niedziela, 24 września 2017 napisz DONOS@

Dr hab. Krystyna Leszczewska: Ja to lubię...

Dr hab. Krystyna Leszczewska
pt, 24 marca 2017 11:41

- Jak się lubi, to co się robi, to jest łatwiej – mówi Krystyna Leszczewska, prorektor ds. dydaktyki i spraw studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie nadało jej stopień doktora habilitowanego. Podstawą była wydana w ubiegłym roku monografia „Przedsiębiorstwa rodzinne. Specyfikacja modeli biznesu”. Uzyskanie jednego z najwyższych w Polsce stopni naukowych - można jeszcze mieć tytuł naukowy profesora zwany „profesurą belwederską”, zajęła łomżyńskiej ekonomistce kilka lat.


Mądrzy, skromni i pogodni laureaci konkursów przedmiotowych

Alicja Przeździecka, Jakub Chojnowski, Maja Karwowska, Edgar Bagiński i Natalia Bieniek
pt, 24 marca 2017 08:46

Maja Karwowska ma 4 tytuły laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych: z angielskiego, polskiego, informatyki i przyrody. - Moja pani od przyrody Jolanta Gwizdon powiedziała, że jeśli autor zadania da zamiast aparatów gębowych odnóża kroczne owadów, to będzie złośliwość – mówi Maja, szóstoklasistka Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, której uczennice i uczniowie zdobyli w sumie 9 tytułów, czyli w województwie podlaskim najwięcej, na równi z PSP nr 1 w Białymstoku. - Nasza szkoła jest duża, ale nie ogromna, łączy ludzi. Znamy się z laureatami nie tylko z korytarzy, ale i z przygotowywania akademii czy udziału w konkursach recytatorskich. Świetne towarzystwo.


Oferty na salę „siódemki” droższe

Szkoła Podstawowa nr 7 wraz z planowaną nową salą gimnastyczną
cz, 23 marca 2017 15:15

Sześć firm, niemal wyłącznie z Białegostoku, zainteresowanych jest budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Wszystkie one chcą podjąć się pracy, ale za większe pieniądze niż planowały wydać władze miasta. Najtańsza z ofert sięga 8 mln zł, czyli jest o blisko 600 tysięcy droższa niż kwota jaką chciało wydać na tę inwestycję.


Zagrali fair play w dwa ognie na pierwszy dzień wiosny

wt, 21 marca 2017 16:11

- Mam bardzo dobre wrażenia po tym turnieju, bo wszyscy grali uczciwie i zgodnie z regułami fair play, a sędziowanie było sprawiedliwe – dzieli się wrażeniami Franciszek Żegalski, kapitan drużyny Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, która zwyciężyła w turnieju w dwa ognie, jaki Komenda Miejska Policji w Łomży zorganizowała we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Hali im. Olimpijczyków Polskich. Drugie miejsce zajęła drużyna Gimnazjum w Nowogrodzie, a trzecie – Publicznego Gimnazjum nr 8. Turniej miał być sportową alternatywą Dnia Wagarowicza.


Dwujęzyczna edukacja poprzez zabawę

pt, 17 marca 2017 13:25

Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Podrywamy do lotu przy Wyższej Szkole Agrobiznesu ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2017/2018. To jedyna tego typu szkoła w Łomży, w której nauczanie będzie realizowane w dwóch językach: polskim i angielskim, a dzieci będą zdobywać wiedzę przez zabawę, rozmowę i współpracę między sobą oraz z wykwalifikowaną kadrą. Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się w poniedziałek 20 marca, a ilość miejsc w dwóch planowanych klasach jest ograniczona do 36 osób.


W „siódemce” i „budowlance” dyrektorzy bez zmian

pt, 17 marca 2017 10:13

Tylko po jednej ofercie wpłynęło na miejskie konkursy na stanowiska dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 7 i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 oraz trzech samorządowych Burs Szkolnych. Jak informuje Łukasz Czech z ratusza złożyli je obecni dyrektorzy tych placówek.


Uczniowie Mistrza Bojanusa wyróżnieni figurkami w „Wecie”

Bogumiła Olbryś
pt, 17 marca 2017 08:25

Anita Kiełczewska wita wprost od wejścia gości promiennym uśmiechem. Trzecioklasistka „Wety” jeszcze nie wie, że kapituła Konkursu Uczniowie Mistrza Bojanusa wybrała ją laureatką za dobroć, jaką dzieli się z ludźmi i zwierzętami, organizując kwesty i zbiórki żywności z Caritas oraz karmy dla psów schroniska Arka. - Pomagam nałogowo koleżankom i kolegom, bo jestem otwarta na ich kłopoty i problemy, które potrafię rozwiązywać bezkonfliktowo – opowiada rozpromieniona przed pierwszą galą „Bojanusów”. - Istnieje taka buddyjska karma, że wszystko, co darowaliśmy komuś, wraca do nas podwójnie. Ja w to wierzę i zgodnie z tą zasadą działam. Jestem formą dobrej duszy...


Językowe potyczki z baśniowym stworem

cz, 16 marca 2017 08:26

Gabriela Chojnowska, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, zwyciężyła w V Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2017”.
– Mam już kilka nagród, ale taki puchar zdobyłam po raz pierwszy! – mówi Gabriela Chojnowska, Mistrz Ortografii Miasta Łomża. – Dyktando było średnio trudne. Niektóre słówka już znałam, a niektóre nie – wtedy próbowałam sobie wyobrazić inne słowa, które są bliskoznaczne.
Najeżone ortograficznymi pułapkami dyktando o bajkowej treści powstało w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a poza 23 uczniami ośmiu szkół podstawowych pisało je – na ochotnika – również troje dorosłych.


Maturzyści do licencjatu, magisterium, doktoratu i rektoratu

Kamil Twardowski, Arkadiusz Jelonek i Patryk Mańko z Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie
śr, 15 marca 2017 19:30

- W roku 2000 wszystko było tutaj inne, mieliśmy tylko 3 uczelnie z Łomży: Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższą Szkołę Agrobiznesu i Szkołę Jańskiego, a uczestnikami byli jedynie uczniowie naszej szkoły – opowiada Grażyna Chodnicka, dyrektorka III LO w Łomży, gdzie odbywała się 17. Giełda Pomysłów na Życie. Słuchają jej z zaciekawieniem w sali gimnastycznej pełnej ludzi i stoisk 37 uczelni rówieśnicy imprezy: Jakub Chludziński ze Sławca i Szymon Wądołowski z Przytuł, 17-letni uczniowie klasy 1. - Z roku na rok nasza giełda się rozrastała, przybywało uczelni z regionu i z całego kraju oraz wprowadziliśmy wykłady tematyczne z różnych dziedzin wybitnych naukowców.


Dawid Siniło prezentuje owoce morza od kuchni i na talerzu

śr, 15 marca 2017 14:55

- Młodzież w Łomży podczas zajęć praktycznych pokazała, że jest zdolna, pilna i zdyscyplinowana – chwali uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Dawid Siniło (lat 31), mistrz i szef kuchni Restauracji Zamku w Tykocinie, który poprowadził warsztaty teoretyczne i praktyczne z przygotowania i przyrządzania pysznych potraw z frutti di mare dla dwóch 12-osobowych grup. - My, mistrzowie i szefowie kuchni renomowanych restauracji, szukamy takich osób, które chcą się nowych rzeczy nauczyć, umieją się skoncentrować na zajęciach i w pracy, nie zadzierają nosa i nie myślą, że wszystko umieją. Bo jeden nie wie, co to czarny makaron, a drugi, co to scampi z głową.


Czas namysłu – wkrótce nabór do klas 1. szkół podstawowych

wt, 14 marca 2017 09:37

Za trzy tygodnie, od 3. do 14. kwietnia, rodzice siedmiolatków lub sześciolatków (dla pierwszych to obowiązek, dla drugich prawo) będą składać wnioski o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej. To ważna decyzja na najbliższe trzy lata, zaś w perspektywie – może i na większy kawałek życia, w którym kształcenie bardzo długo jest głównym zajęciem człowieka. Od 23. do 31 marca rodzice będą składać wnioski o kontynuację edukacji w klasie 1. dzieci, realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której mieszka. Urząd Miejski ogłosił harmonogram naboru, a na sesji Rady Miasta 22. marca prezydent Mariusz Chrzanowski zaproponuje kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym szkół.


Przedszkolaki bawią się klockami, tabletami i laptopami

pt, 10 marca 2017 15:22

- Dzieci uwielbiają zabawy na tabletach, paluszkami rysują na ekranach, dodając kolory i kształty, rozwijają umiejętności matematyczne i podstawy angielskiego, uczestniczą w zajęciach tanecznych, filmowych i teatralnych i eksperymentują z właściwościami wody, naprawdę: dużo jest nauki przez fajną zabawę – opowiada uradowana Maria Mikołajewska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2, która z dyrektorkami 9 miejskich przedszkoli odebrała w piątkowy ranek laptopy, rzutniki, głośniki i ekrany w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji. Nowoczesny sprzęt zakupiono za pieniądze z projektu ŁCRE, aby służył rozwojowi kompetencji kluczowych i polepszył edukacją przedszkolną.


Trwa nabór! do grupy terapeutycznej i powszechnej w przedszkolu ,,Akademia Malucha”

pt, 10 marca 2017 14:06

Wybierając Nasze Przedszkole możecie być pewni że to słuszna decyzja. ,,Akademia Malucha” to wyjątkowe miejsce, które bawi, kształci, uczy. Dzieci czują się bezpiecznie, a ich całościowy rozwój wspierany jest w ciepłej i radosnej atmosferze. Zapraszamy do nas dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat, również starsze odroczone od obowiązku szkolnego. „Nasze przedszkole wyrosło z pasji i marzeń. Tworzymy placówkę, w której gwarantujemy doświadczoną kadrę pedagogiczną, atrakcyjną ofertę dydaktyczną, indywidualne podejście do każdego dziecka i opracowany wg. jego potrzeb plan terapii.


Po rektorze Charmasie będzie rektor Surowik

Od lewej: dr hab. Robert Charmas rektor PWSIiP w latach 2009-2017, dr hab. Dariusz Surowik, jedyny kandydat na nowego rektora uczelni i dr hab. Krystyna Leszczewska, prorektor  ds. dydaktyki i spraw studenckich PWSIiP (od 2005 roku).
pt, 10 marca 2017 12:30

Dr hab. Dariusz Surowik, obecny pełnomocnik rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości ds. nauki i współpracy z zagranicą, jest jedynym kandydatem na nowego rektora łomżyńskiej państwówki. Wybory odbędą się 22. marca. Dokona ich 22-osobowe Kolegium Elektorów. Nowy rektor ma objąć władzę w uczelni na lata 2017-2021.


Minister Zalewska pisze, że reforma oświaty jest też dla nauczycieli

Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej (fot. MEN)
cz, 09 marca 2017 16:34

„Jednym z głównych założeń zmiany ustroju szkolnego jest złagodzenie skutków niżu demograficznego, w wyniku którego w ostatnich kilku latach ponad 45 tys. nauczycieli straciło pracę. Wprowadzenie reformy edukacji oznacza zatrzymanie tej tendencji, ponieważ w systemie pojawi się dodatkowo ponad 5 tys. nowych etatów” – podkreśla Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w liście do dyrektorów szkół, nauczycieli i pracowników oświaty.
Minister pisze w nim, że rok 2017 to intensywny, ale i niezwykle istotny czas dla polskiej edukacji, w którym zaplanowałam szereg kolejnych działań na rzecz wzmocnienia warunków funkcjonowania oświaty. Zapowiada, że „w tym roku po raz pierwszy od pięciu lat, dokonana zostanie waloryzacja Państwa wynagrodzeń”, a w kwietniu „pokażę harmonogram podwyżek dla nauczycieli”.


Tomasz Kammel zaleca pasję, determinację i optymizm w I LO

Selfie Tomasza Kammela z uczniami I LO w Łomży
cz, 09 marca 2017 15:31

Nie został mistrzem narciarstwa liceum ani rehabilitantem po maturze, bo za namową dziewczyny wyjechał na rok do Niemiec, aby pracować w szklarni i nauczyć się niemieckiego, co pozwoliło mu studiować germanistykę. Gdy zobaczył w domu w telewizji Krzysztofa Ibisza, postanowił wyjechać z Jeleniej Góry do Warszawy i znaleźć pracę w TVP. Nie miał wyszkolenia i doświadczenia, jednak nie dał się zbyć ludziom, którzy nie mieli dlań czasu. Tomasz Kammel (lat 45), prowadzący „Randki w ciemno” i prezenter festiwali w Opolu i Sopocie, opowiadał barwnie i ze swadą 45 minut w auli I LO w Łomży. Przyjechał i z własnej inicjatywy, i zaproszony przez uczniów, twórców teledysku do songu o wojnach i złu „Where is the love” grupy Black Eyed Peas, z Kubą Dmuchowskim na czele.


Strajk nauczycieli będzie też w Łomży, choć nie całej

śr, 08 marca 2017 11:01

- Dwie placówki oświatowe z Łomży i sześć z powiatu łomżyńskiego przystąpi do całodziennego strajku, jaki w całej Polsce przeprowadzi 31. marca Związek Nauczycielstwa Polskiego – zapowiada Aleutyna Kołos, prezes oddziału ZNP w Łomży, do którego należą 32 placówki oświaty w mieście i 35 w powiecie. - Strajkować będą te, w których pracownicy byli za przeprowadzeniem strajku, ale niektóre placówki chcą powtórzyć referendum, czy są za przystąpieniem do strajku. Nie podamy, które placówki zastrajkują, aby uniknąć zastraszania nauczycieli przez władze oświatowe.


Nabór do miejskich przedszkoli ruszy na przełomie marca i kwietnia

pon, 06 marca 2017 10:29

- Łomżyńskie przedszkola zabezpieczą miejsca dla wszystkich 3-latków – zapewniają miejscy urzędnicy. Od września samorząd musi zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich trzylatków, których rodzice będą chcieli posłać dzieci do przedszkoli. W Łomży jest blisko 600 takich dzieci i grupy trzylatków powstaną we wszystkich przedszkolach, których organem prowadzącym jest miasto Łomża. Przyjecie 3-latków sprawi, że prawdopodobnie nie wszystkie przedszkola będą mogły zapewnić 6-latkom kontynuację nauki w dotychczasowej placówce - podaje Łukasz Czech z ratusza.


Przed wyborem szkoły

fot. ŁCRE
pt, 03 marca 2017 13:09

Po raz drugi Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji zorganizowało Miejską Giełdę Szkół Ponadgimnazjalnych. W Hali Olimpijczyków Polskich swoje stanowiska przygotowały wszystkie łomżyńskie szkoły ponadgimnazjalne oraz instytucje rynku pracy. Jak podają organizatorzy przez Giełdę przewinęło się ponad tysiąc gości - gimnazjalistów z Łomży i okolic oraz ich rodziców.


NIK o bezpieczeństwie i higienie nauczania w szkołach także Łomży, Kolna i Zambrowa

pt, 03 marca 2017 10:27

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała 60 podstawówek i gimnazjów w Polsce by sprawdzić czy uczące się w nich dzieci mają zapewnione bezpieczeństwo i higienę nauczania. Niestety – jak podaje NIK - w żadnej ze skontrolowanych szkół nie stworzono uczniom optymalnych warunków technicznych do nauki. Najczęściej przedmioty wymagające koncentracji planowano na ostatnich lekcjach lub grupowano je w kilkugodzinne bloki, a przerwy międzylekcyjne były zdecydowanie za krótkie. Zarzuty dotyczyły m.in. skontrolowanych szkół z regionu: Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży, Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie. W przypadku łomżyńskiej szkoły Izba oceniła, że w roku szkolnym 2015-2016 gimnazjum „w niewystarczającym stopniu zapewniło bezpieczne i higieniczne warunki nauki”.


« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0