju za zadania łatwe i bardzo łatwe można było zdobyć 15 na 50 punktów (30 procent do zdania).


MOTYLEK Przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych w Łomży

pt, 09 września 2016 13:33

Jeśli jesteś rodzicem a Twoje dziecko potrzebuje troskliwej opieki i intensywnych oddziaływań terapeutycznych, zapraszamy do przedszkola „Motylek”. Dlatego jeśli zależy ci na tym, by twoje dziecko rozwijało się w optymalnych warunkach i jak najbardziej efektywnie spędzało czas w przedszkolu – dzwoń już teraz, bo decyduje kolejność zgłoszeń!
W przedszkolu zorganizowane są grupy: integracyjna oraz rehabilitacyjna.


Jak to jest być dorosłym na praktykach „Mechaniaka” we Włoszech

Villa d
wt, 06 września 2016 13:11

21 uczniów klas trzecich technikum ZSMiO nr 5 w Łomży wyjechało na 4-tygodniowe praktyki zawodowe do Celano, oddalonej o 1359 km od Łomży i 100 km od Rzymu miejscowości we Włoszech. - Zobaczyłem kawałek świata, zwiedziłem ciekawe miejsca, spróbowałem wielu nowych rzeczy – wspomina Marcin Karwowski, tegoroczny maturzysta, który uczestniczył w majowej edycji praktyk. - „Praktyki zawodowe” większości ludzi kojarzą się z pracą uczniów poza murami szkoły. Jako człowiek, który wyjechał do Włoch, mogę powiedzieć, że dużo trafniejszym skojarzeniem niż zwykła praca jest „niesamowita przygoda”.


Co czwarty nie zdał egzaminów zawodowych

wt, 06 września 2016 10:49

Z ponad 8200 osób z województwa podlaskiego, które w czerwcu i lipcu przystąpiły do egzaminów zawodowych zdały go 6 404 osoby. Egzamin przeprowadzono w 100 kwalifikacjach – dla uczniów szkół zawodowych, absolwentów, eksternów oraz osób, które ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe (kursanci). Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży uruchomiła serwis umożliwiający sprawdzenie wyników egzaminów zawodowych.


Obóz Matematyczny

wt, 06 września 2016 08:11

Przez cztery dni, w gronie takich samych miłośników Królowej Nauk, będą mogli łamać sobie głowy nad problemami, o których przeciętny zjadacz chleba nie ma zielonego pojęcia, i rozwiązywać zadania, np. z algebry, geometrii bądź teorii liczb. Już po raz piąty I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży organizuje obóz matematyczny skierowany do zainteresowanych matematyką licealistów oraz wybijających się gimnazjalistów. Przyjeżdżają na niego uczniowie ze szkół z Łomży, Białegostoku, Suwałk, Olsztyna, Zambrowa, a nawet Łodzi czy Radomia.


Szczęśliwego nowego roku szkolnego od „Wety” dla szkół Łomży

Przemek Dziubiński i Andrzej Ciołek z koleżanką z klasy
cz, 01 września 2016 18:41

- Myślę, że to będzie naprawdę dobry rok dla mnie, dla nas i całej naszej szkoły – dzieli się swoim optymizmem Andrzej Ciołek, czwartoklasista technikum żywienia, który na rozległym trawniku w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących inaugurował nowy rok szkolny 2016/2017 ze szczerym i serdecznym przyjacielem Przemkiem Dziubińskim oraz społecznością szkoły z dyrektor Bogumiłą Olbryś na czele. - Dużo nowości jest w tym roku szkolnym: nowa dyrektor, nowe boisko, nowi koledzy w pierwszych klasach i dla nas największa nowinka: zostaliśmy maturzystami. Czeka wszystkich dużo nauki, żeby zdać egzamin dojrzałości, egzaminy zawodowe i dostać się na studia.


MEN przyspiesza z wakacjami

cz, 01 września 2016 09:16

Dziś zaczyna się rok szkolny, ale wielu uczniów myśli już o wakacjach. Te jak się okazuje będą wcześniej niż zapowiadano. Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło przygotowany wcześniej kalendarz roku szkolnego 2016/2017 przesuwając o tydzień zakończenie roku nauki szkolnej z pierwotnie wyznaczonego 30 czerwca. MEN twierdzi, że „uporządkowało” organizację roku szkolnego i od teraz zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca, co oznacza, że najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca.


Czas wesoły iść do szkoły

Klasa szkolna
śr, 31 sierpnia 2016 17:13

Prawie 10 i pół tysiąca dzieci i młodzieży rozpoczyna w Łomży nowy rok szkolny w przedszkolach – 1 481, podstawówkach – 3 945, gimnazjach – 1 320, liceach – 1871 i technikach - 1794. Oprócz tego, 186 osób podejmie naukę w szkołach dla dorosłych. Naboru w ogóle nie było w Publicznym Gimnazjum nr 3, należącym do zespołu „Drzewnej”, zaś największym zainteresowaniem cieszyło się II Liceum Ogólnokształcące przy pl. Kościuszki, gdzie będzie uczyć się 568 uczniów. Ponad 10 nauczycieli nie znajdzie się w dotychczasowej placówce i nadal niepewna przyszłość „Drzewnej”.


„Dyrektor od serca” przechodzi z SP nr 7 w Łomży na emeryturę

Halina Szeligowska, dyrektor SP 7 w Łomży
wt, 30 sierpnia 2016 15:00

Najpierw była przykładną uczennicą Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży i absolwentką „Siódemki” w 1974 r., gdzie mama Teresa Mierzejewska wiele lat uczyła w klasach początkowych. Maturzystka I LO i magister po Akademii Rolniczo – Technicznej powraca z Olsztyna do swojej SP 7 – wpierw jako nauczycielka biblioteki, potem jako magister biologii i opiekunka samorządu uczniowskiego. - 10 lat byłam wicedyrektorem, potem 10 lat dyrektorem, praca z uczniami zabezpieczała mnie przed starzeniem się ducha – mówiła z uśmiechem i wzruszeniem Halina Szeligowska, która po 31 latach żegnała się z „Siódemką”, dziękując gronu pedagogicznemu i pracownikom oraz dostając życzenia, gratulacje i kwiaty od dyrektorów placówek. Ale prezydent Łomży ani nikt od niego się nie pojawił.


« · «« · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0