niedziela, 24 września 2017 napisz DONOS@

Yamaha w łomżyńskiej szkole muzycznej

śr, 26 kwietnia 2017 07:50

Instrumentarium Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży wzbogaciło się o kolejny fortepian słynnej japońskiej firmy Yamaha. To model C1X o mniejszych rozmiarach, ale o pięknym, naturalnym brzmieniu i wyglądający równie efektownie jak fortepiany koncertowe tej marki. Zadowolenia z zakupu instrumentu za 85 tysięcy złotych nie kryje dyrektor PSM Mirosław Korona, dodając, że był on możliwy dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Rady Rodziców.


Pierwsze listy w naborze do przedszkoli i podstawówek

wt, 25 kwietnia 2017 11:23

Dziś łomżyńskie przedszkola i szkoły podstawowe mają podać do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. To drugi etap rekrutacji prowadzonej od początku miesiąca dla dzieci od 3 do 7 roku życia. Do końca tygodnia rodzice dzieci zakwalifikowanych muszą złożyć pisemne oświadczenie potwierdzające wolę skierowania dziecka do tej właśnie placówki.


Marzenia z mocą sprawczą po ciężkim egzaminie gimnazjalnym

Gimnazjaliści PG6 tuż przed egzaminem
cz, 20 kwietnia 2017 16:02

Kwadrans po 12. w hallu przy szatni jeszcze pusto, tylko Magdalena Sakowska rozmawia z kobietą koło dyżurki pań woźnych. Po rozwiązaniu wszystkich zadań egzaminu z matematyki wyszła jako siódma z sali gimnastycznej, gdzie uczennice i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży drugi dzień zdają budzący emocje egzamin. - Zawsze jak wychodzę z egzaminu, to mnie głowa boli, to jednak duży wysiłek myślowy – opowiada z uśmiechem Magda, a wokół robi się rojno i gwarno od strojnych dziewcząt i eleganckich chłopców. - Matematyka była łatwa, trochę trudniejsza historia i wos, ciut trudniejszy polski, a najtrudniejsza część przyrodnicza. Angielskiego w piątek się nie boję: często rozmawiam z kolegami z Afryki, Tunezji, USA i Szwecji.


Miliony odszkodowania dla „Edukatora”

śr, 19 kwietnia 2017 16:43

Miasto Łomża zawarło sądową ugodę ze Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” na mocy której z kasy miasta na rzecz stowarzyszenia ma trafić blisko 3 miliony złotych. To konsekwencje niedoszacowania w latach 2009-2012 miejskiej dotacji do prowadzonych przez Stowarzyszenie przedszkoli w Łomży.


Przedprzedostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w trzy dni

Egzamin gimnazjalny (archiwum)
wt, 18 kwietnia 2017 14:24

577 uczennic i uczniów z 9 gimnazjów w Łomży oraz 489 z tyluż szkół w powiecie łomżyńskim zostało zgłoszonych do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. W środę będą odpowiadać na pytania z tzw. części humanistycznej - historia, wiedza o społeczeństwie i język polski, w czwartek czeka na nich część matematyczno-przyrodnicza, natomiast w piątek – język nowożytny, zazwyczaj angielski. Początek każdego dnia egzaminacyjnego o godzinie 9. rano. - U nas atmosfera spokojna, wszystko mam przygotowane – zapewnia Teresa Kurpiewska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, gdzie z własną wiedzą, pamięcią i umiejętnościami zmierzy się 211 trzecioklasistów. W przeddzień mogli od godziny 8. do 12. skonsultować się z nauczycielami.


Strzelali „O Srebrne Muszkiety – 2017”

pt, 14 kwietnia 2017 16:44

Trzynaście zespołów dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych dawnego województwa łomżyńskiego rywalizowało w finale regionalnym Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety – 2017”. Zawody na obiektach strzelnicy sportowej w Piątnicy zorganizowany przez Klub Strzelecki SAGITTARIUS Piątnica. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie łomżyńskiego „Mechaniaka”, którzy wygrali indywidualnie i drużynowo i to zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt.


Dyrektorzy podstawówek

cz, 13 kwietnia 2017 16:02

Iwona Erynk-Cichowicz, pełniąca od września ubiegłego roku obowiązki dyrektora SP nr 7 w Łomży od maja będzie już pełnoprawnym dyrektorem szkoły. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski powierzył jej stanowisko dyrektora „siódemki” od 1 maja 2017 roku do 31 sierpnia 2021 roku.


Zmarła Leokadia Sawicka (+89), była dyrektor Studium Nauczycielskiego

Leokadia Sawicka (1928 - 2017)
cz, 13 kwietnia 2017 15:55

Urodziła się w Łomży 89 lat temu i w rodzinnym mieście zmarła. Serdeczna i oddana nauczycielka kilkunastu pokoleń pedagogów Leokadia Sawicka została pochowana na nowym cmentarzu, razem z mężem Feliksem i synem Waldemarem. - Pracowała w Zespole Szkół Drzewnych i jednocześnie była dyrektorem Studium Nauczycielskiego, które mieściło się w dawnym budynku „Drzewnej” przy alei Legionów – wspomina Zmarłą przyjaciółka Helena Polewaczyk (lat 79). - Nawet kiedy była na emeryturze, wychowankowie zapraszali na spotkania swoją wspaniałą wychowawczynię, a na cmentarzu pożegnali z wieńcami i kwiatami. Pożegnaliśmy człowieka wielkiej mądrości i serca.


Będzie magisterka z fizjoterapii

pt, 07 kwietnia 2017 13:58

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzymała zgodę na uruchomienie jednolitych magisterskich studiów na kierunku fizjoterapia. Będzie to piąty kierunek na którym w „państwówce” będzie można uzyskać tytuł magistra.


Natalia Wojciechowska gra na skrzypcach jak z nut bez nut

Rok temu 13-latka Natalia Wojciechowska wygrywa międzynarodowy konkurs w Słowacji. Gra Symphonie Espagnole op.21 mov.1 Edouarda Lalo.
śr, 05 kwietnia 2017 17:02

14-letnia utalentowana i pracowita zambrowianka od 5 lat przywozi kolejne nagrody z konkursów ogólnopolskich, międzynarodowych i zagranicznych: w Słowacji, Czechach, na Litwie i Ukrainie, chociaż do Kijowa nie musiała jechać. Wysłała nagrania i wygrała 14th International Independent Music Competition Individualis. - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josefa Micka odbył się w Pradze pod koniec marca i moja uczennica otrzymała 7 dyplomów, zdobywając Grand Prix i, m.in., nagrody dla najlepszego uczestnika z zagranicy oraz Czeskiego Radia, omawiamy szczegóły sesji nagraniowej – cieszy się mgr Beata Stankiewicz, która od 7 lat uczy Natalię gry skrzypcowej, wpierw w PSM I st. w Zambrowie, a teraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży.


Profesor Mikołejko o Kościołach i świętości w czasach obojętności

Prof. Zbigniew Mikołejko
pt, 31 marca 2017 15:25

Znakomity religioznawca gościł w Łomży z wykładem w PWSIiP, w trakcie którego przybliżył nam przemyślenia na temat upadku wielkich Kościołów i ateizmu praktycznego ludzi Zachodu, o jakim mówił także Jan Paweł II. - Cele praktyczne przysłaniają człowiekowi głębszą rzeczywistość wiary, koncentruje się on na brzuchu i podbrzuszu – postawił smutną diagnozę prof. Zbigniew Mikołejko. Uzmysławiał, że większość ludzkości żyje w miastach świeckich (secular city), zdziczałych, gdzie setkami kilometrów ciągną się ulice i domy, jak w USA, Moskwie, Rio de Janeiro i Lagos, nędza to morze dla wysp bogactwa, a przestępczość, przemoc i terroryzm rywalizują z prawem. W miastach zdziczałych rodzą się sekty, słabnie pojęcie grzechu, a guasireligią staje się kult młodości i zdrowia.


Strajk szkolny w „Plastyku” w Łomży i Gimnazjum w Miastkowie

pt, 31 marca 2017 14:20

W jedynej w Łomży szkole, której nauczyciele odważyli się na strajk ZNP, uczniowie z graficzką Katarzyną Swoińską idą do galerii, inni mają warsztaty z wykładowcami Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy. Dzień jak co dzień, gdyby nie kartki na drzwiach wejściowych Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka: list prezesa ZNP Sławomira Broniarza z wyjaśnieniami przyczyn, które doprowadziły do dnia strajku pracowników oświaty w całej Polsce, plakat strajkowy oraz krótkie oświadczenie. Strajk to – czytamy w oświadczeniu – „gest solidarności z nauczycielami, którzy mogą stracić pracę na skutek reformy oświaty”. Ponadto w powiecie łomżyńskim strajkują tylko nauczyciele z Gimnazjum w Miastkowie. Ono po reformie oświaty PiS zniknie z mapy edukacji.


Przetarg na salę sportową przy "siódemce" będzie jeszcze raz

Szkoła Podstawowa nr 7 wraz z planowaną nową salą gimnastyczną
pt, 31 marca 2017 09:38

Urząd Miejski w Łomży unieważnił przetarg na budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Powodem takiej decyzji są... pieniądze. Żadna z sześciu ofert złożonych przez zainteresowanych realizacją zlecenia wykonawców nie mieściła się w puli środków jakie na ten cel chciały przeznaczyć władze miasta. W najbliższych tygodniach ma być ogłoszony nowy przetarg.


