sobota, 29 kwietnia 2017 napisz DONOS@

Apteki mają dyżurować, ale nie wszystkie chcą

śr, 01 lipca 2015 09:17

Czy mieszkańcy Łomży mogą nie znaleźć w mieście otartej apteki? Teoretycznie nie powinni, ale też teoretycznie teraz może coś takiego się wydarzyć. Radni Łomży na ostatniej sesji przyjęli harmonogram dyżurów aptek od 1 lipca do końca roku. Generalnie każda z aptek w mieście ma dyżurować raz w miesiącu. Problem polega na tym, że część aptekarzy twierdzi, że mimo wyznaczenia dyżurów swoich aptek i tak nie otworzą. Powodem są pieniądze... Jak mówią nie opłaca im się otwierać aptek, bo w centrum Łomży jest jeszcze apteka sieci 24h.


Telemedycyna ŁCM i elektroniczne recepty w Łomży

Dr Anna Pędzińska i dr Waldemar Pędziński
śr, 17 czerwca 2015 08:10

- Nowoczesna medycyna w Polsce i w Łomży wiąże się dziś z nowoczesną medycyną w Europie – mówi dr Waldemar Pędziński, prezes spółki Łomżyńskie Centrum Medyczne, która świętuje 15-lecie i po półtora roku budowy otworzyła z wielką pompą siedzibę przy ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Obecnie duża grupa Polaków nie widzi granicy: dzisiaj w Łomży, jutro w Dusseldorfie, Edynburgu albo Londynie. Mają tam teraz możliwość skorzystania z porady lekarza, który dostanie z Łomży wyniki badań laboratoryjnych, zaś w najbliższych kilkunastu miesiącach – badań kardiologicznych czy radiologicznych. Konsultacje u specjalistów nie będą wymagały kosztownych i czasochłonnych wyjazdów pacjenta i lekarza, gdyż będą odbywały się na odległość. Pracujemy już nad szczegółami.


Połączenie WOPiTU i szpitala to „jeden z pomysłów, nad którym dyskutuje się”

Baner na płocie WOPiTU w Łomży
pon, 15 czerwca 2015 14:42

Połączenie Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień Ośrodka ze Szpitalem Wojewódzkim w Łomży jest „jednym z pomysłów, nad którym dyskutuje się”.
- W chwili obecnej nie zostały podjęte jeszcze żadne wiążące decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka, wszelkie koncepcje są jeszcze w fazie rozważań i konsultacji - napisał Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa, w odpowiedzi na list otwarty jaki trzy tygodnie temu poseł Lech Kołakowski skierował do Marszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Baszko, wyrażając swój protest przeciwko planom likwidacji WOPiTU poprzez włączenie go w struktury szpitala. Zdaniem posła to kolejny element „wygaszania Łomży”, a zrealizowanie go będzie oznaczało „utratę części miejsc pracy w Łomży i oszczędności w budżecie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku”.


Kleszcze atakują, lekarze apelują

cz, 11 czerwca 2015 14:41

- W czasie majowych i czerwcowych tygodni mieliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń ludzi, którym trzeba było fachowo i bezpiecznie usunąć kleszcze – informuje dr Krystyna Kamińska – Nizik, kierująca przychodnią Lekarze Rodzinni 3 w Łomży, gdzie poprosiliśmy o poradę, co począć z kleszczem na naszej skórze. - Ładna pogoda i wolny czas sprzyjają spacerom i wycieczkom na łonie natury: do lasu, na łąkę czy nad rzekę. Kleszcze usuwamy w warunkach poradnianych i podajemy antybiotyk, jeśli ukąszenie pojawiło się wciągu kilku lub kilkunastu godzin, w celu zapobieżenia boreliozie.


Łomżyńskie Amazonki wciąż niepokonane

Barbara Porwoł, prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży
wt, 09 czerwca 2015 08:14

Jak co roku członkinie Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym zorganizowały Czerwcowe Dni Walki z Rakiem, by na własnym przykładzie pokazać, że z tą chorobą można walczyć, wygrać i nadal normalnie żyć.
– Tak, jak gdy kiedyś zachorowałam koleżanki ze stowarzyszenia pomogły mnie, tak teraz my staramy się pomóc innym – mówi prezes stowarzyszenia Barbara Porwoł. – Mamy dwa kierunki: pomagać kobietom które zachorowały i mówić wszędzie o profilaktyce chorób nowotworowych, żeby zdrowe osoby troszczyły się o swoje zdrowie, robiły badania – bo każdy lekarz podkreśla, że rak jest w 100 % wyleczalny, ale gdy jest wcześnie wykryty!
Czerwcowe Dni Walki z Rakiem to prelekcje specjalistów i propagowanie profilaktyki, ale także część artystyczna tym razem z występami utalentowanych, a często już utytułowanych młodych artystów z Łomży i powiatu łomżyńskiego.


Badania dla każdego

Lech Antoni Kołakowski poseł na Sejm RP
pon, 08 czerwca 2015 08:33

Wprowadzenia pakietu corocznych nieodpłatnych dla pacjenta badań profilaktycznych realizowanych przez lekarzy rodzinnych: morfologia z rozmazem, ALT (aminotransferaza alaninowa), AST (aminotransferaza asparaginianowa), TSH (tyreotropina), mocznik, kreatynina, amylaza, glukoza, CRP (białko ostrej fazy), elektrolity, badanie ogólne moczu – chce poseł Lech Antoni Kołakowski z Łomży. W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza podkreśla, że dziś w Polsce na diagnostykę laboratoryjną wydaje się pięciokrotnie mniej niż w Europie Zachodniej i ośmiokrotnie mniej niż w USA.


Pół miliona dla łomżyńskiego szpitala

wt, 02 czerwca 2015 15:26

Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował dziś o przekazaniu blisko pół miliona złotych łomżyńskiemu szpitalowi wojewódzkiemu na wkład własny do projektu budowy instalacji fotowoltaicznych i solarnych na terenie placówki - przekazała Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w komunikacie po posiedzeniu zarządu. - Budowa instalacji służącej do produkcji energii elektrycznej oraz ciepłej wody na potrzeby szpitala zakończyć się ma jeszcze w tym roku.


Nowa stacja dializ oczyści nerki pacjentów w lipcu

Dr Henryk Perkowski, koordynator oddziału nefrologii ze stacją dializ Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
pt, 22 maja 2015 19:22

- Przez sztuczną nerkę przechodzi 300 ml krwi na minutę, która pobierana jest jedną igłą z przetoki na przedramieniu i kilkanaście centymetrów dalej wpuszczana drugą jako oczyszczana – objaśniał szczęśliwy ordynator oddziału nefrologii i kierownik stacji dializ dr Henryk Perkowski (lat 69), gdy pokazał dwie sztuczne nerki w eleganckiej nowej stacji dializ Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, którą poświęcił biskup łomżyński Janusz Stepnowski. - To będzie już poziom europejski – ocenił dr Jerzy Smoszna (lat 57), kierownik stacji w klinice chorób wewnętrznych, nefrologii i dializoterapii CSK MON przy Szaserów w Warszawie, który przyjechał podpatrzeć, co i jak wprowadzić u siebie.


Marszałek chce włączyć „Rybaki” do szpitala w Łomży

śr, 20 maja 2015 08:26

Urząd Marszałkowski w Białymstoku chce do Szpitala Wojewódzkiego w Łomży włączyć Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień przy ul. Rybaki. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadają się pracownicy WOPiTU obawiający się zwolnień, oraz dyrektor ośrodka, obawiający się obniżenia jakości terapii po włączeniu do molocha przy al. Piłsudskiego. We wtorek, po dwóch godzinach dyskusji w sali konferencyjnej ratusza członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk do koncepcji nie zdołał przekonać nikogo z obecnych: terapeutów WOPiTU, radnych sejmiku podlaskiego, ani prezydenta Łomży.
W 2014 r. szpital przyjął 256 uzależnionych od alkoholu, a na „Rybakach” leczyło się prawie 1000 osób.


Nowalijki są zdrowe jeśli...

pt, 15 maja 2015 11:03

Na targowiskach coraz więcej świeżych warzyw i owoców. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży w związku ze zbliżającym się sezonem zbioru owoców i warzyw rozpoczął akcję informacyjną dotyczącą ich bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Specjaliści podkreślają, że nowalijki są zdrowe jest zachowane są podstawowe zasad higieny na etapie zbioru, skupu, przetwarzania, dystrybucji oraz przygotowywania posiłków i ich spożywania. Dlatego konsumentom zalecają przede wszystkim kupowanie żywności wiadomego pochodzenia.


Pola Nadziei znowu zakwitły w Łomży

nie, 10 maja 2015 23:29

– Zbierałam pieniążki dla chorych dzieci z hospicjum i bardzo mi się to podobało, bo wiem, że trzeba pomagać innym! – mówi 6-letnia Oliwka z „Wesołego Słoneczka”.
– Czy można odmawiać takim wspaniałym wolontariuszom, tym bardziej, gdy chodzi o tak szczytny cel? – pyta retorycznie pani Anna, wrzucając do puszki kolejny już tego dnia datek na wsparcie nieuleczalnie chorych dzieci. To dla podopiecznych prowadzonego przez Fundację „Pomóż im” jedynego dziecięcego domowego hospicjum w województwie podlaskim zorganizowano całodniową kampanię społeczną „Pola Nadziei” w Galerii Veneda. Trwa liczenie ile pieniędzy udało się zebrać, w niedzielę wieczorem było już wiadomo, że tylko Bursa Szkolna nr 3 zebrała około dwóch tysięcy złotych, w tym 1570 za sprzedaż ceramicznych żonkili.


Czepki pielęgniarskie z empatią w szpitalu i w domu

wt, 21 kwietnia 2015 19:19

- Empatia to otwartość na drugiego człowieka, zapewnienie mu bezpieczeństwa i poczucia godności - zauważa Leszek Wardaszko z Ostrowi Mazowieckiej, pielęgniarz i student II roku w Instytucie Medycznym PWSIiP w Łomży, który z 36 koleżankami i sześcioma kolegami złożył w „starej” auli ślubowanie pielęgniarskie i przyjął (symboliczny) czepek, czyli broszę do wpięcia w klapę. - Nasz zawód wyróżnia się pozytywnie, zwłaszcza pod tym względem, że nie skupiamy się na sobie, a na dobru drugiego człowieka. Pielęgniarki i pielęgniarze są przy ludzkich narodzinach i przy śmierci...


Lekarze muszą mieć swobodę wyboru specjalizacji - twierdzi poseł Kołakowski

Poseł Lech Antoni Kołakowski
pt, 10 kwietnia 2015 13:00

Zniesienia ich limitów rezydentury oraz swobody wyboru specjalizacji lekarskiej domaga się poseł Lech Antoni Kołakowski. W interpelacji skierowanej do Bartosza Arłukowicza Ministra Zdrowia przekonuje, że obowiązujący dziś system sprawia, że kończący studia medyczne przyszli lekarze wyjeżdżają za granicę, gdzie otwarty jest dostęp do specjalizacji. Zdaniem posła to jedna z przyczyn sięgających miesięcy, a czasami nawet lat, kolejek pacjentów do lekarzy specjalistów, a "brak właściwych działań może doprowadzić do tego, że pacjenci w przyszłości pozostaną bez właściwej specjalistycznej opieki medycznej" – ostrzega poseł Kołakowski.


Rada Społeczna Szpitala: województwo dało za mało pieniędzy na szpital w Łomży

Szpital Wojewódzki im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży
cz, 02 kwietnia 2015 12:53

„Kwota (1 mln zł – dod. red.) dofinansowania Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, przewidziana uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego z 23 lutego 2015 r. jest rażąco niska i niewystarczająca dla sfinansowania zadań inwestycyjnych w tym zakupów sprzętu i aparatury medycznej” - czytamy w podpisanym przez Jacka Piorunka, przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wniosku do władz województwa podlaskiego „o podjęcie działań mających na celu zwiększenie nakładów finansowych na pilne inwestycje”.
W tym roku, dzieląc pomiędzy szpitale w województwie niemal 60 milionów złotych, na szpital w Łomży zapisano tylko 1 milion. Rada Społeczna Szpitala przekonuje, że tylko na dokończenie rozpoczętych w 2014 roku inwestycji szpital potrzebuje ponad 8 mln zł, a potrzeby są znacznie wyższe.


Sekretarka medyczna - czyli poselski sposób na biurokrację w gabinetach lekarskich

poseł Lech Kołakowski
cz, 02 kwietnia 2015 08:19

- Biurokracja w ochronie zdrowia utrudnia lekarzom wykonywanie pracy, a pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej – twierdzi poseł Lech Kołakowski, który właśnie wysłał do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie ograniczenia biurokracji w ochronie zdrowia. Jego zdaniem „rozwiązaniem problemu mogłoby być... wprowadzenie prawnego obowiązku zatrudnienia przez podmiot leczniczy sekretarki medycznej, która wypełniałaby dokumentację medyczną.”


Pogotowie do protestu

wt, 17 marca 2015 17:34

Pracownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży domagają się 400-złotowych podwyżek płac. Kolejnym punktem sporu są propozycje dotyczące zmniejszenia obsady karetek podstawowych z trzech do dwóch osób. W ten sposób dyrekcja pogotowia chce wygospodarować pieniądze na podwyżki, ale organizacje związkowe zrzeszające pielęgniarki i ratowników medycznych nie godzą się na to twierdząc, że to jest niebezpieczne także dla pacjentów. Dwa związki zawodowe z pogotowia formalnie weszły już w spór zbiorowy z pracodawcą i oczekują konkretnych propozycji, grożąc że jeśli nie będzie ich do piątku, rozpocznie się protest pracowników.


Milion złotych starczy szpitalowi w Łomży na rok?!

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
wt, 17 marca 2015 08:24

Samorząd województwa podlaskiego chce przeznaczyć na szpitale ogólne w tym roku w sumie ponad 58,5 mln zł. Z tej kwoty jeden milion złotych ma trafić do Łomży. Zostanie przeznaczony na dokończenie remontu na oddziale nefrologii.
- Nie komentuję uchwał Sejmiku. Najpilniejsze potrzeby remontowe szacuję na siedem milionów – mówi dyrektor Krzysztof Bałata, kierujący największą w zachodniej części Podlaskiego placówką, która w 2014 przyjęła na 20 oddziałach 21 tysięcy 644 pacjentów i udzieliła ponad 150 000 porad lekarskich, wykonując multum badań, na przykład, ponad 46 tys. RTG, 16 tys. USG, sześć tysięcy tomografii i ponad 4 i pół tysiąca rezonansu magnetycznego... - Staramy się by zwiększono środki z budżetu województwa i widać że jest ku temu przychylność – dodaje Bałata.


Anoreksja - choroba na całe życie

pt, 13 marca 2015 08:04

Jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzi mogą umierać z głodu i to z własnej woli? Większość nie rozumie, czym jest anoreksja, a opisując anorektyczkę, najczęściej użyto by słów „sama skóra i kości”. Jednak to tylko skutki choroby, a anoreksja zaczyna się w głowie – pisze Weronika Zysk, uczennica drugiej klasy I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Opisując historię 16-letniej anorektyczki przestrzega przed chorobą, która może być śmiertelna.


Nowi „starzy” (ko)ordynatorzy i „stare” nowe twarze

Szpital Wojewódzki im. Kard. Wyszyńskiego w Łomży
cz, 12 marca 2015 17:50

Dobiegają końca kolejne konkursy na koordynatorów Szpitala Wojewódzkiego, czyli ordynatorów zatrudnionych na kontraktach, nie na umowę o pracę. Zbliżający się 1. kwietnia nie będzie w tonie primaaprilisowym dla lekarzy, pielęgniarek i personelu przynajmniej dwóch oddziałów. - Cenioną ordynator dr Bożenę Florczyk na oddziale noworodkowym zastąpi nowy koordynator dr Dariusz Ślesicki, który był ordynatorem w szpitalu w Pułtusku, a kilka lat temu pracował u nas – informuje wicedyrektor łomżyńskiego szpitala Hanna Majewska – Dąbrowska. - Po siedmiu latach wraca też do nas dr Marek Załęski, który przejmie stanowisko po zasłużonym twórcy oddziału urologicznego i ordynatorze dr. Telesforze Saracynie. Dwa inne oddziały czekają jeszcze na zakończenie konkursu.


Karuzela z (ko)ordynatorami szpitala w Łomży

śr, 18 lutego 2015 18:25

- Mam nadzieję, że oddział chirurgiczny, który wymaga jeszcze dosprzętowienia, będzie znany nie tylko w Łomży, ale okaże się konkurencyjny również dla szpitali w Ostrołęce i w Białymstoku – mówi optymistycznie dr nauk med. Bolesław Astapczyk (lat 55), nowy ordynator chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie trwa seria konkursów na stanowiska kierownicze w 20 oddziałach.
Procedury konkursów zakończyły się dotychczas wyborem piątki głównodowodzących oddziałami. Oprócz białostoczanina, który zastąpił na chirurgii dr. Zdzisława Oszczapińskiego, ordynatorów już mają: OIOM – dr Izabela Ziółek, oddział psychiatryczny – dr Irena Dworakowska i zakaźny – dr Paweł Radom. Koordynatorem ortopedii pozostaje dotychczasowy szef dr Krzysztof Gołaszewski.


« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
170412114748.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0