Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pod pięknym niebem fotografii

mm so, 22 marca 2014 12:34

Wystawę zdjęć wybitnego fotografika Piotra Sawickiego otwarto w Galerii Pod Arkadami. Artysta od ponad 40 lat uwiecznia otaczający go świat, ze szczególnym uwzględnieniem człowieka, piękna krajobrazu Podlasia i widoków nieba. Takie też tematy dominują na zdjęciach wybranych na wystawę przez Kubę Dąbrowskiego, jednego z najlepszych fotografów młodego pokolenia w Polsce. – Tytuł wystawy to „Pod pięknym niebem” bo niebo jest zawsze piękne, tylko nie zawsze piękne rzeczy dzieją się pod nim! – mówi Piotr Sawicki.

Dyrygent w opałach

cz pt, 21 marca 2014 08:07

Zaczyna się kolejny utwór koncertu. Dyrygent daje znak batutą, rozlega się muzyka i początkowo nic nie zapowiada problemów. Jednak już po chwili wszystko brzmi tak, jakby muzycy mieli inne nuty, a dyrygent inne. Maestro próbuje zapanować nad totalnym chaosem, w końcu, zdesperowany, zaczyna śpiewać. Okazuje się to dobrą metodą na zdyscyplinowanie orkiestry, która, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przeobraża się w wyśmienity zespół. Tak też zaprezentowała się podczas koncertu „Podwójne życie dyrygenta” orkiestra łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, który wystąpił w nietypowej podwójnej roli: dyrygenta i śpiewaka.

„Upiór w operze” w Galerii Veneda!

cz cz, 20 marca 2014 08:50

Oszpecony muzyczny geniusz Erik – Upiór Opery wiedzie samotne życie w podziemiach Opery Paryskiej. Sytuacja zmienia się, gdy zakochuje się w chórzystce Christine Daaé, której przez lata, jako tajemniczy Anioł Muzyki, udzielał lekcji śpiewu, a komplikuje jeszcze bardziej w momencie pojawienia się dawnej miłości dziewczyny. Ogarnięty szałem zazdrości Upiór każe jej wybierać pomiędzy Raoulem de Chagny a nim, grożąc, że jeśli wybierze Raoula, ten zginie. Wszystko jednak skończy się szczęśliwie, o czym będą mogli przekonać się ci wszyscy, którzy w najbliższą niedzielę odwiedzą Galerię Veneda. Odbędzie się tam bowiem spotkanie z solistami Opery i Filharmonii Podlaskiej, którzy zaśpiewają niezapomniane przeboje z cieszącego się oszałamiającą popularnością na całym świecie musicalu Andrew Lloyd Webbera „Upiór w operze”. Nie zabraknie też innych atrakcji dla starszych i młodszych.

Uduchowiony świat Beaty Szczecińskiej

cz wt, 18 marca 2014 08:09

Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ma na koncie ponad 20 indywidualnych i zbiorowych wystaw, zarówno w kraju jak i za granicą. Jej freski oraz inne prace zdobią liczne łomżyńskie świątynie i kaplice. Ogromny wpływ na jej twórczość ma wschodnie malarstwo sakralne, nie tylko w kontekście artystycznych inspiracji, bo sama robi też farby według starych receptur. Wystawę malarstwa łomżyńskiej artystki Beaty Szczecińskiej otwarto w siedzibie stowarszyszenia „Civitas Christiana”. – To wystawa obrazów inspirowanych ikonami i średniowiecznym malarstwem  sakralnym, stąd jej tytuł „Wokół ikony” – mówi Beata Szczecińska. – Przeważa wśród nich motyw Chrystusa i Maryi, co dobrze współgra z okresem Wielkiego Postu.

Jubileusz chorałem uświetniony

cz pon, 17 marca 2014 08:03

Trwają obchody jubileuszu 250-lecia obecności Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. W kościele pw. Matki Bożej Bolesnej, w niedzielny wieczór, zaśpiewał łomżyński zespół muzyki dawnej Voci Unite, jedna z najlepszych grup tego typu w Polsce. – Chciałam, żeby nasz dzisiejszy koncert stał się wspólną modlitwą, kontemplacją – mówiła prowadząca zespół Voci Unite Katarzyna Szmitko. – Bo to nie tylko pieśni związane bezpośrednio z okresem Wielkiego Postu, ale także takie, które zaglądają w głąb naszej duszy, mają nas poruszyć! Jubileuszowy rok potrwa do pierwszych dni grudnia, a w jego ramach odbędzie się jeszcze wiele innych wydarzeń o charakterze religijnym, naukowym oraz kulturalnym.

Magia marzeń w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży

cz pon, 17 marca 2014 08:01

„Baśń o rycerzu bez konia”, najnowszy spektakl Teatru Lalki i Aktora, to pełna humoru opowieść o perypetiach tytułowych bohaterów, którzy wędrują po świecie, szukając się nawzajem. Spotykają przy tym wiele dziwnych postaci, jak piękną Królewnę, która sama uwięziła się w wieży, szalonego Czarodzieja, nie umiejącego tak naprawdę czarować, Mysz udającą krwiożerczego nietoperza czy nie do końca groźnego Smoka. Wszystko po wielu przygodach kończy się jednak szczęśliwie, nie brakuje też zaskakującego morału. W spektaklu występują: Beata Antoniuk, Eliza Mieleszkiewicz, Tomasz Bogdan Rynkowski oraz nowy aktor w łomżyńskim teatrze, Michał Pieczatowski, zaś całość wyreżyserował Jarosław Antoniuk.

Ocean pełen rockowej Chemii

cz nie, 16 marca 2014 09:52

Chemia i OCN (Ocean), dwa polskie zespoły rockowe robiące coraz większą karierę na Zachodzie, zagrały w łomżyńskim klubie PopArt. Koncert odbył się w ramach ogólnopolskiej trasy „The One Inside” i zgromadził ponad 60. fanów dynamicznego, melodyjnego grania. – Nie spodziewaliśmy się tak gorącego przyjęcia, bo przecież jeszcze w Łomży nie graliśmy, a tak naprawdę jesteśmy wciąż na etapie zarażania naszą muzyką ludzi w różnych miejscach – mówi gitarzysta i lider Chemii, Wojciech Balczun. – Było bardzo fajnie, zresztą my każdy koncert traktujemy tak, jakby to było najważniejsze wydarzenie w naszym życiu! – Genialnie nam się tu grało, bez żadnej kokieterii! – dodaje śpiewający gitarzysta OCN, Maciej Wasio.

Historia Polski piosenką opowiedziana

mm so, 15 marca 2014 10:27

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zaprezentował w Łomży program historyczno-estradowy ukazujący najważniejsze wydarzenia w historii Polski oraz triumfy polskiego oręża. Koncert odbył się w ramach obchodów 15-tej rocznicy wejścia Polski do NATO. Był to już 32 łomżyński występ artystów w mundurach, którzy wykonali zarówno utwory patriotyczne jak i popularne piosenki żołnierskie, wzruszając i porywając publiczność.

Malarska rzeczywistość Rafała Lewickiego

cz śr, 12 marca 2014 08:04

Jako bardzo młody człowiek interesował się sztuką. Zabrakło mu jednego punktu aby dostać się do wymarzonego liceum plastycznego i na wiele lat zapomniał o malowaniu. Studia, służba wojskowa, praca... Niedawno przypomniał sobie o młodzieńczej pasji. Zaczął od namalowania obrazu dla narzeczonej na gwiazdkę. – Po tylu latach przerwy miałem tyle pomysłów, że potrafiłem malować nawet 14 godzin dziennie, aż moja mama mówiła, że jestem szalony! – mówi Rafał Lewicki. – Pomyślałem, że tak zwanego talentu nie dostałem bez przyczyny i wtedy powiedziałem sobie, że jeśli nie spróbuję teraz, to już nigdy do tego nie wrócę. Rafał Lewicki od tego czasu brał udział w wystawach zbiorowych łomżyńskich artystów, teraz doczekał się pierwszej wystawy indywidualnej w Galerii N.

Gwiazdy i skandaliści w historycznym ujęciu

cz śr, 12 marca 2014 07:57

Popularny pisarz i historyk Sławomir Koper, opisujący w swych książkach prywatne życie gwiazd II Rzeczypospolitej oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, spotkał się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży. Zdradził im, w jaki sposób powstają jego bestsellerowe, sprzedające się w ogromnych nakładach książki, jak szuka do nich unikalnych materiałów oraz co go inspiruje. – Nigdy nie miałem ambicji naukowych – podkreślał Sławomir Koper. – Piszę książki, które mają zainteresować czytelników historią!

Być z kobietą, czyli męska rzecz

cz wt, 11 marca 2014 08:08

Sanatorium prowadzone przez doktora Zósa z niewiadomych przyczyn chyli się ku upadkowi. Przerażony perspektywą nieuchronnej kontroli z ministerstwa Zós ściąga na pomoc swych trzech przyjaciół – dawnych pensjonariuszy, obecnie tworzących zespół Andropauza Dance Macabre. Gdy jednak okazuje się, że tajemniczym inspektorem jest Pamela – kobieta bezwzględna i jednocześnie bezwzględnie piękna – zaczynają się prawdziwe problemy, bo wszyscy czterej zaczynają rywalizować o jej względy. O tym jak cała historia się kończy opowiada sztuka „Andropauza 2 - czyli męska rzecz być z kobietą” Jana Jakuba Należytego, zaprezentowana w Łomży przez wybitnych i popularnych aktorów: Macieja Damięckiego, Marka Siudyma, Piotra Dąbrowskiego, Michała Pietrzaka i Agatę Załęską.

„Obcy” Domalewskiego w TVP

cz nie, 09 marca 2014 20:17

Krótkometrażowy film „Obcy” wywodzącego się z Łomży reżysera i aktora Piotra Domalewskiego wyemituje we wtorkowy wieczór TVP Kultura. „Obcy” pojawi się w prestiżowym cyklu „Młoda Polska”, w ramach którego prezentowane są najciekawsze filmy młodych twórców. – Wiedziałem, że ten film żyje swoim życiem, bo przecież jeżdżę z nim na różne festiwale, ale tego, że będzie pokazywany w telewizji nie oczekiwałem – mówi Piotr Domalewski. – Jest to dla mnie bardzo nobilitujące! W międzyczasie Domalewski zdążył już przygotować kolejny film, który określa jako idący w stronę komedii, absurdalny i zakręcony. Jego premiera również odbędzie się w Łomży.

„Radość spod kapelusza” dla Łomży, Białegostoku i Suwałk

mm nie, 09 marca 2014 10:46

Aleksandra Nowosadko z Suwałk zdobyła Grand Prix VIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Był to już drugi triumf 19-letniej licealistki w konkursie, bo pierwsze Grand Prix zdobyła w 2011 r. W kategorii monolog – wiersz zwyciężyła gimnazjalistka Katarzyna Rosicka z Białegostoku, zaś w kategorii piosenka bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Górska, uczennica II klasy II LO w Łomży. Nagrody i wyróżnienia otrzymało też troje innych reprezentantów Łomży: Anna Bochińska, Jan Rytel i Michał Grużewski.

Rock ‘n’ Roll is King!

mm so, 08 marca 2014 11:27

Niezapomniane przeboje zespołu Electric Light Orchestra oraz ponadczasowe hity The Beatles, Jimiego Hendrixa czy Leonarda Cohena zaśpiewał w Łomży Phil Bates. W programie koncertu nie zabrakło też licznych niespodzianek, dlatego rozentuzjazmowana publiczność nie chciała wypuścić artystów ze sceny. Wcześniej wokalista miał inny, kameralny występ, podczas którego opowiadał młodzieży o swej trwającej ponad 40 lat karierze i zagrał kilka akustycznych utworów – również takich, które wieczorem nie zostały wykonane.

Klasyka rocka na żywo w Łomży

cz śr, 05 marca 2014 09:59

- Spędziłem ostatnie 20 lat grając na całym świecie muzykę Electric Light Orchestra, Electric Light Orchestra part II oraz The Orchestra – mówi Phil Bates. Electric Light Orchestra to super grupa działająca w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki. Phil Bates wystąpi w piątek w Łomży. Przed akustycznym koncertem, który mają wypełnić przede wszystkim niezapomniane przeboje ELO, bluesowe standardy oraz muzyka celtycka, z artystą rozmawiał Wojciech Chamryk.

Ciemności dziełami sztuki rozświetlane

cz nie, 02 marca 2014 22:10

„Światło z wdziękiem” to tytuł najnowszej wystawy stałej otwartej w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Zaprezentowano na niej zabytkowe lampy naftowe ze zbiorów muzeum, w tym prawdziwe artystyczne unikaty z drugiej połowy XIX w., niezwykle efektowne oraz kunsztownie zdobione. Dopełniają je inne eksponaty, a także prezentacja multimedialna, na podstawie których można też prześledzić historię oświetlenia: od świec, lamp olejnych, gazowych, poprzez naftowe aż do elektrycznych. – Jeśli chodzi o zbiory muzealne to jedna z największych i najciekawszych kolekcji lamp naftowych w północno-wschodniej Polsce – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor muzeum. – To wystawa typowo kolekcjonerska, w takiej formie nigdy dotąd nie prezentowana!

Łomżyńska ekipa gotowa na „Radość spod kapelusza”

cz so, 01 marca 2014 22:32

Aż 13. uczniów łomżyńskich gimnazjów i szkół średnich zakwalifikowało się do finału VIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Zaprezentowali monologi, w tym oparte na kabaretowych skeczach, żartobliwe wiersze i poetyckie piosenki, zachwycając często zarówno publiczność jak i jury. Dzięki temu już w najbliższą sobotę zmierzą się w konkursie z 30. rywali z całej Polski. – Najważniejsza jest naturalność, bycie sobą, nie sztuczne naśladowanie gwiazd – podkreśla przewodnicząca jury Zofia Adamska. – Pokazanie: to mój tekst, ode mnie, to ja mówię. - I takie osoby wybraliśmy, dlatego konkurs zapowiada się bardzo ciekawie!

Autoportret godny nagrody

cz cz, 27 lutego 2014 09:55

Wielu sławnych artystów m.in. Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, czy Stanisław Wyspiański malowało autoportrety niemal przez całe swoje życie. Podobizna artysty wykonana przez niego samego często pełni funkcję narzędzia samopoznania i autorefleksji. I właśnie takie autoportrety młodych artystów nagradzane są już od 9 lat przez przez Liceum Plastyczne w Supraślu. W tym roku wśród zwycięzców konkursu znalazła się łomżanka Agnieszka Żyjewska.

Zespół Gaudeamus – Cieszmy się wydał pierwsza płytę

cz śr, 26 lutego 2014 08:44

- Kiedy pracowaliśmy nad wyborem i przygotowaniem materiału, kiedy trwały sobotnie próby 30-osobowego chóru i liczącej drugie tyle muzyków z orkiestry, zajęty byłem ogarnięciem wielu spraw merytorycznych i organizacyjnych... – tłumaczy ks. Rafał Wiliński (lat 29), wikariusz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, którego zespół Gaudeamus nagrał pierwszą płytę długogrającą pt. „On mówi do Ciebie”. - Nie myślałem wtedy o rozgłosie, ale... Może teraz warto opowiedzieć o naszym wspólnym dziele, będącym owocem piętnastu warsztatów liturgicznych Diecezji Łomżyńskiej... „Wspólne dzieło” zostało nagrane w ciągu trzech dni września 2013 r. w kościele w Drozdowie i wydane w nakładzie 2 000 egz. Dzieło, bez cudzysłowu, to 13 kunsztownie wykonanych utworów, przy których można medytować i rozmyślać, czytać książki lub brewiarze, modlić się albo radować. Dzięki płycie Gaudeamus, poprawia się nastrój, miejscami jak z kanonu Taize. Uwzniośla się dusza.

Wybitni łomżyńscy ziemianie: znani – nieznani - wyklęci

cz pon, 24 lutego 2014 11:18

„Wybitni przedstawiciele ziemiaństwa łomżyńskiego XIX i XX wieku. W służbie dla regionu i kraju” Marcina Konrada Schirmera, to tytuł najnowszej publikacji Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Autor, wnuk ostatniego właściciela dóbr Jeziorko w gminie Piątnica, z wykształcenia historyk sztuki, od lat zajmuje się dokumentowaniem oraz propagowaniem historii i kultury materialnej polskiego ziemiaństwa. Wydana właśnie książka, ilustrowana fotografiami, zawiera 27 biogramów wybitnych ziemian z Łomżyńskiego. To m.in. członkowie rodu Jabłońskich z Pniewa, Lasockich z Dzierzbi, Lutosławskich z Drozdowa, Kisielnickich z Korzenistego, Milbergów ze Szczepankowa, Rembielińskich z Jedwabnego, Wagów z Grabowa, Wierzbickich z Boguszyc, Woyczyńskich ze Starej Łomży.

« · «« · 129 · 130 · 131 · 132 · 133 · 134 · 135 · 136 · 137 · 138 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę