sobota, 29 kwietnia 2017 napisz DONOS@

Na liście dobrych szpitali

fragment raportu „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki”
pt, 23 maja 2014 13:40

W Polsce dochodzi do ok. 40 tys. poronień rocznie, ok. 27% rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku (głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa), 10% par, które straciły nienarodzone dziecko, przeżywa kryzys, a w konsekwencji – rozstaje się, 30% kobiet, które doświadczyły poronienia, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego, a 7% kobiet z nieleczoną depresją po poronieniu podejmuje krok targnięcia się na własne życie – alarmuje Fundacja Przetrwać Cierpienie i przedstawia raport „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki”. To lista tylko dobrych szpitali. Jest na niej m.in. szpital z Łomży, choć znacznie lepiej ocenione zostały szpitale z Kolna i Grajewa.


Autyzm – integracja sensoryczna dla rodziców

Technika masażu dziecka, fot. KTA/Łomża
cz, 22 maja 2014 09:03

Psycholodzy - terapeuci z Centrum Terapii Integracji Sensorycznej „Niedźwiadek” w Lublinie poprowadzili w Łomży szkolenie i warsztaty dla rodziców dzieci dotkniętych spektrum autyzmu. Zorganizowane przez łomżyński oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu zajęcia, w których uczestniczyło 20 rodziców miały dać im praktyczne umiejętności niesienia codziennej pomocy swoim dzieciom, jako domowi terapeuci wspomagający.


Rak piersi i rak szyjki macicy w śmiertelnym natarciu

śr, 14 maja 2014 17:41

Lekarze onkolodzy biją głośno na alarm: ponieważ w Łomży i powiecie łomżyńskim najmniej kobiet w województwie podlaskim (procentowo) poddaje się profilaktycznym badaniom piersi i narządów rodnych pod kątem wykrycia komórek rakowych. Na prawie 10 tysięcy kobiet z miasta nad Narwią (w wieku od 50 do 69 lat) w latach 2012, 2013 i 2014 przebadało się tylko 3 300 pań, czyli ledwo co trzecia. W podobnych ludnościowo Suwałkach z badań profilaktycznych skorzystało o półtora tysiąca więcej kobiet, czyli co druga.


Miliony na szpitale

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
wt, 13 maja 2014 16:23

Prawie dwa miliony złotych dotacji otrzyma szpital wojewódzki w Łomży. Pieniądze pochodzą z budżetu samorządu województwa podlaskiego, pod który podlega szpital. Mają zostać przeznaczone na dofinansowanie systemu zabezpieczeń i instalacji przeciwpożarowych.


Mercedes od TVN-u w pogotowiu

pt, 18 kwietnia 2014 13:44

Warty około pół miliona złotych nowy ambulans, na bazie mercedesa sprintera, wraz z wyposażeniem, to dar Fundacji TVN „nie jesteś sam” dla stacji pogotowia ratunkowego w Łomży. W piątek oficjalnie wprowadzono go do „służby”.
- Przez 365 dni w roku, niezależnie od pogody i pory dnia, my musimy móc szybko dotrzeć do potrzebujących – mówiła, dziękując za dar, Hanna Waniewska, dyrektor pogotowia. - To sprzęt godny naszych czasów.


Dwa miliony na nowoczesną aparaturę do szpitala

wt, 15 kwietnia 2014 12:39

Jak poinformował Jacek Piorunek, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, podczas dzisiejszego posiedzenia zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej z budżetu województwa podlaskiego na rok 2014 Szpitalowi Wojewódzkiemu im. Kardynała Wyszyńskiego w Łomży. Kwota dotacji wynosi 2 mln zł i ma zostać przeznaczona na dofinansowanie zakupów sumie 27 urządzeń medycznych niezbędny do bieżącego funkcjonowania oddziałów i poradni.


Naciągane zakupy aparatury i sprzętu medycznego

pt, 21 marca 2014 09:36

Zakłady opieki zdrowotnej w województwie podlaskim nagminnie podawały nieprawdziwe dane we wnioskach, aby zwiększyć szanse na dofinansowanie zakupów aparatury medycznej ze środków unijnych – podała Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdziła zakupy sprzętu i aparatury medycznej przez siedem publicznych zakładów opieki zdrowotnej i jedną gminę. NIK ustaliła, że placówki zawyżały spodziewane efekty swoich działań, obiecując np. nierealny wzrost liczby świadczeń medycznych lub ich dostępności. W rezultacie nie były w stanie osiągnąć zakładanych celów, a tym samym wywiązać się z umowy. NIK wykryła, że na 10 zbadanych wniosków o dofinansowanie aż trzy nie powinny go otrzymać.


Korupcjogenny w NFZ, także białostockim

śr, 19 marca 2014 08:43

- Sposób kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej jest mało przejrzysty, niespójny i nie zapewnia właściwego wykorzystania środków jakimi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia – uważa Najwyższa Izba Kontroli, która skontrolowała kontrakty zawierane przez NFZ, także białostocki oddział. W ocenie NIK zarówno duża arbitralność decyzji i działań dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ, jak i nieprzejrzystość negocjacji są czynnikami korupcjogennymi.


Nowoczesny sprzęt dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

Dr Bożena Florczyk
wt, 25 lutego 2014 08:02

- Mamy bardzo dobre nowiny z dwóch fundacji, które wspaniałomyślnie wspierają łomżyński pion pediatryczny – informuje dr Bożena Florczyk, koordynator oddziału noworodków i wcześniaków Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Zostało nam przyznane 100 tysięcy złotych z Fundacji Polsat na zakup łóżeczek noworodkowych, łóżek dziecięcych różnej wielkości i szafek przyłóżkowych. Za kolejne 100 000 zł Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupi nowy inkubator dla wcześniaków, lampę do fototerapii i bilirubinometr, pozwalający zmierzyć poziom żółtaczki metodą przezskórną, czyli bez pobierania krwi. Jesteśmy za to wsparcie bardzo wdzięczni fundacjom i wolontariuszom.
Takie „dobre nowiny” dotrą niebawem w postaci sprzętu medycznego również do innych oddziałów szpitala w Łomży, który na unowocześnienie otrzymał 2 mln zł dotacji Urzędu Marszałkowskiego.


Zmarł ordynator Stefan Iwanowski (+58)

Stefan Krzysztof Iwanowski (1956-2014)
pon, 17 lutego 2014 16:39

Zmarł Stefan Krzysztof Iwanowski (ur. 1 stycznia 1956), ordynator oddziału rehabilitacyjnego - pionu rehabilitacji neurologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Skończył 58 lat. Na razie nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci lekarza. W poniedziałek nie zjawił się w pracy. Ciało zmarłego w jego domu znaleźli współpracownicy.


WOŚP dla Łomży

pt, 10 stycznia 2014 17:59

Blisko 1,5 miliona złotych kosztował sprzęt jaki Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała do Łomży. Większość sprzętu – za ponad milion złotych - otrzymał Oddział Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Patologii Noworodka i Intensywnej Opieki Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


STOP dla autyzmu... w Łomży

cz, 02 stycznia 2014 16:11

- Właśnie uzyskaliśmy wspaniałą dla rodzin z dziećmi autystycznymi informację, o realizacji w Łomży dużego kontraktu NFZ na rok 2014 skierowanego na profesjonalną pomoc dla dzieci z autyzmem – cieszy się Monika Szymanowska, prezes stowarzyszenia Krajowe Towarzystwo Autyzmu oddział w Łomży, które jako jedyne w regionie grupuje rodziny z problemami autystycznymi. - Po zapoznaniu się Zarządu stowarzyszenia ze szczegółami programu objętego kontraktem NFZ sądzimy, że jest on dodatkową szansą dla wielu rodziców do bezpłatnego skorzystania przez ich dzieci z różnych form terapii.


Krwawe podsumowanie

pon, 30 grudnia 2013 11:07

W sześciu edycjach akcji Oddaj krew... z Chrystusem przeprowadzonych w mijającym 2013 roku, przyjęto 276 jednostek krwi, co daje łącznie ponad 126 litrów tego niezastąpionego leku. To więcej niż wynosi miesięczne zapotrzebowanie łomżyńskiego szpitala.
Jak podsumowuje Tadeusz Babiel, w ciągu sześciu lat prowadzenia akcji krwiodawczej przy parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży krew oddało tu około pół tysiąca osób.


Szpital inwestuje w nowoczesność

Dr. Romuald Krynicki, Krzysztof Bałata, Jacek Piorunek i bp Janusz Stepnowski
pon, 16 grudnia 2013 15:47

Ponad dwa miliony złotych wydał w tym roku szpital w Łomży na zakupy nowoczesnej aparatury medycznej. Najcenniejszy – kosztował niemal 820 tys zł - był aparat RTG z ramieniem C, który trafił na oddział kardiologiczny.
- Nie będziemy się martwić przez kilka kolejnych lat o jakość tego sprzętu – mówi dr Romuald Krynicki ujawniając, że wraz z dyrektorem szpitala, myślą o świadczeniu tu nowych rodzajów zabiegów w tym elektroablacji.
Rozwinięcie nowych możliwości leczenia umożliwia także nowy laser okulistyczny na na którego zakup wydano niemal 150 tysięcy złotych.


Prosto z serc

pon, 16 grudnia 2013 12:21

Od sześciu lat parafia Krzyża Świętego w Łomży w przedświąteczne przygotowania, których głównym elementem są rekolekcje adwentowe, włącza kolejne edycje akcji Oddaj krew... z Chrystusem. Tak też było i w tym roku. W niedzielne przedpołudnie, gdy ks. Władysław Napiórkowski – proboszcz parafii w Berżnikach, głosił w świątyni pierwsze nauki rekolekcyjne, do Centrum Katolickiego im. Papieża Jana Pawła II przybywały kolejne osoby, by darem własnej krwi potwierdzić swe otwarcie na potrzeby innego człowieka.


NFZ pokazuje ile wydał na nasze leczenie

pon, 02 grudnia 2013 09:04

Przez internet można sprawdzić np. ile kosztowało nasze leczenie w szpitalu, czy ile NFZ dopłacił do lekarstw kupionych na receptę. Aby to móc trzeba mieć indywidualne konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Ten działa od początku lipca, a w tym tygodniu łomżanie i mieszkańcy okolicy będą mogli założyć sobie takie konto odwiedzając np. Urzęd Skarbowy czy Galerię Veneda.


Szpitalny biznes na minusie

Szpital wojewódzki im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży
śr, 20 listopada 2013 17:42

Szpital Wojewódzki w Łomży im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego po trzech kwartałach roku miał niespełna 800 tys zł straty przy kosztach rzędu 76 mln zł. To lepsze wyniki niż przed rokiem, kiedy strata wynosiła niemal 2,4 mln zł. Dług szpitala wynosi ponad 64 mln zł, ale jest już o 12,5 mln zł niższy niż przed rokiem. Zadłużenie wymagalne na 30 września br. wynosiło jedynie ćwierć miliona złotych wobec ponad 11 mln zł przed rokiem.


Do onkologa bez skierowania... i ubezpieczenia

cz, 14 listopada 2013 08:48

W najbliższą sobotę (16 listopada) w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży odbędzie się Dzień Konsultacji Onkologicznych.
- Celem akcji jest umożliwienie skorzystania z bezpłatnych konsultacji, porad lekarskich, ocena możliwości diagnostycznych oraz doradzenie dalszego toku postępowania – informuje dyrekcja szpitala podkreślając, że aby przyjść na badania nie jest wymagane skierowanie ani ubezpieczenie.


Pieniądze dla szpitala. Budynek po szpitalu dla miasta

śr, 30 października 2013 08:40

Dwie ważne dla Łomży decyzje podjął wczoraj zarząd województwa podlaskiego. Pierwsza dotyczy przekazania niemal 470 tysięcy złotych na zakupy nowoczesnego sprzętu medycznego przez łomżyński szpital, druga oddania miastu budynku przy ul. M. Skłodowskiej – Curie z którego ma się wyprowadzić szpital zakaźny. Ma tu powstać miejski Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.


Dobry urolog nie chce wycinać chorej nerki

Dr Telesfor Saracyn, twórca i ordynator oddziału urologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
pt, 11 października 2013 16:41

Zmorą współczesnych kobiet jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, a zmorą mężczyzn jest przerost prostaty i problemy z przedwczesnym wytryskiem i niepełną erekcją. Oto pierwsze spostrzeżenia, jakie przychodzą na myśl, gdy słucha się uczonych wykładów, dyskusji i prezentacji Łomżyńskich Spotkań Urologicznych. Łomżyńskie są z nazwy, gdyż odbywają się w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży z inicjatywy twórcy i ordynatora urologii Telesfora Saracyna. Jednak faktycznie zdobyły już rangę ogólnopolską i międzynarodową, ze względu na udział kilkunastu specjalistów „od nerek” o wiedzy, dorobku i doświadczeniu przekraczającym granice powiatowego miasta. A renomę ŁSU podnosi jeszcze fakt, że odbywają się w ich trakcie warsztaty praktyczne i transmisje operacji 3D.


« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
170412114748.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0