piątek, 18 sierpnia 2017 napisz DONOS@

W walce z rakiem potrzeba wiary i pomocy przyjaciół

Maria Woroniecka
pt, 03 lutego 2017 13:06

W kolejce do poradni onkologicznej godziny dłużą się od rana. W przeddzień 17. Światowego Dnia Walki z Rakiem o światowym dniu w długim korytarzu na 1. p. Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nikt nie słyszał. Cztery pacjentki najbliżej drzwi, jedna z mężem, smutne miny. Przerażone. Chociaż jedna leczy się od 2002 r., wygląda znakomicie. Niejedna szczęśliwie wygrała walkę z raczyskiem. - Po raz pierwszy w życiu miałam badane piersi podczas badań pracowniczych, kiedy miałam 48 lat – wspomina Maria Woroniecka, amazonka z Łomży. - Lekarza zaniepokoiły guzy w jednej i drugiej piersi, a biopsja potwierdziła komórki rakowe... Najpierw zrezygnowałam z operacji, nie ze strachu, tylko z wiary w pozytywne myślenie, że sama się wyleczę... Przekonała mnie dopiero dr Bogumiła Arłukowicz, znakomity specjalista chemioterapii i wspaniały człowiek. Teraz każdej dziewczynie i kobiecie doradzam samobadanie, a jeżeli cokolwiek wyczują, to natychmiastową wizytę u lekarza.


Chorych coraz więcej

cz, 02 lutego 2017 13:33

W styczniu w województwie podlaskim zgłoszono 31 743 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. To blisko trzy razy więcej niż przed rokiem i zarazem absolutny rekord w historii prowadzonego od lat monitoringu zachorowań. W samej Łomży i najbliższej okolicy w styczniu było 3750 takich przypadków, a region był jednym z tych, w których notowano najwyższy współczynnik zapadalności dziennej.


Grypa dziesiątkuje

śr, 25 stycznia 2017 11:09

Blisko 20 tysięcy zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę zanotowano w ciągu trzech ostatnich tygodni w województwie podlaskim. To 2,5 razy niż w tym samym czasie przed rokiem. Grypa atakuje przede wszystkim dzieci. Najwyższą dzienną zapadalność odnotowuję się wśród dzieci w grupie wiekowej 0 – 4 lat, a niemal 8 tys. tegorocznych zachorowań dotyczy osób do 14 roku życia.


Grypa zaatakowała

cz, 19 stycznia 2017 09:45

Ponad 11 tysięcy przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę zgłoszono w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia w województwie podlaskim. To dwa razy więcej niż przed rokiem. W samej Łomży i najbliższej okolicy do połowy stycznia odnotowano ponad 1500 takich przypadków, a w tym tygodniu w poczekalniach przed gabinetami lekarzy rodzinnych tworzą się jeszcze dłuższe kolejki.


Wdzięczni rodzice i lekarze za cud narodzin i sprzęt od WOŚP

Rodzina państwa Zielińskich
śr, 18 stycznia 2017 08:06

Szczęśliwa rodzinka spotkała się na oddziale noworodkowym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie urodziła się sześć lat temu Lena. Od razu miała zrobione badanie przesiewowe słuchu, dzięki aparaturze i oprogramowaniu z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tak jak jej młodsza siostra, 1-dniowa Anastazja. Albo Nadia, bo w rodzinie toczą się dyskusje, które imię jest dla dziewczynki lepsze. Ona urodziła się w niedzielę 25. Finału WOŚP, tuż po światełku do nieba, jakie tradycyjnie obwieszcza Polsce i światu o godz. 20., że Polakom się udało. - Wtedy nie miałam świadomości, że córka rodzi się w symbolicznym momencie – uśmiecha się Iwona Zielińska, 31-latka z Drogoszewa w gm. Miastkowo.


„Pokaż dziadkom”

wt, 17 stycznia 2017 08:10

Co roku udaru mózgu doświadcza około 70 tysięcy Polaków. Niestety duża część chorych nie wie jakie są objawy oraz w jaki sposób na nie reagować. Mają złudne nadzieje, że symptomy miną, odwlekają w czasie wezwanie karetki pogotowia, a przecież można podać lek który znacznie ograniczy rozległość negatywnych skutków udaru. Jest tylko jeden warunek - masz maksymalnie 4,5 godziny!


Zagrypieni...

śr, 11 stycznia 2017 14:58

W pierwszym, „krótszym” ze względu na święta, tygodniu stycznia w województwie podlaskim zgłoszono ponad 5 tysięcy zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, przy czym blisko 2 tysiące z nich dotyczyło dzieci do 14 roku życia. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku jeden z najwyższych współczynników zapadalności dziennej na grypę odnotowano w Łomży i powiecie łomżyńskim.


Niebezpieczne spotkanie z kleszczem

pt, 16 grudnia 2016 17:25

Choć kleszcze o tej porze roku nie są już groźne, to jednak ciągle ujawniają się efekty wcześniejszych spotkań z nimi. Jak wynika z danych sanepidu w tym roku w regionie gwałtownie wzrosła liczba zachorowań na choroby odkleszczowe. W samej Łomży i powiecie łomżyńskim do końca listopada zdiagnozowano je u ponad 50 osób. W całym województwie podlaskim u blisko 1600 osób.


Wczesne wykrycie raka jelita grubego pozwala na wyleczenie

Leszek Głębocki, gastroenterolog, kierownik pracowni endoskopii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
śr, 07 grudnia 2016 13:56

- To jest program dla ludzi zdrowych, aby profilaktycznie zrobili sobie badanie stanu jelita grubego, bez ponoszenia kosztów i bez skierowania – mówi dr Leszek Głębocki, gastroenterolog i kierownik pracowni endoskopii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, wykonującej co roku ponad 3 000 badań ambulatoryjnych, najwięcej w województwie podlaskim: ok. 1700 gastroskopii, 1200 kolonoskopii i 130 ECPW, badań dróg żółciowych. - Niestety, ciągle za niska jest świadomość ludzi, bo zgłaszają się dopiero wtedy, kiedy boli brzuch, zaczyna się chudnięcie, anemia, niedokrwistość czy problemy z wypróżnianiem. Jednak rak jelita grubego tylko w pierwszym stadium jest całkowicie wyleczalny.


Grypa coraz większa

wt, 06 grudnia 2016 13:38

W województwie podlaskim od początku sezonu grypowego, tj. od początku września końca listopada zgłoszono niemal 21 tysięcy zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Niemal połowa z nich dotyczyła dzieci do 14 roku życia. Najwyższy współczynnik zapadalności dziennej na grypę notowany jest w Łomży i powiecie łomżyńskim. Sanepid ostrzega, że szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem i zaleca szczepienia ochronne.


Blok porodowy lśni na błysk: kameralne sale, USG i system KTG

cz, 01 grudnia 2016 14:31

23-letnia łomżynianka Martyna Trześniewska leży cichutko w nowoczesnej sali porodowej oddziału ginekologiczno-położniczego. Ma wygodne łóżko z podłączonymi do jej odkrytego brzucha dwoma czujnikami, wielkości spodeczka. Na monitorze pojawiają się dane o stanie dziecka, a słychać jakby galopadę młodych koni. Tak mocno bije serce Briana, 130 uderzeń na minutę. Chłopczyk urodzi się dziś lub jutro. Na bloku porodowym po remoncie generalnym są cztery kobiety. Wszystkie, tak jak Martyna, w kameralnych salach, z podłączeniem KTG. - Córka czuje się tu bardzo dobrze – mówi z uśmiechem jej mama Iwona. - Czyściutko, przyjemnie i fachowa obsługa. Czujemy się bezpiecznie.


Probiotyki dla dzieci - które są właściwe?

cz, 01 grudnia 2016 11:29

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje probiotyki jako żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają pozytywny wpływ na zdrowie gospodarza. W języku łacińskim fraza pro bios, która stała się bazą polskiej nazwy pewnych grup kultur bakterii lub drożdży, oznacza dla życia.


Tlenoterapia hiperbaryczna skuteczna rehabilitacja po udarze, zawale i urazach mózgu!

pt, 25 listopada 2016 14:11

Stworzenie prywatnego gabinetu tlenoterapii hiperbarycznej jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów zmagających się z różnymi chorobami. Dotychczas osoby chcące skorzystać z takiej terapii musiały przemierzyć codziennie setki kilometrów, aby mieć szansę na lepsze życie. Tlenoterapia jest już z powodzeniem stosowana w krajach zachodnich, gdzie funkcjonują ogromne centra hiperbaryczne a teraz dostępna jest również w Łomży!


NIK krytycznie o dostępie do świadczeń medycznych także w Łomży

cz, 24 listopada 2016 13:16

- W 2015 roku Narodowy Fundusz Zdrowia nie zdołał zapewnić na obszarze województwa podlaskiego dostępu do niektórych świadczeń zdrowotnych, zaś dostęp do wielu był ograniczony – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Alarmuje, że pomimo wzrostu nakładów i liczby zakontraktowanych świadczeń w porównaniu do 2014 roku, zwiększyły się też kolejki pacjentów do lekarz. NIK w raporcie ponownie wytyka także ograniczony dostęp do świadczeń w zakresie geriatrii w Łomży i powiecie łomżyńskim.


Szpital z certyfikatem ISO 9001

Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala i Janusz Maksymowicz, TUV Nord Polska
śr, 16 listopada 2016 14:59

- Jesteście naprawdę bardzo dobrze działającym szpitalem – tak wskazują nasze audyty – chwalił Janusz Maksymowicz z TUV Nord Polska, wręczając dyrektorowi łomżyńskiego szpitala Krzysztofowi Bałacie Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001.
Procedura certyfikacji całego łomżyńskiego szpitala trwała kilkanaście miesięcy. Zewnętrzny specjaliści „prześwietlili szpital” analizując dokumentacje podejmowanych działań, organizację pracy jednostki, ale także jakość sprzętu, przepływ informacji. Dyrektor szpitala podkreśla, że uzyskanie certyfikatu ISO przez szpital jest też pozytywne dla pacjentów.


Groźne kleszcze

Kleszcz (fot. www.wsse.bialystok.pl)
wt, 15 listopada 2016 11:46

O ponad 30% w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła w województwie podlaskim liczba chorych na boreliozę, a dwukrotnie liczba chorych, u których stwierdzono kleszczowe zapalenie mózgu. Najwięcej zachorowań na choroby odkleszczowe jest w powiatach białostockim, hajnowskim i sokólskim, a duży wzrost liczy stwierdzanych przypadków takich chorób jest także w rejonie Łomży.


Pielęgniarki w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala w Łomży

Szpital w Łomży
śr, 09 listopada 2016 08:26

Zastrzeżenia do siatki płac, nadmierne obciążenie innymi niż pielęgniarskie obowiązkami i za mała obsada personelu na oddziałach do zapewnienia właściwej opieki chorym – tak ogólnie przedstawia zawartość pisma z 17 postulatami do dyrekcji Izabela Metelska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. I dodaje, że: - Minimalne zatrudnienie w szpitalu to nie „optymalne”, trzeba włączyć trochę zdrowego rozsądku.
- Rzeczywiście, rozpoczął się spór zbiorowy o sprawy finansowe i organizacyjne, związane z pracą pielęgniarek i położnych – przyznaje dyrektor Krzysztof Bałata. - A ja biorę pod uwagę cały szpital.


Sezon na grypę

pon, 07 listopada 2016 09:23

W województwie podlaskim od początku sezonu grypowego, tj. od 1 września do 31 października 2016r. zgłoszono 12 096 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 6 010 zachorowań dotyczyło dzieci do 14 roku życia. Współczynnik zapadalności dziennej wyniósł 17 przypadków na 100 000 mieszkańców, przy czym – jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku najwyższy odnotowano w powiecie łomżyńskim – 32 przypadki na 100 000 mieszkańców.


Czy jest coś za darmo na tym świecie?

Efekty stosowania kuracji kolagenowej przez 4 tygodnie
pt, 04 listopada 2016 14:01

Od około tygodnia na mieście pojawiły się ulotki pod tytułem “DARMOWE ZABIEGI KOLAGENOWE” ale czy na pewno? Poszliśmy z redakcji sprawdzić to osobiście. Udaliśmy się pod wskazany adres ul. 3 Maja 9, I piętro nad biurem rachunkowym. Do dyspozycji jest duży parking. Aby uczestniczyć w zabiegu należy się wcześniej umówić telefonicznie dzwoniąc pod numer 727 929 806 do organizatorki Pani Joanny Sitarz, aby zarezerwować wolny termin.


Witaminy D – cała prawda

pt, 04 listopada 2016 13:54

W zalewie informacji, które ostrzegają przed „zgubnym” wpływem słońca na nasz organizm, czasami zdarza się publikacja o wydźwięku wręcz przeciwnym. Jeżeli na dodatek autorem tej publikacji jest lekarz specjalizujący się w walce z nowotworami – tym bardziej warto ją przedstawić. Oto tłumaczenie artykułu z dziennika „Daily Mail”.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0