Mali recytatorzy

pt, 31 marca 2017 09:19

„Rymy wspaniałe, mądre, śmieszne, niebywałe” to konkurs recytatorski dla przedszkolaków. Po raz trzeci zorganizowała go Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży, a tym razem przed publicznością i jury, któremu przewodniczył Witold Długozima, swoimi umiejętnościami popisywało się 21 recytatorów z trzech miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych czterech łomżyńskich podstawówek. Były improwizacje, emocje, a nawet łzy. Wygrała Karolina przed Anitą i Olgą.


Strajk ZNP w Łomży tylko symboliczny

pt, 31 marca 2017 08:29

- Strajkujemy, bo zależy nam na edukacji i przyszłości naszego zawodu – twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego, który dziś w polskich szkołach organizuje jednodniowy strajk. W Łomży i okolicy strajk nauczycieli ma wymiar symboliczny. W Liceum Plastycznym prawdopodobnie zastrajkuje 7 albo mniej nauczycieli, a w Gimnazjum w Miastkowie – 16. We wszystkich innych szkołach strajku nie ma.


Kolegium elektorów PWSIiP wybrało nowych prorektorów

cz, 30 marca 2017 09:54

Dr Sylwia Chojnowska z instytutu medycznego i dr hab. Krzysztof Prokop, dyrektor instytutu prawa i administracji, będą nowymi prorektorami w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Ich wyboru, na wniosek dr hab. Dariusza Surowika, który ma być nowym rektorem „państwówki” dokonało kolegium elektorów. Chojnowską poparli wszyscy, a Prokopa zdecydowana większość elektorów.


Rekrutacja do podstawówek... nie tylko miejskich

śr, 29 marca 2017 18:04

Do piątku rodzice dzieci 7-letnich lub 6-letnich realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne i chcący posłać pociechę od września do klasy pierwszej, mają składać „zgłoszenia” do szkoły, w której obwodzie mieszkają. Jeśli chcą posłać dziecko do innej szkoły publicznej – poza obwodem – od poniedziałku będą mieli dwa tygodnie na złożenie „wniosku”. Zarówno do „zgłoszenia” jak i „wniosku”, niezbędne są oświadczenia, które - jak podkreślają miejscy urzędnicy - „składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań”.
Warto zauważyć, że w tym roku na liście miejskich podstawówek prowadzących nabór ponownie pojawia się Szkoła Podstawowa nr 1, a do tego od września w Łomży mają zacząć działać także dwie inne szkoły podstawowe, których organem prowadzącym nie będzie samorząd miasta.


Prawo - 13 kierunek w „państwówce”

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
śr, 29 marca 2017 11:26

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę na prowadzenie w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży studiów jednolitych magisterskich o profilu praktycznym na kierunku „prawo”. Nowe studia rusza od nowego roku akademickiego i będzie to 13 kierunek, jaki będzie można studiować w łomżyńskiej „państwówce”, i 4 na którym można zrobić magisterkę.


Fizyk jądrowy prof. Wilhelmi ma salę w I LO w Łomży

Jolanta Szabuńko (wicedyrektor 1 LO), prof. dr hab. Tomasz Matulewicz, Hanna Wilhelmi (żona profesora), Dorota Wilhelmi (córka) i Poseł Bernadeta Krynicka
śr, 29 marca 2017 08:35

Wstawał o 5. rano, uwielbiał czytać poezje Mickiewicza, słuchał muzyki klasycznej z Beethovenem na czele, organizował przez 20 lat spotkania fizyków jądrowych z całego świata na Mazurach, był prezesem Polskiego Towarzystwa Fizycznego i współtwórcą Instytutu Badań Jądrowych w Świerku oraz kierownikiem katedry fizyki jądra atomowego Uniwersytetu Warszawskiego. Do tego profesor Zdzisław Wilhelmi (1921 – 2013) urodził się w Łomży i ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Tutaj z żoną Hanną Wilhelmi i córką Dorotą spotkali się uczniowie Profesora, nazywanego ojcem polskiej fizyki jądrowej. Społeczność I LO nadała jego imię sali fizycznej na I piętrze 102-letniego gmachu.


Po 40 latach w Liceum Ogólnokształcącym w Łomży

Studniówka 1977 r. Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
so, 25 marca 2017 11:59

- Spotkajmy się jeszcze raz po 40 latach od złożenia egzaminu dojrzałości, tak wiosennie i radośnie, 26 maja 2017 r. Powspominajmy wspólnie tamten czas, póki jeszcze mamy siłę i ochotę – zachęcają rówieśniczki i rówieśników członkowie Komitetu Organizacyjnego, pragnący zorganizować Zjazd Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. - Uczęszczaliśmy do naszego liceum w latach 1973 – 1977 i zdaliśmy maturę 40 lat temu. Po czterech dekadach niewidzenia się w murach Szkoły należałoby się spotkać. Spotkajmy się, czasowi na przekór.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0