wtorek, 30 maja 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Językowe potyczki z baśniowym stworem

cz, 16 marca 2017 08:26

Gabriela Chojnowska, uczennica klasy III Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, zwyciężyła w V Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2017”.
– Mam już kilka nagród, ale taki puchar zdobyłam po raz pierwszy! – mówi Gabriela Chojnowska, Mistrz Ortografii Miasta Łomża. – Dyktando było średnio trudne. Niektóre słówka już znałam, a niektóre nie – wtedy próbowałam sobie wyobrazić inne słowa, które są bliskoznaczne.
Najeżone ortograficznymi pułapkami dyktando o bajkowej treści powstało w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a poza 23 uczniami ośmiu szkół podstawowych pisało je – na ochotnika – również troje dorosłych.


Maturzyści do licencjatu, magisterium, doktoratu i rektoratu

Kamil Twardowski, Arkadiusz Jelonek i Patryk Mańko z Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie
śr, 15 marca 2017 19:30

- W roku 2000 wszystko było tutaj inne, mieliśmy tylko 3 uczelnie z Łomży: Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższą Szkołę Agrobiznesu i Szkołę Jańskiego, a uczestnikami byli jedynie uczniowie naszej szkoły – opowiada Grażyna Chodnicka, dyrektorka III LO w Łomży, gdzie odbywała się 17. Giełda Pomysłów na Życie. Słuchają jej z zaciekawieniem w sali gimnastycznej pełnej ludzi i stoisk 37 uczelni rówieśnicy imprezy: Jakub Chludziński ze Sławca i Szymon Wądołowski z Przytuł, 17-letni uczniowie klasy 1. - Z roku na rok nasza giełda się rozrastała, przybywało uczelni z regionu i z całego kraju oraz wprowadziliśmy wykłady tematyczne z różnych dziedzin wybitnych naukowców.


Dawid Siniło prezentuje owoce morza od kuchni i na talerzu

śr, 15 marca 2017 14:55

- Młodzież w Łomży podczas zajęć praktycznych pokazała, że jest zdolna, pilna i zdyscyplinowana – chwali uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Dawid Siniło (lat 31), mistrz i szef kuchni Restauracji Zamku w Tykocinie, który poprowadził warsztaty teoretyczne i praktyczne z przygotowania i przyrządzania pysznych potraw z frutti di mare dla dwóch 12-osobowych grup. - My, mistrzowie i szefowie kuchni renomowanych restauracji, szukamy takich osób, które chcą się nowych rzeczy nauczyć, umieją się skoncentrować na zajęciach i w pracy, nie zadzierają nosa i nie myślą, że wszystko umieją. Bo jeden nie wie, co to czarny makaron, a drugi, co to scampi z głową.


Czas namysłu – wkrótce nabór do klas 1. szkół podstawowych

wt, 14 marca 2017 09:37

Za trzy tygodnie, od 3. do 14. kwietnia, rodzice siedmiolatków lub sześciolatków (dla pierwszych to obowiązek, dla drugich prawo) będą składać wnioski o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej. To ważna decyzja na najbliższe trzy lata, zaś w perspektywie – może i na większy kawałek życia, w którym kształcenie bardzo długo jest głównym zajęciem człowieka. Od 23. do 31 marca rodzice będą składać wnioski o kontynuację edukacji w klasie 1. dzieci, realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której mieszka. Urząd Miejski ogłosił harmonogram naboru, a na sesji Rady Miasta 22. marca prezydent Mariusz Chrzanowski zaproponuje kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym szkół.


Przedszkolaki bawią się klockami, tabletami i laptopami

pt, 10 marca 2017 15:22

- Dzieci uwielbiają zabawy na tabletach, paluszkami rysują na ekranach, dodając kolory i kształty, rozwijają umiejętności matematyczne i podstawy angielskiego, uczestniczą w zajęciach tanecznych, filmowych i teatralnych i eksperymentują z właściwościami wody, naprawdę: dużo jest nauki przez fajną zabawę – opowiada uradowana Maria Mikołajewska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2, która z dyrektorkami 9 miejskich przedszkoli odebrała w piątkowy ranek laptopy, rzutniki, głośniki i ekrany w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji. Nowoczesny sprzęt zakupiono za pieniądze z projektu ŁCRE, aby służył rozwojowi kompetencji kluczowych i polepszył edukacją przedszkolną.


Trwa nabór! do grupy terapeutycznej i powszechnej w przedszkolu ,,Akademia Malucha”

pt, 10 marca 2017 14:06

Wybierając Nasze Przedszkole możecie być pewni że to słuszna decyzja. ,,Akademia Malucha” to wyjątkowe miejsce, które bawi, kształci, uczy. Dzieci czują się bezpiecznie, a ich całościowy rozwój wspierany jest w ciepłej i radosnej atmosferze. Zapraszamy do nas dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat, również starsze odroczone od obowiązku szkolnego. „Nasze przedszkole wyrosło z pasji i marzeń. Tworzymy placówkę, w której gwarantujemy doświadczoną kadrę pedagogiczną, atrakcyjną ofertę dydaktyczną, indywidualne podejście do każdego dziecka i opracowany wg. jego potrzeb plan terapii.


Po rektorze Charmasie będzie rektor Surowik

Od lewej: dr hab. Robert Charmas rektor PWSIiP w latach 2009-2017, dr hab. Dariusz Surowik, jedyny kandydat na nowego rektora uczelni i dr hab. Krystyna Leszczewska, prorektor  ds. dydaktyki i spraw studenckich PWSIiP (od 2005 roku).
pt, 10 marca 2017 12:30

Dr hab. Dariusz Surowik, obecny pełnomocnik rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości ds. nauki i współpracy z zagranicą, jest jedynym kandydatem na nowego rektora łomżyńskiej państwówki. Wybory odbędą się 22. marca. Dokona ich 22-osobowe Kolegium Elektorów. Nowy rektor ma objąć władzę w uczelni na lata 2017-2021.


Minister Zalewska pisze, że reforma oświaty jest też dla nauczycieli

Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej (fot. MEN)
cz, 09 marca 2017 16:34

„Jednym z głównych założeń zmiany ustroju szkolnego jest złagodzenie skutków niżu demograficznego, w wyniku którego w ostatnich kilku latach ponad 45 tys. nauczycieli straciło pracę. Wprowadzenie reformy edukacji oznacza zatrzymanie tej tendencji, ponieważ w systemie pojawi się dodatkowo ponad 5 tys. nowych etatów” – podkreśla Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w liście do dyrektorów szkół, nauczycieli i pracowników oświaty.
Minister pisze w nim, że rok 2017 to intensywny, ale i niezwykle istotny czas dla polskiej edukacji, w którym zaplanowałam szereg kolejnych działań na rzecz wzmocnienia warunków funkcjonowania oświaty. Zapowiada, że „w tym roku po raz pierwszy od pięciu lat, dokonana zostanie waloryzacja Państwa wynagrodzeń”, a w kwietniu „pokażę harmonogram podwyżek dla nauczycieli”.


Tomasz Kammel zaleca pasję, determinację i optymizm w I LO

Selfie Tomasza Kammela z uczniami I LO w Łomży
cz, 09 marca 2017 15:31

Nie został mistrzem narciarstwa liceum ani rehabilitantem po maturze, bo za namową dziewczyny wyjechał na rok do Niemiec, aby pracować w szklarni i nauczyć się niemieckiego, co pozwoliło mu studiować germanistykę. Gdy zobaczył w domu w telewizji Krzysztofa Ibisza, postanowił wyjechać z Jeleniej Góry do Warszawy i znaleźć pracę w TVP. Nie miał wyszkolenia i doświadczenia, jednak nie dał się zbyć ludziom, którzy nie mieli dlań czasu. Tomasz Kammel (lat 45), prowadzący „Randki w ciemno” i prezenter festiwali w Opolu i Sopocie, opowiadał barwnie i ze swadą 45 minut w auli I LO w Łomży. Przyjechał i z własnej inicjatywy, i zaproszony przez uczniów, twórców teledysku do songu o wojnach i złu „Where is the love” grupy Black Eyed Peas, z Kubą Dmuchowskim na czele.


Strajk nauczycieli będzie też w Łomży, choć nie całej

śr, 08 marca 2017 11:01

- Dwie placówki oświatowe z Łomży i sześć z powiatu łomżyńskiego przystąpi do całodziennego strajku, jaki w całej Polsce przeprowadzi 31. marca Związek Nauczycielstwa Polskiego – zapowiada Aleutyna Kołos, prezes oddziału ZNP w Łomży, do którego należą 32 placówki oświaty w mieście i 35 w powiecie. - Strajkować będą te, w których pracownicy byli za przeprowadzeniem strajku, ale niektóre placówki chcą powtórzyć referendum, czy są za przystąpieniem do strajku. Nie podamy, które placówki zastrajkują, aby uniknąć zastraszania nauczycieli przez władze oświatowe.


Nabór do miejskich przedszkoli ruszy na przełomie marca i kwietnia

pon, 06 marca 2017 10:29

- Łomżyńskie przedszkola zabezpieczą miejsca dla wszystkich 3-latków – zapewniają miejscy urzędnicy. Od września samorząd musi zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich trzylatków, których rodzice będą chcieli posłać dzieci do przedszkoli. W Łomży jest blisko 600 takich dzieci i grupy trzylatków powstaną we wszystkich przedszkolach, których organem prowadzącym jest miasto Łomża. Przyjecie 3-latków sprawi, że prawdopodobnie nie wszystkie przedszkola będą mogły zapewnić 6-latkom kontynuację nauki w dotychczasowej placówce - podaje Łukasz Czech z ratusza.


Przed wyborem szkoły

fot. ŁCRE
pt, 03 marca 2017 13:09

Po raz drugi Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji zorganizowało Miejską Giełdę Szkół Ponadgimnazjalnych. W Hali Olimpijczyków Polskich swoje stanowiska przygotowały wszystkie łomżyńskie szkoły ponadgimnazjalne oraz instytucje rynku pracy. Jak podają organizatorzy przez Giełdę przewinęło się ponad tysiąc gości - gimnazjalistów z Łomży i okolic oraz ich rodziców.


NIK o bezpieczeństwie i higienie nauczania w szkołach także Łomży, Kolna i Zambrowa

pt, 03 marca 2017 10:27

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała 60 podstawówek i gimnazjów w Polsce by sprawdzić czy uczące się w nich dzieci mają zapewnione bezpieczeństwo i higienę nauczania. Niestety – jak podaje NIK - w żadnej ze skontrolowanych szkół nie stworzono uczniom optymalnych warunków technicznych do nauki. Najczęściej przedmioty wymagające koncentracji planowano na ostatnich lekcjach lub grupowano je w kilkugodzinne bloki, a przerwy międzylekcyjne były zdecydowanie za krótkie. Zarzuty dotyczyły m.in. skontrolowanych szkół z regionu: Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży, Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie. W przypadku łomżyńskiej szkoły Izba oceniła, że w roku szkolnym 2015-2016 gimnazjum „w niewystarczającym stopniu zapewniło bezpieczne i higieniczne warunki nauki”.


PWSIiP piecze ciasta dla Krystiana

fot. PWSIiP Łomża
cz, 02 marca 2017 13:21

Idea pieczenia ciasta dla chorego na ostrą białaczkę Krystiana przywędrowała z Brukseli. Właśnie tam Żaneta Matyjasiak, matka czwórki dzieci, zaangażowała się w wolontariat. Dziś mieszka w Łomży i nadal obdarza ludzi wsparciem, czyli adaptuje europejski styl niesienia pomocy do lokalnych warunków. Czternastoletni Krystian to dla niej obcy nastolatek, poznany przypadkiem w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
- Dużo w życiu przeszłam i rozumiem ludzkie dramaty. Mam też chorego synka – komentuje krótko z wyraźnym drżeniem w głosie Żaneta. W ręku trzyma nosidełko samochodowe, w nim jej najmłodsza córka, sześciomiesięczna Tosia, pogrążona jest w spokojnym śnie. – Jeśli chcemy pomagać ludziom, to można się zorganizować, nawet jeśli ma się na głowie wychowanie czwórki własnych dzieci i inne ważne sprawy.


„Budowlanka” pamięta o „żołnierzach wyklętych”

śr, 01 marca 2017 11:30

- Popularyzacja wśród młodzieży najnowszej historii Polski i regionu pozwala przełamać stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego, a zarazem uhonorować pamięć „Żołnierzy Niezłomnych” - mówią nauczyciele z łomżyńskiej budowlanki. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży odbyła się uroczystość związana z przypadającym 1. marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 r.


„Siódemka” będzie miała prawdziwą salę

Szkoła Podstawowa nr 7 wraz z planowaną nową salą gimnastyczną
wt, 28 lutego 2017 14:59

Ma mieć ponad 60 metrów długości, blisko 40 metrów szerokości i ponad 11 metrów wysokości. Ratusz ogłosił przetarg na budowę sali sportowej z zapleczem szatniowo – socjalnym i łącznikiem przy Szkole Podstawowej nr 7. Nim powstanie nowa sala, co jak oczekują władze miasta nastąpi w pierwszej połowie 2018 roku, trzeba będzie rozebrać istniejący obok gmachu „siódemki” parterowy budynek szkolny i obecną małą salę gimnastyczną.


Nauczyciele z Łomży nie chcą strajkować

wt, 28 lutego 2017 12:43

- Nie będziemy organizować strajku nauczycieli ani pracowników oświaty w Łomży i powiecie łomżyńskim, o co Związek zapytał ich w referendum – informuje Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. - W jednej trzeciej placówek nie było ponad 50-procentowej frekwencji, a jeśli była, to cztery piąte nauczycieli i pracowników biorących udział w referendum opowiedziało się przeciw strajkowi.
Ostatecznie tylko dwie na 32 placówki w Łomży głosowały za strajkiem, który chcieli zorganizować działacze ZNP.


Szkoła Podstawowa nr 1 zaprasza do klas czwartych i siódmych

Nauczyciele PG 1 podczas spotkania komisji edukacji RM
pon, 27 lutego 2017 16:02

- Ogromnie się cieszymy, że możemy prowadzić nabór do klas starszych: czwartych i siódmych, bo mamy przygotowaną kadrę pedagogiczną i świetnie wyposażone pracownie do poszczególnych klas – mówi dyrektor Teresa Kurpiewska z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, która do 31. sierpnia będzie łączyć to stanowisko z na razie nieformalną funkcją dyrektora SP nr 1 w budowie. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Rada Pedagogiczna PG nr 1 prosiła w dramatycznym tonie o nielikwidowanie szkoły, gdzie pracuje 61 nauczycieli i 22 osoby administracji i obsługi. Po ponad półtorej godziny dyskusji na komisji edukacji wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk przychyliła się do ich prośby.


Gwarancja pracy nauczycieli PG 1 w Łomży „na tyle, na ile się da”

Komisja edukacji Rady Miasta
śr, 22 lutego 2017 08:27

„Jako prezydent nie powinnam mówić, że jako jedyni w Łomży jesteście w stanie zaproponować jednozmianowość. Nie jestem w stanie wszystkim nauczycielom przedmiotowcom zagwarantować pełnych etatów, czy to w strukturach SP nr 7, czy to w SP nr 1” - oznajmiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk kilkudziesięciu nauczycielom z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, którzy w podpisanym przez 41 pedagogów piśmie prosili Hankę Gałązkę, przewodniczącą komisji edukacji Rady Miasta, o wniesienie pod obrady „problemu likwidacji” PG nr 1 i „zasad naboru do tworzonej Szkoły Podstawowej nr 1”. W efekcie przez półtorej godziny toczył się nerwowy spór, jak reforma oświaty minister Anny Zalewskiej (PiS) odciśnie się na decyzjach władz Łomży i na szkołach.


Jak zrobić mydło naturalne i wypróbować na własnej skórze

wt, 21 lutego 2017 16:39

- Ponad cztery lata temu zaszłam w ciążę i dostałam uczulenia na kosmetyki syntetyczne ze sklepu: schodziła mi skóra, zaczerwienienia, krosty, wysypka, kaszel, dlatego w domu zainteresowałam się ziołami i wyrobem kosmetyków z naturalnych surowców – opowiada Paulina Karczewska (lat 30), aktorka i prowadząca warsztaty produkcji mydła naturalnego domowym sposobem, w których brali udział uczniowie klasy 1. i 2. Technikum Architektury Krajobrazu w ZSWiO nr 7 w Łomży. Każdy w 2 godziny zrobił mydełko i dowiedział się o właściwościach leczniczych ziół, krzewów i drzew.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0