Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Kuba z Łomży wygrał trzy konkursy i chce być omnibusem

cz śr, 25 marca 2015 13:52

- Mam wielką satysfakcję z wyróżnienia w szkole i mieście, zwolnienie z egzaminu szóstoklasisty i maksimum punktów, a rodzice są ze mnie dumni jak z dwóch moich starszych braci w Warszawie: dziennikarza i studenta informatyki; koleżanki i koledzy z klasy cieszą się, że udało mi się uzyskać takie efekty, no, i bez problemu mogę sam wybrać sobie Publiczne Gimnazjum nr 6 w Łomży – tak z zapałem i wesołą iskrą w oku wylicza Jakub Wierzbowski, szóstoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, który jest laureatem trzech wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Podniosła gala gratulacyjna odbyła się w SP nr 5 w Łomży.

Mózg poza szkołą pracuje na pełnych obrotach

cz śr, 25 marca 2015 08:04

- Początek lekcji jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu w postaci aktywności ucznia, ponieważ to wtedy jego mózg podejmuje decyzję o uwalnianiu neuroprzekaźników – mówi dr Joanna Górecka, pedagog i koordynatorka nowoczesnych programów do nauczania wczesnoszkolnego, która była gościem konferencji „Mózg poza szkołą” w Łomży. - Jeśli nie uczynisz lekcji intrygującą, ciekawą, zaskakującą, a zapomnisz o mowie ciała, gestach i mimice, stymulujących rozwój mózgu, giniesz... Ostrzeżenie to ilustrują badania psychologa prof. Janusza Czapińskiego: ledwie co trzeci uczeń od 7 do 19 lat uważa lekcje w szkole za interesujące. Ponad połowa ocenia je jako nudne lub się ich boi.

Odmalowana mała ojczyzna bez obrażania rodaków

cz pon, 23 marca 2015 08:18

Jak śnieg po zimie zniknęły pod świeżą warstwą wiosennej farby obrzydliwe napisy, upokarzające ludzi, rasy, narody i wyznania, m.in., z budynku Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, z murka przy ściance wspinaczkowej na strzelnicy, ze szczytów bloków przy ulicach: Konstytucji, Księżnej Anny i Porucznika Łagody, z garażu przy ul. Prusa, z klap lub drzwi na murowanych śmietnikach przy ul. Kołłątaja, Niemcewicza i Staffa. To zasługa prawie 40 uczniów „Mechaniaka”, którzy pod opieką nauczyciela wos Kamila Parola powiedzieli stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej.

Międzykontynentalna podróż po ortografii

cz nie, 22 marca 2015 12:44

Anna Tarnacka, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, zwyciężyła w III Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2015”, zdobywając tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża A.D. 2015. Podopieczna Iwony Konopko niemal bezbłędnie napisała arcytrudny tekst, wręcz najeżony pułapkami: „gdy byliśmy w pół drogi, o wpół do ósmej o zmierzchu, nasz żółciutki samochód zazgrzytał i zatrzymał się ni stąd, ni zowąd (...)”. Autorką dyktanda była Aleksandra Wojciechowska z Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie. – Już słysząc po raz pierwszy tekst tego dyktanda wszyscy mieliśmy coraz większe oczy – mówi przewodniczący jury Maciej Listowski z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. – To był kawałek ciężkiej pracy i wszyscy mają prawo czuć się zwycięzcami, nasi dorośli też podołali!

Noc ze sztuką i ekologią w Drzewnej

cz so, 21 marca 2015 15:15

Nocne warsztaty recyclingu artystycznego pod hasłem „Zrób coś z niczego” zorganizowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Wzięli w nich udział nie tylko uczniowie świętującego 20-lecie Technikum Ochrony Środowiska, ale też innych łomżyńskich szkół, chcący w atmosferze dobrej zabawy zrobić coś ciekawego – często z udziałem rodziców czy dziadków. – Takie majsterkowanie ze śmieci to moje hobby. Dzisiaj zrobiłem robota – pająka! - mówi 9-letni Paweł, którego na warsztaty zabrała babcia. – Od dawna podobała mi się technika papierowej wikliny, jestem też zainteresowana innymi technikami, jak decoupage – dodaje babcia, pani Barbara. - Jestem na takich warsztatach pierwszy raz, ale już zaczęłam załapywać o co w tym wszystkim chodzi i myślę, że też zrobię coś fajnego!

Kwiaty we włosach i uformowane z włosów

mm so, 21 marca 2015 14:25

- Nie byłam do końca pewna, czy ta fryzura w ogóle mi wyjdzie, i dopiero pod koniec pracy, jak wszyscy podchodzili z aparatami, robili zdjęcia i się zachwycali, to pomyślałam, że mam szansę w finale – opowiada Emilia Żaczek, 19-letnia zwyciężczyni Wojewódzkiego Konkursu „Sprawny w zawodzie – fryzjer”, którego finał odbywał się na przestronnym i jasnym poddaszu Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży. - Nie spodziewałam się aż tak pozytywnego dla mnie werdyktu komisji fachowców. Byłam w szoku, ale... czeka mnie jeszcze ogólnopolski finał w maju.

Prymusi z PG nr 1 w Łomży odkrywają piękno nauki

cz śr, 18 marca 2015 14:42

Po raz piętnasty w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich odbyła się uroczystość, na której tytuł Prymusa otrzymało 35 uczniów ze średnią ocen 5 (i więcej) i wzorowym zachowaniem. Publiczność w auli szkolnej podziwiała ich sukcesy w konkursach przedmiotowych, artystycznych, zawodach sportowych i działalności społecznej, zarówno na forum lokalnym, jak i ogólnopolskim. Rodzice dzieci przeżywali dumę i wzruszenie, gdy z rąk dyrektor szkoły Teresy Kurpiewskiej oraz zaproszonych gości otrzymywali listy gratulacyjne, a ich pociechy - prymusi nagrody książkowe.

Powitanie wiosny sportem, tolerancją i rękodziełem

cz śr, 18 marca 2015 13:04

„Mając na uwadze doświadczenia z lat poprzednich, a także analizy zagrożeń, związanych ze świętowaniem przez dzieci i młodzież szkolną pierwszego dnia wiosny w formie tzw. Dnia Wagarowicza, należy spodziewać się nasilenia zagrożeń, związanych z demoralizacją osób małoletnich” - piszą organizatorzy turnieju siatkówki drużyn mieszanych gimnazjalistów, a chcąc temu zapobiec, organizują w piątek od godz. 10. w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich mecze i zabawy. Na powitanie wiosny Uczniowie „Mechaniaka” będą usuwali z murów osiedli SM „Perspektywa” i ŁSM brzydkie napisy, a Technikum Ochrony Środowiska uświetni warsztatami recyklingu artystycznego swoje 20-lecie wiosną od wieczora po północ.

Sukces uczennic łomżyńskiej Wety

cz śr, 18 marca 2015 08:25

Karolina Kłosek i Milena Rybicka choć to jeszcze uczennice klasy trzeciej łomżyńskiej Wety już mają indeksy na studia. Obie kształcą się w zawodzie technik technologii żywności i kilka dni temu odniosły sukces w etapie centralnym XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności.

Giełda Pomysłów w III LO na studencką przyszłość

mm śr, 11 marca 2015 19:36

Po sali gimnastycznej III LO w Łomży jeżdżą sobie w najlepsze na świecie dwa łaziki marsjańskie: Magma i Hyperion od studentów Politechniki Białostockiej, które wygrały na pustyni Utah konkurs NASA. Niewielkie, jak postawiony na ziemi trochę większy wózek dla dziecka, tyle że na sześciu kółkach. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego miasta przyglądają się popisom i slalomom naszpikowanych mechaniką i elektroniką srebrno-białych pojazdów, przechadzając się wśród stoisk 35 uczelni z całej Polski. Przedstawiciele rozdają, co się da: uśmiechy, foldery, długopisy, ołówki, breloki, smycze, jabłka i – rzadziej – koszulki, więc maturzysta Tomek Grabowski robi 50 pompek.

Ćwierć miliona na badania w PWSIiP

cz śr, 11 marca 2015 13:00

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży ponad 257 tysięcy dotacji na rozwój potencjału naukowego. To o 100 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku. – Dotacja przeznaczana jest na finansowanie publikacji naukowych, materiałów niezbędnych do wykonywania badań empirycznych, wyjazdów konferencyjnych, wewnętrznych projektów badawczych – mówi dr hab. Dariusz Surowik, pełnomocnik rektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. - Oczywiście nasze ambicje naukowe rosną z roku na rok i dlatego oprócz puli ministerialnej, na wskazane cele przeznaczamy od lat także środki własne.

Czas zapisywać dziecko do przedszkola

cz pon, 09 marca 2015 13:03

Zaczął się nabór na rok szkolny 2015 / 2016 w prowadzonych przez miasto Łomża 9 przedszkolach publicznych, które przygotowane są na przyjęcie 1 380 dzieci. Do 12. marca rodzice mogą składać deklaracje o pozostawieniu pociech w dotychczasowym przedszkolu albo ich przejściu do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Od 16. marca do 27. marca będą prowadzone zapisy dzieci, idących po raz pierwszy do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Zapewne problemy ze znalezieniem miejsc w przedszkolach będą mniejsze niż przed rokiem, gdyż sześciolatki idą obowiązkowo do klas pierwszych.

„Najsmaczniejsze pierogi z mięsem”

cz pon, 09 marca 2015 08:35

Pieróg pierogowi nierówny. Wiedzą o tym doskonale nie tylko smakosze. Ostatnio do boju na pierogi stanęli uczniowie klas technik żywienia i usług gastronomicznych łomżyńskiej „Wety”. Tym razem rywalizacja była jeszcze trudniejsza bo szkolny konkurs kulinarny nosił tytuł „Najsmaczniejsze pierogi z mięsem”.

Okrucieństwo w szkole, czyli dręczące słowo bullying

cz pt, 06 marca 2015 07:57

- Można przyjąć, że od lat w Polsce co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym jest ofiarą przemocy, że zostało pobite, a co piąte było przemocy sprawcą, bo przemoc łatwiej wyzwala się w grupie – mówi prof. dr hab. Jacek Pyżalski, znany i ceniony pedagog specjalny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor głośnej wśród pedagogów książki „Agresja elektroniczna i cyberbullying jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży” (2012), który gościł pierwszy raz w Łomży z wykładem nt. przemocy rówieśniczej dla ponad 100 nauczycieli i dyrektorów szkół w PWSIiP. - Powszechne jest przesadzone przekonanie o skali agresji: fizyczna przeważa u chłopców i z wiekiem maleje, a słowna u dziewcząt i wraz z wiekiem rośnie. Najpowszechniejsza jest cyberprzemoc w Internecie i możemy przyjąć, że dotyczy połowy dzieci i młodzieży. Niestety, często nieświadomych zagrożeń.

Tablety za „wspaniały internet”

cz cz, 05 marca 2015 14:34

Troje uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży - Klaudia Grabowska, Patrycja Grzymała i Maciej Bączek - wygrało nowoczesne tablety. To nagrody główne w konkursie plastycznym pt. „Jaki wspaniały internet”. Konkurs zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku w ramach realizowanego za unijną dotację wartego kilkuset milionów złotych projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Podlaskie”, w ramach którego budowane jest w regionie ponad 1850 km sieci internetu szerokopasmowego.

Wesoło i zdrowo w PWSIiP

cz wt, 03 marca 2015 14:30

Akademia Sześciolatka to cykl edukacyjnych spotkań dla najmłodszych organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W jej ramach wiedzę przez zabawę zdobywa ponad 600 przedszkolaków z łomżyńskich i okolicznych placówek. Dziś sześcioletni studenci dowiadywali się o zdrowym trybie życia. Specjalny spektakl pt. „Nikt z nas nie chce chorować, każdy pragnie zdrowie zachować” przygotowali studenci pielęgniarstwa Instytutu Medycznego PWSIiP.

„Cześć i chwała bohaterom”

cz wt, 03 marca 2015 08:49

Społeczność Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży włączyła się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek w szkole odbyło się spotkanie z profesorem Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, który przypomniał uczniom sylwetki żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, których władze PRL-u skazały na śmierć, zniesławienie i zapomnienie.

„Tacy jak my, tylko młodość mieli zupełnie inną...”

cz so, 28 lutego 2015 19:34

- Wolałbym zginąć w lesie od kuli wroga lub samemu sobie strzelić w łeb, niż zostać schwytanym, udręczonym w czasie przesłuchania i zakatowanym przez ubeków w więzieniu – takie oto refleksje snuje Łukasz Zysk, 21-letni uczeń z 4. klasy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łomży, gdzie młodzież uczestniczyła w V Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Wielu młodych jak ja, a często i młodszych, jak 18-letnia „Inka”, przyjęło Rosjan jako kolejnego okupanta po pięciu latach wojny i walki z Niemcami. Każdy, kto wchodził w konspirację z AK i NSZ, składał przysięgę wierności Ojczyźnie. Przysięgał na Boga walczyć o wolność Polski do ofiary z życia...

Czas pomyśleć o przedszkolu

cz pt, 20 lutego 2015 16:06

Dwa razy więcej punktów „za rodzeństwo” w tym samym przedszkolu i brak jakichkolwiek punktów „za rodziców studiujących zaocznie” – to główne zmiany w dodatkowych kryteriach uwzględnianych przy rekrutacji do miejskich przedszkoli. Projekt uchwały w tej sprawie ma być rozpatrzony przez radnych w najbliższą środę, a nabór na przedszkolaków ruszyć ma w połowie marca. Liczba miejsc w miejskich przedszkolach nie ulegnie zmianie – blisko 1400, ale w związku z obowiązkowym przejściem 6-latków do szkoły, znalezienie miejsca powinno być łatwiejsze niż rok temu. W mieście działa także kilka przedszkoli niepublicznych, które są w stanie zapewnić opiekę dla ponad pół tysiąca dzieci i to – jak podkreślają ich dyrektorzy - bez dodatkowych kryteriów.

Mózg jak każdy nieużywany organ zanika!

cz pt, 20 lutego 2015 14:10

Pamięć w ciągu życia, wraz z wiekiem, ulega osłabieniu. Regularny trening mózgu może sprawić, że umysł na długo zachowa sprawność. Aby zatrzymać ten proces możesz wkuwać hasła ze słownika wyrazów obcych, pić lecytynę, jeść natkę pietruszki lub…

« · «« · 65 · 66 · 67 · 68 · 69 · 70 · 71 · 72 · 73 · 74 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę