Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Taneczna Wirująca Strefa po raz 13

cz śr, 08 października 2014 09:02

W najbliższy weekend 11-12 października w Łomży odbędzie się Turniej Tańca Młodzieżowego Wirująca Strefa. Obok Rytmu ulicy w Pile jest to jeden z najbardziej prestiżowych i najpopularniejszych turniejów tanecznych w kraju. W tegorocznej edycji będą rywalizować najlepsi europejscy tancerze, oceniać ich będzie międzynarodowe jury, a o oprawę muzyczną zadbają wyśmienici, polscy i zagraniczni, DJ-e. – Znowu będziemy gościć polską i światową czołówkę! – zapowiada twórca imprezy Marek Kisiel. – Po zgłoszeniach wiem, że będzie na co popatrzeć – będzie moc i energia! Dzięki Wirującej Strefie i Crazy Twisting Group Łomża jest znana w całej Polsce – nikt już nie pyta, gdzie jest, każdy kojarzy nasze miasto!

Obrazy nitką malowane

cz śr, 08 października 2014 08:25

– Około 15 lat temu poznałam panią, która zajmowała się haftem krzyżykowym – mówi Ewa Brzeziak z Łomży. – Zachwyciło mnie to i postanowiłam spróbować sama! Efekty jej wieloletniej pracy – bajecznie kolorowe dzieła wykonane haftem krzyżykowym, przedstawiające głównie zwierzęta i urokliwe pejzaże, można oglądać w Galerii N. – Lubię przyrodę, natura mnie uspokaja i to chyba widać na tych obrazach! – podkreśla autorka, zaznaczając, że haftowanie nie jest jej jedyną pasją – ma bowiem jeszcze inne, dość rzadkie u kobiet hobby.

Sensacje i objawienia Łomża Blues- Rock Festiwal

cz nie, 05 października 2014 08:50

Rockowa grupa Mniej Więcej z Białegostoku zwyciężyła w konkursie młodych zespołów tegorocznego Łomża Blues- Rock Festiwal. – Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo poziom konkursu był wyrównany! – mówi Rafał Mierzejewski, gitarzysta Mniej Więcej. – Ale Łomża przynosi nam szczęście, szczególnie mnie, bo urodziłem się tutaj, wychowałem, nauczyłem się grać – a dzisiaj zwycięstwo! Objawieniem konkursu były też dwa pozostałe nagrodzone zespoły: zambrowsko-łomżyński The Basement oraz Roki z Czarnej Białostockiej, którego podporami są 10-letni wokalista Michał Cywoniuk oraz 9-letni perkusista Paweł Czaban. Finałem imprezy był wieczorny koncert łomżyńskich zespołów: The BL Blues Band, Polityki, Brovaru Ł. oraz BFree.

Muzyka świata jazzowego wirtuoza

cz nie, 05 października 2014 08:42

Mikołaj Trzaska, jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych oraz pionier jassu w Polsce, wystąpił w Łomży. Solowy recital, złożony z utworów, w których awangardowe jazzowe dźwięki splatały się z pięknem orientalnych oraz żydowskich melodii zaprezentował w restauracji „Retro”. – To mój pierwszy koncert w życiu w restauracji – mówi Mikołaj Trzaska. – Ale miejsce czynią ludzie, dlatego czułem się tak, jakbym grał w jazzowym klubie!

„Sacrum i profanum” w kościele

cz pt, 03 października 2014 08:12

Dwoje wybitnych flecistów: Agata Kielar-Długosz oraz Łukasz Długosz, było solistami koncertu łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej pt. „Sacrum i profanum” zagranym w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży. Orkiestrę poprowadził Nurhan Arman, założyciel i dyrektor artystyczny Sinfonia Toronto, jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Kanadzie. Pomimo zapowiedzi i obietnic łomżyńscy filharmonicy wciąż nie moga grać w swej sali w częściowo już wyremontowanej siedzibie przy ul. Nowej 2. Czwartkowy koncert z udziałem znakomitych solistów i utytułowanego dyrygenta z Kanady mógłby się więc nie odbyć, gdyby nie ks. kanonik Andrzej Godlewski. To dzięki jego gościnności łomżyńska publiczność miała gdzie wysłuchać popisowych wykonań dwóch symfonii Józefa Haydna: nr 30 „Alleluja” oraz nr 26 „Lamentatione”, porywająco zagranych przez kameralistów.

Młoda łomżanka śpiewa w „Skrzypku na dachu”

cz cz, 02 października 2014 08:26

Laura Narolewska, uczennica szkoły podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży, znalazła się w obsadzie musicalu „Skrzypek na dachu”, najnowszej produkcji Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Utalentowana 12-latka kreuje rolę Chawy, córki głównego bohatera Tewje Mleczarza i wzięła już udział w przedpremierowym pokazie najnowszej, polskiej wersji jednego z najpopularniejszych musicali wszechczasów. – Dowiedziałam się o castingu i wysłałam swoje CV – mówi Laura Narolewska. – Poszłam na przesłuchanie, spodobał się mój głos, moje doświadczenie i udało się. To dla mnie bardzo duży sukces i wielkie zaskoczenie, że mogę w czymś takim brać udział – spełniło się moje marzenie i bardzo się z tego powodu cieszę! Laura na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej jako Chawa występować ma na zmianę z trzema innymi dziewczynkami.

Madejowe łoże u kapucynów

cz pon, 29 września 2014 08:33

Specjalne wystawienie spektaklu „Madejowe łoże”, uświetniło obchody 250 lat obecności Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. W niedzielny wieczór aktorzy łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora spektakl przedstawili przy klasztorze i świątyni Matki Boskiej Bolesnej. – Myślę, że ten spektakl bardzo koreluje z jubileuszem braci kapucynów, bo mimo tego, że jest to widowisko świeckie, mówi o zbrodni, karze i tych wartościach, które są nam bardzo bliskie – mówi Jarosław Antoniuk – reżyser sztuki i dyrektor TLiA.

Magiczna godzina z Dorotą Gellner

cz so, 27 września 2014 23:10

Dorota Gellner, autorka ponad stu książek dla dzieci, kilkuset tekstów piosenek z „Zuzia-lalka nieduża” na czele, słuchowisk radiowych oraz programów telewizyjnych, ponownie odwiedziła Łomżę. W Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkała się ze swymi najmłodszymi czytelnikami. Dzieci przyjęły swą ulubioną pisarkę z ogromną sympatią, przygotowały też dla niej rozmaite niespodzianki. – Bardzo lubię spotkania z moimi czytelnikami i często się z nimi spotykam! – podkreśla Dorota Gellner. – Ważne jest też dla mnie to, że widzę, jak dzieci odbierają teksty które im przedstawiam, a takie spotkania jak dzisiejsze są też i dla mnie bardzo inspirujące!

Street punk i polski One Direction w MDK

mm so, 27 września 2014 10:40

The Analogs, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych zespołów polskiej sceny niezależnej, po raz pierwszy w swej blisko 20-letniej historii wystąpił w Łomży. Prekursorów stylu street punk w Polsce wsparli grający bardziej przebojowo ziomkowie ze Szczecina O.D.C., czego efektem był jeden z najlepszych koncertów w klubie PopArt w kilku ostatnich latach – zarówno artystycznie, jak i pod względem frekwencji. – Publika zadowolona, my zadowoleni, miejsce miłe – naprawdę było dobrze! – ocenia gitarzysta The Analogs Paweł „Piguła” Czekała. – Gramy około stu koncertów rocznie, więc mamy skalę porównawczą – było świetnie i za jakiś czas na pewno zagramy tu znowu!

Kamienne świadectwo wojennych zbrodni

cz cz, 25 września 2014 08:26

– Wróciłam do Tykocina ubrana w obozowy pasiak i ważyłam 36 kg – wspominała Mieczysława Grabowska. – Pierwsze kroki skierowałam do kościoła Trójcy Przenajświętszej, by podziękować Bogu za to, że ocalił mi życie… Nie wszyscy mieli tyle szczęścia – z 400 mieszkańców Tykocina, którzy 70 lat temu zostali wywiezieni przez Niemców do obozów koncentracyjnych, przeżyła tylko połowa. Ich losy przybliża wystawa „Kamienne świadectwo”, którą dzięki współpracy Muzeum w Tykocinie oraz Muzeum Diecezjalnego można do połowy października oglądać w Łomży.

Poetyckie fotografie Edyty Wittchen – Strumiłło

cz śr, 24 września 2014 08:16

– Te fotografie są owocem mojej wielkiej miłości do Azji, do której wielokrotnie podróżowałam – mówi Edyta Wittchen-Strumiłło. – Wystawa powstała z inicjatywy dyrektora Muzeum Azji i Pacyfiku Andrzeja Wawrzyniaka, z którym podróżowałam po Azji. To on, widząc mnie biegającą bez chwili przerwy z aparatem, z dwoma ciężkimi obiektywami, z którymi się nie rozstawałam, powiedział: może zrobimy wystawę? Wystawa „Wdzięczne lilie dumne lotosy” była dotąd prezentowana w Dżakarcie, Denpasarze, Tajpej, Sofii, Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Krakowie oraz Łodzi, a do 19 października można ją oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Długiej 13 w Łomży.

„Chłopiec i szczęście” łomżyńskiego teatru

cz pon, 22 września 2014 08:33

Chłopiec imieniem Tam jest sierotą i wiedzie skromne życie w ubogiej osadzie. O jego dalsze losy zakładają się dwa bóstwa jedno od szczęścia, drugie od nieszczęścia. On sam nie jest świadomy, że jakieś siły ponad nim planują jego los… O przygodach Tama opowiada najnowszy spektakl Teatru Lalki i Aktora w Łomży. „Chłopca i szczęście” wyreżyserował łomżanin Jacek Malinowski, a w przedstawieniu występują: Eliza Mieleszkiewicz, Bogumiła Wierzchowska-Gosk, Marek Janik, Michał Pieczatowski oraz debiutujący w głównej roli Rafał Swaczyna, dla którego niedzielna premiera była szczególnym dniem aż z trzech powodów.

Rekordowy i rozśpiewany Soundtrack

cz pon, 22 września 2014 08:27

Aż 11 nagród i wyróżnień przyznało jury na IX Ogólnopolskim Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej Soundtrack. Grand Prix oraz dwie inne nagrody zdobył 16-letni Jacek Uchański z Ćmielowa, znany z wielu innych festiwali oraz występów telewizyjnych. Wyjątkowo dobrze zaprezentowali się też, w bardzo silnej konkurencji, reprezentanci gospodarzy festiwalu, Studia Wokalnego eMDeK, z Nikolą Lipską (I miejsce) i Przemysławem Piotrowskim (III miejsce) oraz innych łomżyńskich zespołów. – Coś takiego jeszcze się na festiwalu nie zdarzyło, zawsze było mniej nagród – podkreśla przewodnicząca jury, wybitna wokalistka Grażyna Łobaszewska. – Ale przy takim poziomie uczestników, było kogo nagradzać!

Mistrz Kulka na początek...

cz pt, 19 września 2014 08:11

Jeden z najbardziej znanych i cenionych w świecie polskich muzyków, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, ponownie wystąpił w Łomży. Wybitny wirtuoz uświetnił inaugurację kolejnego, już 34. sezonu artystycznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, wykonując z towarzyszeniem prowadzonej przez Jana Miłosza Zarzyckiego orkiestry Koncert skrzypcowy D- dur Piotra Czajkowskiego. – Jest to jeden z ulubionych utworów – myślę, że nie tylko moich, bo należy do czołówki koncertów skrzypcowych – mówi Konstanty Andrzej Kulka. – Beethoven, Brahms, Czajkowski – to są trzy najlepsze koncerty skrzypcowe, jakie kiedykolwiek zostały napisane!

Nowy sezon atrakcji w łomżyńskim teatrze

cz cz, 18 września 2014 08:39

Niedzielną premierą przedstawienia „Chłopiec i szczęście” w reżyserii pochodzącego z Łomży Jacka Malinowskiego, Łomżyński Teatr Lalki i Aktora rozpoczyna nowy 27. już sezon artystyczny. Ten zapowiada się bardzo ciekawie. Na prawdziwą sensację zapowiada się - planowana na marzec przyszłego roku - polska premiera „Pasji” M. de Ghelderodego w reżyserii wybitnego twórcy Wiesława Hejny. Również Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego teatru przygotowuje spektakl na bazie opowiadania „Magiczny sklep” znanego pisarza Herberta George’a Wellsa.

Na lądzie, morzu, w powietrzu... i w Galerii N

cz śr, 17 września 2014 08:20

Wystawę 28. Konkursu Fotografii Wojska Polskiego – Sieradz 2013 zaprezentowano w łomżyńskiej Galerii N. Ekspozycja ukazuje różne formacje współczesnego wojska w czasie manewrów i ćwiczeń oraz na polu walki, np. w czasie misji w Afganistanie czy Iraku, przypominając o ponad tysiącletnich, chlubnych tradycjach polskiego oręża. – Prezentujemy tę wystawę w nieprzypadkowym terminie – podkreśla ppłk Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Wojskowego w Łomży. – Wrzesień 1939 r. wciąż tkwi w naszej świadomości. Przedsięwzięć i uroczystości związanych z 75 rocznicą wybuchu wojny było już w naszym mieście i okolicy sporo, dlatego chcieliśmy pokazać coś innego!

Filmowe przeboje w Łomży po raz dziewiąty

cz wt, 16 września 2014 08:17

Małgorzata Jamoroży – megapopularna Margaret. Łomżynianka Joanna Zawłocka, robiąca coraz większą karierę z zespołem Miąższ. Chór Sound n Grace. Łukasz Lipski z Łomży, laureat ostatniej Famy. Sandra Mika z Krakowa, uczestniczka „The Voice Of Poland”. Małgorzata Nakonieczna z drużyny Piaska z „Bitwy na głosy”. To tylko niektórzy z młodych wokalistów, których kariera zaczęła się w Łomży, na Ogólnopolskim Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej Soundtrack. Dziewiąta edycja jedynego w Polsce festiwalu tego typu rozpoczyna się w najbliższy piątek. Jak co roku nie zabraknie projekcji filmów muzycznych, zajęć i warsztatów, w tym otwartych dla publiczności oraz koncertów. Główną atrakcją będzie niedzielny koncert galowy z udziałem jurorów: Grażyny Łobaszewskiej i Michała Haratyma oraz Floyda Anthonyego Pfeiffera z USA.

Wieczór z Édith Piaf „... po polsku”

cz pon, 15 września 2014 08:51

Édith Piaf to chyba najbardziej znana francuska pieśniarka. I choć od jej śmierci minęło już ponad pół wieku, jej piosenki wciąż pozostają dla wielu artystów wyzwaniem. – Niedawno w Warszawie, z okazji 60-lecia lądowania w Normandii, podszedł do mnie starszy pan – jak się okazało jeden z niewielu już żyjących polskich lotników - i powiedział, że był dwukrotnie na koncercie Édith Piaf w paryskiej Olympii. Więc zadrżałam i bardzo się obawiałam, w jaki sposób przyjmie nasz koncert. Po występie gratulując mówiąc, że ogromnie mu się podobało – jest to troszkę inne, ale oddaje ducha tych piosenek! - mówi Dorota Lulka, aktorka Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, która teraz recital piosenek Piaf zaprezentowała łomżyńskiej publiczności. Solistce towarzyszyli wirtuoz akordeonu Paweł Nowak oraz kontrabasista Maciej Sadowski.

„Karius i Baktus” w GK „Veneda”

cz pon, 15 września 2014 08:33

„Karius i Baktus” to jedno z najpopularniejszych przedstawień łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora. Jarosław Antoniuk, reżyser i autor adaptacji opowiadania znanego norweskiego autora Thornbjörna Egnera, zrealizował ten spektakl jeszcze w czterech innych teatrach, w tym za granicą: w Chorwacji, Rosji i na Białorusi. Obejrzało go dotąd ponad pół miliona widzów, a w sobotnie popołudnie dołączyło do nich kilkaset następnych osób, które poznały przygody Kariusa, Baktusa i Marka w Galerii Veneda. – Granie w galerii jest dla nas zupełnie nowym doświadczeniem – zaznacza Jarosław Antoniuk. – To nie są warunki sceniczne, nie możemy tu stworzyć typowo teatralnej aury. Jest to więc wyzwanie, ale sztuki, które tutaj prezentowaliśmy, bardzo się dzieciom i rodzicom podobały – warto więc wychodzić w te miejsca, które nie zawsze są teatralne!

„Można zabrać bluesa mi, ale razem z życiem...”

mm so, 13 września 2014 17:27

Polski Dzień Bluesa 2014 w Łomży świętowała tylko niezmordowana garstka miłośników gatunku rodem z USA, który za swój sztandarowy styl obrał łomżyński zespół The BL Blues Band, grający także rocka, country i reggae. Na Starym Rynku zabrzmiał cudownie „On słońcem, on chlebem, on sercem mym...” z repertuaru niezapomnianego Tadeusza Nalepy (1943 – 2007), występującego w charakterystycznym kapeluszu, jak śpiewający na tle kamieniczek Mariusz Brzostowski (lat 52) z The BL. Gros ponadgodzinnego popisu w optymistycznym tonie zajęły autorskie utwory „Beelów”.

« · «« · 121 · 122 · 123 · 124 · 125 · 126 · 127 · 128 · 129 · 130 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę