niedziela, 24 września 2017 napisz DONOS@

Trudna matematyka rozszerzona z zimnicą, śniegiem i walcem

Przemysław Piotrowski i Maciej Zabielski z III LO
wt, 09 maja 2017 14:52

Uczniowie, zdający pisemny egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym, zadrżeli nie tylko na sali z podekscytowania, jakie zadania przygotowali autorzy. Drżeli z zimna również po 3 godzinach, kiedy wychodzili z liceów i techników w Łomży: na dworze temperatura spadła do 4 stopni Celsjusza, przenikliwe podmuchy wiatru wdzierały się pod białe koszule, aż w końcu zaczął padać narastający śnieg. - Niektóre z 15 zadań wydały mi się bardzo łatwe, na przykład, te z ciągów arytmetyczno-geometrycznych, a niektóre bardzo trudne, jak ostatnie, z walcem – opowiada Maciej Zabielski, zdolny absolwent III LO w Łomży, który rozwiązał w regulaminowym czasie wszystko.


Patriotyczne wydarzenia, strofy i malunki

wt, 09 maja 2017 14:36

Po raz 15. Szkoła Podstawowa w Podgórzu zorganizowała Powiatowy Konkursu Plastyczny „Wisła zwierciadłem dla najpiękniejszych miast Polski”. W tym roku konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nagrody za najlepsze prace ufundowała Agata Kornhauser – Duda, żona Prezydenta RP. W kategorii uczniów klas I - III za pracę „Miasto nad Wisłą” pierwsze miejsce zdobyła Maja Niksa z klasy I Szkoły Podstawowej w Kupiskach, a wśród uczniów klas IV-VI konkurs pracą pt. „Toruń” wygrał Jakub Tomaszczyk, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Konarzycach.


„Czas na zdrowie” w ZSS

wt, 09 maja 2017 13:30

Zespół Szkół Specjalnych w Łomży przystąpił do VI edycji projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”. Powstał on w odpowiedzi na coraz większy problem jakim jest nadwaga i otyłość pojawiająca się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniejszym. Stwierdzone w badaniach Instytutu Żywności i Żywienia z wiosny 2013 roku dane są zatrważające, gdyż 28% chłopców i 22% dziewcząt ma nadmierną masę ciała.


Selena Gomez w II LO w Łomży, Zac Efron w „Katoliku”

Izabela Serafińska, Weronika Listowska i Patryk Nerkowski przed II LO w Łomży
pon, 08 maja 2017 13:30

Wspomnienie tłumu wielkich gwiazd kina amerykańskiego i piosenki anglojęzycznej dech zapiera, o czym dziś najlepiej wiedzą zadowoleni uczestnicy egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Czytali teksty, słuchali nagrań i pisali odpowiedzi na około 10 poleceń, wśród których znalazł się, m.in., wpis w blogu o spotkaniu z ulubionym aktorem lub piosenkarzem. Uczniowie II LO i Liceum Katolickiego w Łomży wybierali zazwyczaj ikony popkultury - postacie, jakie młodzieży i ludzkości XXI w. wyznaczają do lubienia producenci show, filmów i koncertów.


„Bardzo łatwa matura z matematyki” - oceniają w I LO w Łomży

Robert Kluczek, Marcin Łukaszewski, Hubert Karwowski, Patryk Saniewski, Paweł Jarosiński, Jakub Dmuchowski, Szymon Kruszewski, Paweł Chojnowski
pt, 05 maja 2017 14:12

W drugim dniu matur pisemnych zaświeciło słońce dla 10 473 abiturientów liceów i techników z województwa podlaskiego, którzy mieli prawo chwycić za długopis i rozwiązać zadania z algebry, trygonometrii i geometrii. W Łomży w 23 szkołach ponadgimnazjalnych nad matematyką głowiło się, być może, nawet ponad 1 300 maturzystek i maturzystów, zaś w I LO im. Tadeusza Kościuszki 181, w tym 111 dziewcząt i 70 chłopców. - Za wniesienie na egzamin telefonów komórkowych lub sprzętów telekomunikacyjnych grozi unieważnienie matury z tego przedmiotu – upomina dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Jolanta Gołaszewska. - Takich incydentów nie stwierdziliśmy.
Nikt o „ułatwieniu” nie myślał w liczącej 403 lata Szkole. - Wynik matury to ważna informacja dla mnie, na ile jestem sumienny, systematyczny i zdyscyplinowany – mówi Hubert Karwowski z I LO.


Zabraknie pracy dla setek nauczycieli w Łomży?

Od 1 września 2017 roku nie będzie Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży
pt, 05 maja 2017 11:55

Dziś na 1253 etatach nauczycielskich w podległych miastu Łomża placówka pracuje 1182 osób. Od września zarówno etatów jak i nauczycieli ma być mniej... dużo mniej. Na podstawie projektów arkuszy organizacyjnych szkół na rok szkolny 2017/2018 wynika, że liczba nauczycielskich etatów w Łomży miałaby spaść aż o ponad 250. Ratusz przyznaje, że dziś tak to wygląda, ale podkreśla, że to tylko pierwsze szacunki, i że będzie się to zmieniało do połowy sierpnia, a ostatecznie „ta liczba na pewno nie będzie tak drastyczna”.


Zabrakło miejsc w przedszkolach

Zdjęcie ilustracyjne
pt, 05 maja 2017 08:43

Blisko setka dzieci w wieku od 3 do 6 lat nie zakwalifikowała się do przedszkoli w ramach pierwszego naboru, prowadzonego przez miejskie placówki. Miejsc dla dzieci zabrakło przede wszystkim w przedszkolach na osiedlu Południe, które od lat są najchętniej wybierane przez rodziców mieszkających w pobliżu. Ratusz twierdzi, że rodzice tych dzieci będą mogli jeszcze wybrać miejsce gdzie ich pociechy od września będą się bawiły i uczyły.
- Od 15. maja do 6. czerwca 2017 roku będzie odbywała się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca – podaje inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. - Przedszkola dysponują 67 wolnymi miejscami dla 3-5 latków, natomiast szkoły podstawowe dysponują 196 miejscami dla 5- i 6-latków.


„Praca – pasja czy obowiązek?” na maturze z języka polskiego

Klaudia Sychowicz, maturzystka III LO
cz, 04 maja 2017 12:27

- Młodzieży życzymy podczas egzaminów maturalnych jak najlepiej, żeby zakodowała poprawnie arkusze egzaminacyjne, uważnie przeczytała polecenia, na spokojnie przeniosła swoje odpowiedzi z arkusza na kartę odpowiedzi i czytelnie wpisywała wszystko, co przeczytają potem egzaminatorzy - mówi Jolanta Gołaszewska, trzymająca mocno kciuki za maturzystów dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Tegoroczną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym w województwie podlaskim ma prawo zdawać 9 755 dziewcząt i chłopców ze 176 liceów i techników, zaś w Łomży w 23 liceach i technikach nad poleceniami z literatury i języka ojczystego mogło się głowić nawet 1 189 osób. Na maturę z polskiego mieli 170 minut. Ciekawe, jak sobie poradzili...?


Odeszła nauczycielka Grażyna Wycińska

śp. Grażyna Wycińska (fot. Józef Babiel)
cz, 04 maja 2017 08:28

Wieczorem, 2 maja 2017 roku w wieku 61 lat, odeszła do Pana Boga Grażyna Wycińska, wieloletni pedagog szkół łomżyńskich. Po skończeniu Państwowego Studium Technicznego w 1977 roku , zaczęła pracę w Komendzie Chorągwi Łomża jako kierownik Wydziału Zuchowego.
- To była największa pasja Jej życia – wspomina Jolanta Pietrzykowska.


Matury zaczynają się w czwartek

(fot. archiwum)
wt, 02 maja 2017 10:31

Około 1200 osób w Łomży w czwartek wystartuje w maratonie maturalnym. Rozpocznie się on o godz. 9.00 od obowiązkowego dla wszystkich egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godz. 14. niespełna 20% maturzystów będzie pisało egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a w piątek rano obowiązkowa podstawowa matematyka. Sesja egzaminacyjna – pisemna i ustna - potrwa do 26 maja, a wyniki matury będą ogłoszone 30 czerwca.


„Raduj się nauką!”, czyli ponad 400 możliwości zgłębienia tajemnic nauki i sztuki

wt, 02 maja 2017 09:26

W maju 2017 roku zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki, kultury i sztuki na 15. edycję Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W programie przewidzianych jest ponad 400 imprez tematycznych: warsztatów, wykładów, pokazów, wystaw, koncertów i różnego rodzaju spotkań. Atrakcje naukowe w tym roku zaprezentuje 12 uczelni wyższych oraz Białostocki Park Naukowo–Technologiczny.
- Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym - mówiła Maria Skłodowska – Curie. W 150. rocznicę urodzin tej niezwykłej uczonej, laureatki dwukrotnej Nagrody Nobla, tegoroczna edycja Festiwalu jest jej dedykowana. Hasło XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki brzmi: „Raduj się nauką!”


Matura

pt, 28 kwietnia 2017 16:56

Drodzy Absolwenci LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży.
W 102-letnim gmachu przy ul. Feliksa Bernatowicza uczyliśmy się w latach 1978 – 1982. Organizujemy po 35 latach II Zjazd Maturzystów '82 z naszego ambitnego i niezapomnianego rocznika. Spotkamy się 27. maja w Łomży, w sobotę, czyli dokładnie 10 lat i 1 dzień od I Zjazdu w 2007 r., kiedy bawiliśmy się w Hotelu Polonez (obecnie Gromada). Tym razem proponujemy:


Olimpijczycy z promieniami i absolwenci I LO ze świadectwami

pt, 28 kwietnia 2017 14:21

Maturzyści I LO im Tadeusza Kościuszki odebrali świadectwa ukończenia ponad 403-letniej szkoły w obecności poprzedniego dyrektora Zygmunta Zdanowicza (lat 80). Aktualny dyrektor Jerzy Łuba w przemówieniu wskazał młodym ważną rzecz: że to historyczne chwile, do których wracać będą we wspomnieniach przez całe życie. Niektórzy nie zapomną tego dnia na pewno, jako że wyróżnili się na tle rocznika najwyższymi wynikami w nauce i osiągnięciami w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Odebrali statuetki - kryształowe promienie wiedzy i pilności - przy profesorach, rodzicach i rówieśnikach, oklaskujących najlepszych: Justyna Jachimowicz za imponującą średnią ocen 5,39, a za triumfy finalistów albo laureatów: Bartek Korzeb z biologicznej, Khamzat Sultanov z rusycystycznej, Rafał Wierciszewski z wiedzy o Afryce oraz Wiktoria Ruszczyk z artystycznej.


Patriotyczna „siódemka”

pt, 28 kwietnia 2017 12:52

- Dziś jesteśmy uczniami, nauczycielami, urzędnikami, harcerzami, politykami czy sportowcami, ale Polakami będziemy zawsze. Bądźmy z tego dumni i jak najczęściej przysparzajmy dumy Polsce – w przededniu majowych świąt przypominali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Po raz szósty w jej murach zorganizowano Wieczór Patriotyczny, podczas którego społeczność szkoły oddaje hołd Polakom, którzy stanęli kiedyś przed koniecznością odpowiedzi na pytanie, czy warto umrzeć za marzenie o wolności. - Tradycyjnie też impreza nasza łączy wszystkich: starszych i młodszych, duchownych i świeckich, nauczycieli i uczniów, po prostu – Polaków.


Czepkowanie w Instytucie Medycznym z Tomkiem Kamińskim

pt, 28 kwietnia 2017 08:26

Renata Świderska pochodzi z Grajewa, pracuje w szpitalu wojskowym w Ełku, a studiuje w Łomży. W czerwcu 2015 spełniła swoje marzenie. - Lata mijały, byłam dobrą żoną, super mamą dla dwóch synów i córki. Byłam szczęśliwa. Gdy córka zachorowała, świat zmienił kolory, pojawił się szpital i mnóstwo ludzi w bieli... - wspominała Renata Świderska na uroczystości czepkowania 54 studentek i 8 studentów 2. roku kierunku pielęgniarstwo PWSIiP w Łomży. Wpierw była salową i opiekunem medycznym, w wieku 44 lat została studentką. - Córkę choroba obdarła z marzeń, a mnie z planów. Na czepek pielęgniarski czekałam długo, aż 30 lat. „Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa”.


Licealiści z Czyżewa, Białegostoku i Łomży najlepsi w Infoteście

Łukasz Zieliński, I miejsce, i Robert Charmas, rektor PWSIiP w Łomży
cz, 27 kwietnia 2017 19:27

- Jestem bardzo zadowolona, ponieważ dotarłam do finału Infotestu 2017 i zdobyłam 30 punktów na 45 możliwych. Do tego w moim życiu nie liczą się nagrody i wyróżnienia, a bardziej - osobista satysfakcja, bo w ubiegłorocznym konkursie miałam w finale tylko około 20 punków – cieszyła się na uroczystości rozdawania nagród Joanna Dębek, 19-letnia maturzystka z I LO w Łomży, która w pełnej chłopców sali w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości była jedną z zaledwie kilku dziewcząt. - Ponad trzy lata zbierałam oszczędności i kieszonkowe, żeby kupić sobie własny komputer. A w każdą sobotę po 4 godziny rozwiązywałam na kole problemy informatyczne.


Barwny świat owadów z... makulatury

cz, 27 kwietnia 2017 16:19

Rekordowym zainteresowaniem cieszyła się siódma edycja ogólnopolskiego konkursu plastyczno-ekologicznego „Makulatura to nie śmieć”. Wpłynęło nań 1245 prac ze 117 placówek oświatowych i wychowawczych oraz ośrodków kultury z całej Polski. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, na której zaprezentowano 152 najciekawsze prace.
– Jest to harmonijna różnorodność – ocenia wystawę inicjatorka konkursu Anna Bureś. – Autorzy prac wykazali się ogromnym profesjonalizmem, stąd tak wysoki ich poziom!


Warszawskie sukcesy podopiecznych Anny Bureś

Lena Zuzga - "Żyrafa u fotografa"
cz, 27 kwietnia 2017 08:26

Maja Przestrzelska (12 lat) i Lena Zuzga (8 lat) zdobyły nagrodę i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Łapy, pióra i rymów cała fura”, a Oskar Chludziński (12 lat) został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Warszawa moja stolica. Prace młodych łomżan z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT w Łomży prowadzonej przez Annę Bureś, rywalizowały z tysiącami innych z całego kraju.


Solidarna akcja rodziców 6-latków przyniosła skutek

Przedszkole nr 14.
śr, 26 kwietnia 2017 18:03

- Sprawa ta szczęśliwie została załagodzona, wspólnie z naczelnikiem wydziału oświaty Andrzejem Piechocińskim, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 15 Joanną Leszczyńską i dyrektorem SP nr 10 Leszkiem Sobocińskim – ucieszyła się w środę po godzinie 14. Grażyna Kowalewska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 14. - Rodzice oczekiwali, że ich dzieci będą chodzić do zerówki albo w przedszkolu, albo w „Dziesiątce”, byle nie do „Jedynki”, ze względu na odległości. Uzgodniliśmy więc wspólnie, że 13 dzieci z PP nr 14 oraz 12 dzieci z PP 15 przyjmie Szkoła Podstawowa nr 10.


Rodzice żądają miejsc dla 6-latków w przedszkolach nr 14 i 15

Przedszkola 14 i 15
śr, 26 kwietnia 2017 12:02

- Odebrano nam wybór, gdzie nasze dzieci będą chodzić do zerówki, i narzucono placówkę, czyli nowo tworzoną Szkołę Podstawową nr 1, która będzie w budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 – skarży się na władze miasta Łomża mama 6-letniego dziecka, uczęszczającego do Publicznego Przedszkola nr 14. - Nikt nas nie uprzedził, nie poinformował i nie zapytał o zdanie, mimo że łącznie około 70 rodziców sześciolatków, także z Przedszkola Publicznego nr 15, złożyło deklarację, że chcą, aby ich dziecko kontynuowało naukę w swoim dotychczasowym przedszkolu. W przedszkolu nr 14 przy Niemcewicza przywitała nas kartka, że jest to decyzja narzucona z góry.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0