wtorek, 22 sierpnia 2017 napisz DONOS@

Najcenniejsze marki z regionu

wt, 17 grudnia 2013 09:29

Mlekovita na 6 pozycji wśród Najdroższych Polskich Marek rankingu „Rzeczpospolita”. Wartość tej marki została wyceniona na 1 mld 369,8 mln zł czyli o 5% więcej niż przed rokiem. Mlekovita przeskoczyła Bank Pekao. Mlekowita, niekwestionowany lider wśród marek sektora spożywczego, znalazła się także w specjalnym zestawieniu z okazji 10. publikacji rankingu „Rzeczpospolitej”. Jak zauważają autorzy opracowania Mlekovita jest dziś prawie sześć razy droższa niż w 2004 roku.


Atrakcyjni inaczej?

Ocena województw pod względem atrakcyjności inwestycyjnej 2013
pt, 13 grudnia 2013 13:28

Województwo podlaskie zamyka listę atrakcyjności regionów Polski w dorocznym (prowadzonym od 9 lat) raporcie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundacji Konrada Adenauera. Podregion łomżyński, wyodrębniony na mapach załączonych do rankingu, należy do dziesiątki najmniej atrakcyjnych dla działalności przemysłowej, usługowej i zaawansowanej technologicznie, czyli we wszystkich grupach dla których sporządzono analizy.


Strefa ekonomiczna w Łomży na gwiazdkę?

Proponowany porządek obrad rządu podczas posiedzenia 17 grudnia 2013r.
cz, 12 grudnia 2013 13:27

Na przyszłotygodniowym posiedzeniu rząd ma zdecydować o utworzeniu w Łomży podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tworzący m.in. Podstrefę Łomża projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie suwalskiej specjalnej strefy ekonomicznej znalazł się w porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu.
Zgodnie z ostatnimi planami Podstrefa Ekonomiczna w Łomży ma mieć niespełna 7,7 ha. Szacuje się, że przy inwestycjach rzędu 39 mln zł i pomocy publicznej sięgającej 23,4 mln zł powstanie tu około 130 nowych miejsc pracy.


Miliony oszczędności po wyrzuceniu palmy z biurowca

pon, 09 grudnia 2013 12:30

Wyrzucenie palmy kokosowej wraz z ogromną żelbetonową donicą i m.in. jednej z dwóch przeszklonych wind z planowanego biurowca Parku Przemysłowego Łomża sprawiło, że przynajmniej niektórzy z przedsiębiorców zeszli z ceną poniżej kwoty jaką miasto chce wydać na jego budowę. Trzy z siedmiu ofert złożonych w już trzecim przetargu na wyłonienie budowniczego biurowca mieszczą się w kwocie jaką na ten cel chce wydać miasto. Najtaniej – za niespełna 14 milionów 900 tysięcy złotych chce się tego podjąć firma Agbakar z Łomży.


Trzecie podejście do biurowca PPŁ (bez palmy)

Biurowiec Inkubatora Przedsiębiorczości, który ma powstać przy ul. Sikorskiego obok kolejowego targowiska. Oto fragment opisu: Elewacje są modernistyczne, pokryte płytami elewacyjnymi w kolorze grafitowym. Pasma okien na I, II, III piętrze podkreślone zostały obramowaniami z płyt betonowych w kolorze szarym. Główne wejścia do budynku zaakcentowane są portalem z płyt w kolorze ciemnym czerwonym. Ogromną rolę odgrywać będą starannie dobrane materiały wykończeniowe oraz faktura. Rozwiązania te kształtować będą wizerunek obiektu oraz świadczyć będą o wysokim poziomie świadczonych usług.
pt, 22 listopada 2013 10:57

W przestronnym „reprezentacyjnym” holu biurowca Parku Przemysłowego Łomża nie będzie rosła palma, ani żadne inne drzewko. Tak wynika z dokumentacji dołączonej do trzeciego już przetargu na wyłonienie firmy, która dla samorządowej spółki miałaby wybudować biurowiec przy ul. Sikorskiego, w którym mieściłby się Inkubator Przedsiębiorczości. Współautorem biznes planu miejskiego przedsięwzięcia jest zięć prezydenta Łomży, który chciał zostać prezesem miejskiej spółki, ale ostatecznie tylko tam pracuje.


Biurowiec z palmą z unijnym wsparciem

Palma projektowana wewnątrz biurowca
śr, 06 listopada 2013 08:50

Zarząd województwa podlaskiego przyznał unijną dotację na budowę w biurowca w którym ma znajdować się Inkubator Przedsiębiorczości. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego ma wynieść 7,4 mln zł, czyli poniżej 40% wartości inwestycji szacowanej na 18 milionów 624 tysięcy złotych.
Budowa biurowca to pierwszy etap tworzenia Parku Przemysłowego Łomża. Już wcześniej inwestycja została dołączona do listy projektów kluczowych RPO i przyznanie dotacji, mimo nie najlepszej oceny eksperckiej wniosku – jedynie na 63% - było kwestią formalną.


Park z palmą słabo oceniony

wt, 29 października 2013 11:46

Złożony przez Łomżę wniosek o dofinansowanie z środków unijnych budowy pierwszego etapu Parku Przemysłowego w Łomży, czyli biurowca Inkubatora Przedsiębiorczości przeszedł ocenę merytoryczną. Zdobył tylko 63% punktów, ale nie ma to większego znaczenia. Zgodnie z informacją Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku na jego realizację miasto ma otrzymać 7 mln 418 tys zł, czyli poniżej 40% całościowych kosztów przedsięwzięcia szacowanych ponad 18 mln 624 tys zł.


Pech? Łomża na podstrefę ekonomiczną musi jeszcze poczekać!

Stanowisko Ministerstwa Finansów, które wstrzymało decyzję rządu o poszerzeniu Suwalskiej SSE o Łomżę.
wt, 22 października 2013 16:23

Choć projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie suwalskiej specjalnej strefy ekonomicznej m.in. tworzący podstrefę ekonomiczną w Łomży miał być jednym z czterech punktów wtorkowych obrad rządu, ostatecznie został z porządku obrad zdjęty. Zdecydowało o tym stanowisko Ministerstwa Finansów, które domaga się aby najpierw zostały określone i przyjęte przez rząd zmiany preferencji funkcjonowania inwestorów w polskich strefach ekonomicznych.


Biurowiec z palmą ciągle jest za drogi

Pokaźnych rozmiarów palma ma stanąć w atrium planowanego biurowca Parku Przemysłowego Łomża
wt, 15 października 2013 11:53

Mimo drugiego przetargu i nieco obniżenia cen przez potencjalnych wykonawców w dalszym ciągu najtańsza oferta w przetargu na budowę biurowca miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża jest wyższa niż zamierzały na budowę wydać władze spółki i miasta. Do najtańszej z sześciu złożonych ofert miejskiej spółce brakuje 700 tysięcy złotych, a do najdroższej aż ponad 5,5 mln zł. Średnia arytmetyczna cena ze wszystkich złożonych ofert wynosi ponad 18 mln 300 tys zł, podczas gdy spółka poinformowała, że do wydania ma jedynie 15 mln 141 tys zł.


Palma być musi...

Pokaźnych rozmiarów palma w atrium planowanego biurowca Parku Przemysłowego Łomża.
pon, 14 października 2013 09:14

Czy w zakresie przetargu jest palma kokosowa posadzona w donicy? - zapytała jedna z firm rozważająca przystąpienie do przetargu na budowę biurowca Parku Przemysłowego Łomża. W dokumentacji udostępnionej przedsiębiorcom brak jest bowiem specyfikacji i nie ma w przedmiarach palmy widocznej na rysunkach technicznych czteropiętrowego biurowca.
- Tak, palma jest w zakresie przetargu – rozwiewa wszelkie wątpliwości Andrzej Kiełczewski, prezes miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża.


Jeszcze w październiku rząd ma uchwalić strefę ekonomiczną w Łomży

pt, 11 października 2013 10:17

Na planowane na 22 października posiedzenie rządu ma być skierowany projekt dotyczący poszerzenia Suwalskiej Strefy Ekonomicznej m.in. o Łomżę. Zgodnie ze znowelizowanymi zapisami Podstrefa Łomża w dwóch kompleksach ma mieć w sumie niespełna 7,7 ha. Szacuje się, że przy inwestycjach rzędu 39 mln zł i pomocy publicznej sięgającej 23,4 mln zł powstanie tu około 130 nowych miejsc pracy.


Warto sprawdzić auto – za darmo!

cz, 10 października 2013 10:28

Nadeszła jesień. To już najwyższy czas na sprawdzenie stanu samochodu, zanim nadejdą mgliste poranki i deszczowe wieczory. Tym bardziej warto sprawdzić auto jeszcze przed zimą, zanim zaczną się srogie mrozy, niebezpieczna ślizgawica i śnieżne zawieje. Najlepiej zrobić to szybko i za darmo w specjalistycznym serwisie BOSCH w najbliższą sobotę. Tuż za stacją paliw Pryma przy alei Legionów 141g w Łomży widać szklano-grafitowy gmach, gdzie czekają na każdego kierowcę doświadczeni mechanicy z certyfikatem jakości BOSCH.


Trudny rachunek... czyli sprostowanie nie hańbi

Przesłana przez rzecznika prasowego prezydenta Łomży mapka planu zagospodarowania przestrzennego. 1.4 U oznacza usługi, 2.2 PU oznacza produkcję i usługi, czerwonym kolorem obrysowany jest kompleks czterech działek mających wejść do planowanej podstrefy SSSE.
cz, 03 października 2013 09:15

Wyliczenie na jakim kawałku ziemi można budować fabryki w narysowanym za Bawełną Kompleksie 1 planowanej strefy ekonomicznej w Łomży to nie lada wyzwanie. My sobie z tym nie poradziliśmy, ale okazuje się, że i zawodowcy z ratusza pogubili się w obliczeniach. W przeciągu kilku dni podawali trzy tak różne wielkości, że nawet prezydent Mieczysław Czerniawski musiał sprostować sprostowanie, którego publikacji zażądał.


Sprostowanie

Przesłana przez rzecznika prasowego prezydenta Łomży mapka planu zagospodarowania przestrzennego. 1.4 U oznacza usługi, 2.2 PU oznacza produkcję i usługi, czerwonym kolorem obrysowany jest kompleks czterech działek mających wejść do planowanej podstrefy SSSE.
śr, 02 października 2013 08:23

„Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na obszarze 1,3016 ha Kompleksu 1 planowanej strefy ekonomicznej w Łomży, obejmującego łącznie 2,8737 ha, możliwa jest budowa zakładów produkcyjnych.”


Pepees zainwestuje w... Lublinie

Strategia Grupy Kapitałowej PEPEES S.A. na lata 2013 - 2018
wt, 01 października 2013 10:20

W ciągu pięciu najbliższych lat Grupa PEPEES chce podwoić produkcję skrobi. Będą nowe linie produkcyjne, podniesienie wydajności produkcji, a przede wszystkim poszerzenie bazy wykorzystywanego surowca. W związku z pomniejszającym się areałem upraw ziemniaka w Polsce Grupa PEPEES w najbliższych latach zamierza poszerzyć działalność o produkcję skrobi pszenicznej i modyfikatów skrobi ziemniaczanej.
- „Poszerzenie asortymentu o skrobię pszeniczną to wprowadzenie na rynek atrakcyjnej ofert produktowej i dywersyfikacja bazy surowcowej, to również wydłużenie okresu produkcji i przygotowanie inwestycji Zakładu Produkcji Skrobi Pszenicznej w Lublinie” - czytamy w komunikacie Pepees-u przekazanym przez Ilonę Klejnowska.


Rozporządzenie o Podstrefie Łomża SSSE da się szybko poprawić...

Na żółto zaznaczona strefa ochrony konserwatorskiej z zakazem zabudowy wokół Fortu
wt, 01 października 2013 08:40

- Przy ograniczeniu włączanej powierzchni z przyczyn obiektywnych nie ma potrzeby rozpoczynania nowego procesu legislacyjnego – zapewnia Ministerstwo Gospodarki po tym jak okazało się, że z przedłożonego rządowi projektu rozporządzenia dotyczącego poszerzenia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej m.in. o grunty w Łomży trzeba było usunąć działki znajdujące się w strefie ochrony konserwatorskiej zabytkowego carskiego Fortu nr 4. Decyzją władz miasta z 2009 roku wokół znajdującego się pomiędzy ulicami Ciepłą a Meblową w Łomży fortu powstał szeroki na 50 metrów pas z zakazem zabudowy, który obejmował w całości lub częściowo trzy działki wskazywane do planowanej Podstrefy Łomża SSSE. Zapewnienie ministerstwa o tym, że nie trzeba będzie powtarzać całego procesu legislacyjnego to dobra informacja, bo pozwala mieć nadzieję, że mimo wszystko stosunkowo szybko rząd podejmie ostateczną decyzję o utworzeniu w Łomży strefy ekonomicznej.


Biurowiec z palmą jest za drogi?

Na przedstawionych rysunkach technicznych biurowca (Inkubator Przedsiębiorczości PPŁ) wyraźnie widać, że w holu głównym wyrosnąć ma pokaźnych rozmiarów palma
pt, 27 września 2013 12:06

Ponad dwóch milionów złotych brakuje najnowszej miejskiej spółce Park Przemysłowy Łomża na budowę Inkubatora Przedsiębiorczości. Dziś odbyło się otwarcie ofert w przetargu na wyłonienie wykonawcy, który miałby zbudować czteropiętrowy biurowiec na działce przy ul. Sikorskiego w Łomży. Najniższa z pięciu złożonych ofert sięgała 17,2 mln zł, najwyższa przekraczała 22 mln zł. Tymczasem już na wstępie przewodnicząca komisji przetargowej poinformowała, że na inwestycje spółka ma – jak się okazało „tylko” - nieco ponad 15 mln zł.
Planowana realizacja inwestycji od początku wzbudza wiele kontrowersji. Współautorem jej biznesplanu, na podstawie którego Rada Miejska zgodziła się na powołanie spółki i rozpoczęcie inwestycji, jest zięć prezydenta Mieczysława Czerniawskiego, który został zatrudniony w nowej spółce.


Łomża dostosuje wreszcie plany do Strefy Ekonomicznej?

Fragment planu zagospodarowania przestrzennego. Wokół Fortu nr 4 ustanowiony jest 50-metrowy pas z zakazem zabudowy. Dla terenów oznaczonych symbolem 1.4U ustalono, że podstawowym przeznaczeniem terenu jest zabudowa usługowa z zakresu turystyki, gastronomii i handlu.
pt, 20 września 2013 08:12

Jeszcze wiosną ubiegłego roku Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna domagała się zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Łomży, którym objęte są tereny w okolicy ciepłowni miejskiej i fortu nr 4 przy Wojska Polskiego wskazywane przez władze miasta do włączenia do Łomżyńskiej Podstrefy SSSE. Zgodnie z jej wymogami miejscowy plan powinien zawierać ustalenia dotyczące możliwości budowy tu obiektów produkcyjno-usługowych oraz produkcyjnych. Niestety, mimo, że radni jeszcze ponad rok temu podjęli stosowną uchwałę, i zapewnień ratusza, że „prace trwają”, dotychczas nic nie uczyniono. Po naszych ubiegłotygodniowych tekstach ujawniających, że plany de facto wykluczają możliwość lokalizowania tu zakładów produkcyjnych mają rozpocząć się wreszcie prace nad ich zmianą. Taką zapowiedź znaleźliśmy w przesłanych w ubiegły piątek radnym miasta założeniach polityki społeczno-gospodarczej na 2014 rok.


Podstrefa ekonomiczna bez zakładów produkcyjnych? Takie rzeczy tylko w Łomży...

pt, 13 września 2013 08:16

Ujawnienie informacji o tym, że blisko połowa terenu, na którym ma powstać w Łomży podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie będzie mogła być szybko wykorzystana przez firmy produkcyjne potencjalnie zainteresowane inwestycjami w mieście wywołało szok i... niedowierzanie. Niestety jest to prawda, choć ratusz ciągle próbuje bagatelizować sprawę. W informacji rozesłanej do wszystkich redakcji w mieście i regionie nawiązując do wczorajszego naszego artykułu rzeczniczka prezydenta Mieczysława Czerniawskiego pisze, że rzekomo mylnie zinterpretowaliśmy „wyrwane z kontekstu dane”. Niemniej z informacji wynika, że na całym blisko trzyhektarowym „Kompleksie 1” przyszłej podstrefy, znajdującym się w okolicach Fortu nr 4 i ciepłowni miejskiej, nie ma możliwości budowy zakładów produkcyjnych.


Park... z palmą w środku

Na przedstawionych rysunkach technicznych nowego biurowca wyraźnie widać, że w holu głównym wyrosnąć ma pokaźnych rozmiarów palma.
pt, 06 września 2013 13:13

Park Przemysłowy Łomża – najnowsza miejska spółka – ogłosiła przetarg na budowę dużego biurowca. Ma on stanąć na działce przy ul. Sikorskiego, obok przejętych przez PPŁ starych warsztatów szkoły drzewnej. Biurowiec ma mieć cztery piętra nad ziemią, około 19 metrów wysokości, a w środku obszernego holu wielką palmę.
Miasto na projekt o nazwie budowa Parku Przemysłowego Łomża - I etap Budowa Inkubatora Przedsiębiorczości planuje wydać około 19 mln zł. Chce na ten cel pozyskać unijną dotację rzędu 7,5 mln zł, ale póki co jej nie ma. Zgodnie z zapisami przetargu jeśli dotacji nie otrzyma przetarg na wyłonienie budowniczego biurowca zostanie unieważniony.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0