wtorek, 21 lutego 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Specjalna strefa ekonomiczna w Łomży z zakazem zabudowy!

cz, 12 września 2013 08:15

Takiego obrotu sprawy chyba nikt się nie spodziewał. Po latach wyczekiwań rząd ma wreszcie, prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu, zdecydować o utworzeniu w Łomży podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W sumie na czterech obszarach w dwóch kompleksach pod strefę ekonomiczną ma być przeznaczone nieco ponad 8 hektarów miejskich gruntów. Niestety, jak się okazuje, część działek, które mają znaleźć się w podstrefie i na których miałyby być otwierane firmy i tworzone nowe miejsce pracy, znajduje się na obszarach z zakazem zabudowy. Ratusz potwierdza, że to prawda. Bagatelizuje, że zakaz dotyczy „niewielkiej części działek” i że można je będzie wykorzystać na „place, drogi, parkingi, składy i inne tereny pomocnicze, które zawsze występują przy zabudowie”.
- Jestem w szoku – mówi radny Maciej Głaz, przewodniczący Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Łomża, gdy prosimy go o komentarz do tych rewelacji.


Trzech z nożem na jednego...

cz, 05 września 2013 08:21

Trzech mężczyzn z nożem napadło na mieszkańca Łomży na Zaułku Cmentarnym. Jeden z napastników przystawił mu nóż do gardła i zabrał aparat fotograficzny. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Sprawcy zostali zatrzymani kilka dni później przy próbie sprzedaży skradzionego aparatu. Okazało się, że to Czeczeni w wieku od 20 do 27 lat. Napastnicy na trzy miesiące zostali osadzeni w tymczasowym areszcie. Za dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia grozi im od 3 do 12 lat więzienia.


Schizofrenia czy wojna o władzę w ratuszu?

cz, 29 sierpnia 2013 08:01

Prezydent Mieczysław Czerniawski bez zgody, a nawet wiedzy, radnych użyczył bezpłatnie na 20 lat budynek na nowe przedszkole Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Na odpowiedź radnych długo nie trzeba było czekać. W środę, mimo nalegań wiceprezydenta Beniamina Dobosza, nie zgodzili się nawet na dyskusję nad zasadnością wystawienia na sprzedaż kolejnych dwóch miejskich działek. Nie wystraszyły ich nawet ostrzeżenia skarbnik miasta, że jeśli działki nie będą sprzedane, istnieje zagrożenie wykonania tegorocznych dochodów budżetowych miasta. Zdjęcie punktów, za którym opowiedzieli się radni ze wszystkich klubów w Radzie Miasta, jak się okazało, było jednak tylko wstępem przed niemalże linczem, jaki w świetle kamer odbył się w ratuszu.
- Prezydentowi udało się zjednoczyć radę – podsumowywał radny Janusz Mieczkowski z PiS.
- Wnioskuję, aby nagranie z naszej dzisiejszej dyskusji przekazać nieobecnemu prezydentowi Czerniawskiemu, aby posłuchał i zastanowił się... – dodawał radny Zbigniew Lipski.


„Bezprawne bony” w MPWiK

cz, 22 sierpnia 2013 08:26

Przez trzy lata łomżyńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na bony towarowe dla pracowników z okazji świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia wydało blisko 180 tysięcy złotych. I choć środki na nie pochodziły z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a ich wypłatę i wysokość uzgadniano ze związkami zawodowymi, okazuje się, że miały być one wydawane bezprawnie. Zakwestionował je ZUS, domagając się opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Niedawno bezprawność bonów w miejskiej spółce potwierdził Sąd Okręgowy w Łomży uznając że regulamin funduszu socjalnego w tej firmie nie przewidywał przekazywania pracownikom bonów towarowych, i były one rozdzielane nawet wbrew ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Za „bezprawne bony” MPWiK będzie musiał zapłacić ZUS około 70 tysięcy złotych – to składki z z odsetkami, ale - jak przekonuje Anna Krysiewicz z białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - pracownicy miejskiej spółki zyskają za to... wyższe emerytury.
- Ale musieliby od tego odprowadzić podatek dochodowy – ripostuje Gilbert Okulicz-Kozaryn, wiceprezes MPWiK. - Już odwołaliśmy się od wyroku łomżyńskiego sądu, bo uważamy, że bony były wydawane właściwie.


W drodze do Warszawy była Łomża

śr, 14 sierpnia 2013 08:29

Jak pokazała historia wolność nigdy nie jest dana raz i „na zawsze” ale trzeba o nią dbać, często też także walczyć. Przekonali się o tym niejednokrotnie Polacy pozostający 123 lata pod zaborami, dla których 11 XI 1918 r. wydawał się spełnieniem marzeń i pragnień. Już niebawem musieli oni jednak ponownie chwycić za broń aby nie utracić dopiero co odzyskanej wolności. Stało się tak w wyniku rozwoju rewolucji na terenie Rosji i dążenia Bolszewików do przeniesienia jej na Zachód Europy. Wojnie sprzyjała też nie wyjaśniona kwestia przebiegu granicy między dwoma państwami


Jak prezydent działki przejmuje

cz, 08 sierpnia 2013 08:14

Niemal 60 działek, w większości specjalnie wydzielonych, zajmie pas drogowy dwujezdniowej ulicy Meblowej. Prezydent Łomży zatwierdził projekt podziału nieruchomości i projekt budowlany dotyczący budowy i rozbudowy 700 metrów tej ulicy - od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego w pole. Działki, które jeszcze nie należą do miasta zostaną wywłaszczone, a podejmujący decyzję o wydzieleniu działek zastępca prezydenta Beniamin Dobosz nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. Okazuje się jednak, że część działek pod Meblową prezydent już przejął i to nawet bez wypłaty odszkodowań – przez zasiedzenie. Właściciele gruntów z których została „wykrojona” miejska działka o powierzchni niemal tysiąca metrów kwadratowych o jej istnieniu dowiedzieli się teraz. Twierdzą, że to polna droga, którą wyjeździli sobie sami rolnicy by skrócić swój dojazd do pól.


Warszawa - Bitwa o Polskę

cz, 01 sierpnia 2013 06:48

Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków – podkreślają historycy z Instytutu Pamięci Narodowej apelując o uczczenie powstańców. - 1 sierpnia o 17, kiedy w całym kraju zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że pamiętasz. Złóż hołd bohaterom!
Godzina „W” – godz. 17 w dniu 1 sierpnia 1944 roku – była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze Armii Krajowej pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Niemcy i Sowieci po obu stronach frontu zwalczali oddziały idące Powstaniu na pomoc.


Łomża wyleciała z „Rankingu Samorządów” Rzeczpospolitej

cz, 25 lipca 2013 08:23

Po dwóch latach rządów ekipy prezydenta Mieczysława Czerniawskiego Łomża, po raz pierwszy w historii, wyleciała z „Ranking Samorządów” dziennika „Rzeczpospolita”. Prestiżowy ranking uhonoruje gminy i miasta, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia przy zachowaniu bezpieczeństwa finansowego.
- Tak naprawdę część lokalnych społeczności zmarnowała ostatnie lata – pisze Paweł Jabłoński z „Rzeczpospolitej” podkreślając, że „kryzys to najlepszy czas na rozliczenie władz”. - „Zobowiązania wielu gmin osiągnęły poziom uniemożliwiający racjonalne inwestowanie w przyszłości. Zwycięzcami okazali się nie ci, którzy budowali kosztowne w utrzymaniu aquaparki, ale ci, którzy inwestowali w gospodarkę. To jest widoczne w tym rankingu...”
I wśród „najlepszej” 50. z 65 miast grodzkich Polski nie ma Łomży. Prezydent Mieczysław Czerniawski nie chciał komentować wyników rankingu, a Łukasz Czech z ratusza przekazał, że spadek Łomży spowodowany „może być kryzysem, który z opóźnieniem dociera do samorządów i najmocniej odczuwają go te mniejsze zlokalizowane na tzw. ścianie wschodniej.”


URE przyciął podwyżkę cen ciepła w Łomży

cz, 18 lipca 2013 08:01

Nowa taryfa ciepła w Łomży będzie nieco niższa niż chciało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Urząd Regulacji Energetyki uznał, że zapisana we wniosku łomżyńskiej ciepłowni planowana na ten rok podwyżka jest za wysoka w stosunku do wzrostu kosztów firmy. Ostatecznie, po składanych przez MPEC wyjaśnieniach, uzupełnieniach i „skorygowaniu” wniosku – co oznaczało zmniejszenie wysokości planowanej podwyżki - prezes URE zatwierdził nowy cennik ciepła. Podwyżka – jak wyjaśnia Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urząd Regulacji Energetyki, wyniesie średnio 3,76%. MPEC będzie mógł ją wprowadzić w życie od sierpnia albo od września.


Prezydent Brzeziński posadził, prezydent Czerniawski wykopał

1
cz, 11 lipca 2013 08:06

Przed łomżyńskim ratuszem nie ma już ani jednego drzewa. Posadzone w 2006 roku, także osobiście przez poprzedniego prezydenta miasta Jerzego Brzezińskiego, robinie akacjowe zostały usunięte kilka dni temu przy okazji „rewitalizacji” wschodniej pierzei Starego Rynku.
- Projekt nie przewiduje tu żadnych drzew – mówi Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, którego pracownicy na zlecenie prezydenta miasta wymienili chodniki przed ratuszem i usunęli drzewka.


Walka o ruch na Starym Rynku między kupcami a urzędnikami

cz, 04 lipca 2013 08:08

- Prezydent Łomży zrobił duży błąd, że zabrał dojazd na Stary Rynek i możliwość parkowania – twierdzi Jarosław Szmit, prowadzący od 16 lat znany sklep z obuwiem przy ul. Długiej, choć w działalności gospodarczej pomaga rodzicom już od 1978 r. - To miejsce przestaje być centrum miasta i staje się rodzajem skansenu, w którym nie bardzo jest co oglądać. Przedsiębiorcy nie mają dogodnego dojazdu do przywozu towaru, a klienci bliskiego dojazdu do sklepów. Robi się pusto, ale cóż, pracujemy...
Od dwóch lat na spotkaniach z przedsiębiorcami i kupcami oraz na sesjach Rady Miasta toczy się nierówny bój mieszkańców i radnych Łomży z prezydentami o to, czy należało wyłączyć z ruchu uliczki okalające Stary Rynek. Nie ma zgody – wojna!


Czerniawski bez absolutorium i bez większości

cz, 27 czerwca 2013 08:05

Radni Łomży nie udzielili prezydentowi Mieczysławowi Czerniawskiemu (SLD) absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Za udzieleniem absolutorium, czyli pozytywnym rozliczeniem prezydenta z realizacji budżetu Łomży w 2012 roku, w środę głosowało 11 radnych i dokładnie tylu było przeciwko.
- „Odżyły stare oczekiwania, że powstanie POPiS, i POPiS powstał” - stwierdził w oświadczeniu, wydanym po przegranej walce o absolutorium, prezydent Czerniawski.
Jednak blisko dwugodzinna dyskusja nie poróżniła radnych w ocenie poprawności rozliczenia przychodów i wydatków z miejskiej kasy. Głosowanie nad absolutorium – co jasno i dobitnie akcentowały kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej – było oceną wizji rozwoju Łomży, jaką po dwóch i pół roku urzędowania wciela w życie prezydent, oraz „nietransparentnego” stylu jego współpracy z Radą Miasta.


Ocieplić wizerunek Czerniawskiego... na wybory

cz, 20 czerwca 2013 08:01

Na kilkanaście miesięcy przed wyborami samorządowymi prezydent Łomży zatrudnił w ratuszu doświadczoną dziennikarkę telewizyjną. Ewa Sznejder została etatowym doradcą Mieczysława Czerniawskiego ds. „komunikacji społecznej”. Prezydent nie ukrywa, że jej zadaniem jest ocieplenie jego wizerunku. Twierdzi, że jeszcze nie wie, czy wystartuje w przyszłorocznych wyborach na fotel prezydenta miasta. Powołanie doradcy, zajmującego się PR-em, trudno jednak odczytywać tylko jako chęć dobrego pożegnania się.


Tysiąc albo i więcej mieszkańców bez ciepłej wody, ale tylko przez... miesiąc!

cz, 13 czerwca 2013 08:23

Jeden z bardzo rozżalonych na MPEC za brak ciepłej wody przez najbliższy miesiąc mieszkańców łomżyńskiej starówki próbował najpierw coś wskórać w ratuszu u wiceprezydenta, a że odesłany do miejskiej spółki MPEC także niewiele zdziałał, na koniec trafił do naszej redakcji. Ma małe dziecko, drugie lada chwila się urodzi i uświadomiono mu, że od 10. czerwca do 7. lipca nie będzie miał jak i gdzie się i dzieci wykąpać, a władza i MPEC mają to... gdzieś. Jak relacjonuje usłyszał, że wodę ma sobie zagrzać w misce, a na uwagę, że rachunek za prąd podeśle do miejskiej spółki usłyszał, że najpierw powinien przeczytać umowę.


Kryzys zabija rodziny

cz, 06 czerwca 2013 08:05

O bliźniakach „ukrywanych” przez jedną z łomżyńskich rodzin za szafą w mieszkaniu dowiedziała się cała Polska. Pięcioletni chłopcy są znacznie mniejsi i słabiej rozwinięci fizycznie i psychicznie od rówieśników. Byli „izolowani” od pozostałej piątki dzieci tej ubogiej, jak się wydawało, „normalnej”, wielodzietnej rodziny.
Niemal dokładnie rok temu miasto zszokowała inna tragedia rodzinna. W jednym z mieszkań w bloku znaleziono powieszone ciała 43-letniej kobiety i jej 12-letniego niepełnosprawnego syna.
Okazało się, że kobieta nie potrafiła sobie poradzić z kłopotami, także finansowymi, jakie ją dotknęły. Obie rodziny łączy nie tylko Łomża i problemy finansowe. Także bezsilność i „osamotnienie” w mieście pełnym instytucji, mających pomagać w potrzebie. Niestety, liczba osób popełniających samobójstwa rośnie u nas w dramatycznym tempie. W ubiegłym roku w Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego 32 osoby popełniły samobójstwo. To o 10 więcej niż w 2011 roku i - co może być zaskakujące - blisko dwa razy więcej niż śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Ten rok zapowiada się jeszcze gorzej. Do końca maja życie odebrało sobie już 14 osób.


Przedsiębiorcy pomstują na zamknięcie Starego Rynku

pt, 31 maja 2013 08:34

- To prezydent nie widzi z okna, co się dzieje na budowie, że pod ratuszem kręci się trzech pracowników na krzyż?! - irytuje się Sławomir Kucisz, współwłaściciel znanej firmy fotograficznej Foto Gabs, która – według zapowiedzi prezydenta Mieczysława Czerniawskiego – pół roku będzie przez pół chodnika sąsiadować z remontem jezdni pierzei wschodniej Starego Rynku w Łomży. - Na 100 procent jestem już pewien, że na starówce będzie mniej klientów, których i tak nie ma dużo. Tak samo ślamazarnie było rok temu na Starym Rynku przy remoncie pierzei zachodniej i południowej z kamieniczkami pod arkadami i tak samo z remontem ulicy Długiej i Senatorskiej!


Idzie lato, będzie podwyżka ciepła

cz, 23 maja 2013 08:06

Łomżyńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej złożyło w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o podwyżkę cen ciepła w mieście.
- Wniosek o zatwierdzenie taryfy zakłada wzrost średniorocznej ceny ciepła poniżej 4% - podaje Ryszard Fiedorowicz, jeden z wiceprezesów miejskiej spółki.
Z porównania cen ciepła za 2011 rok – bo te dane jako najnowsze podaje MPEC – wynika, że ciepło w Łomży jest droższe nie tylko niż w Zambrowie czy Suwałkach, ale nawet niż w większości miast w Polsce. Z wyliczeń Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wynika, że łomżyńska cena „zaopatrzenia ciepła” była powyżej średniej, wyliczonej z cen 171 ciepłowni w kraju.
Tymczasem w ubiegłym roku ceny ciepła z łomżyńskiej ciepłowni podnoszono dwa razy w sumie o niemal 11%, a miejska spółka zakończyła 2012 rok zyskiem netto 819 tysięcy złotych.


Stary Rynek zamknięty na pół roku

cz, 16 maja 2013 08:18

W poniedziałek rozpocznie się remont fragmentu ulicy Rządowej za halą targową - od skrzyżowania z ul. Kaznodziejską do zbiegu ul. Radzieckiej i Woziwodzkiej. Tydzień później drogowcy wejdą na fragment Giełczyńskiej bezpośrednio przy Starym Rynku. Rozpoczęcie prac będzie wiązało się z koniecznością zamknięcia przejazdu przez Stary Rynek, bo władze utrzymują, że nie ma możliwości puszczenia ruchu po wygranitowanym przed rokiem fragmencie ulicy Długiej przy kamieniczkach pod arkadami. Przejazd przez Stary Rynek będzie niemożliwy co najmniej do końca października, ale utrudnienia w ruchu będą sięgały jednak daleko poza „plac czerwony”.


Biskup niezłomny

cz, 09 maja 2013 08:18

W tym roku biskup senior Tadeusz Zawistowski obchodzi 40-lecie przyjęcia sakry. Biskupem pomocniczym łomżyńskim został mianowany 12 maja 1973 roku. Niespełna dwa miesiące później (29 czerwca) konsekrował Go w Bazylice św. Piotra w Watykanie Ojciec Święty Paweł VI. Biskup Zawistowski funkcję biskupa pomocniczego w Łomży pełnił do 2006 roku.
Przez 40 lat posługi biskupiej jego działalność skupiała się na krzewieniu wiary, ale także na dbaniu o kultywowanie pamięci narodowej, co było szczególnie trudne w czasach Polski Ludowej.
W 2007 roku „za wybitne zasługi dla środowiska kombatantów, za działalność na rzecz podtrzymywania tradycji patriotycznych” został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Biskup Zawistowski ze wszech miar zasłużył na takie uhonorowanie – mówi historyk dr Krzysztof Sychowicz, który badał m.in. dokumenty peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa tworzone przez lata na biskupa. - Nigdy nie dał się złamać i zastraszyć. To prawdziwie niezłomny biskup – dodaje historyk.


„Bez paniki” to tylko gronkowiec

cz, 02 maja 2013 08:22

Wizyty w nowym miejskim basenie mogą przynieść przykre konsekwencje. Rodzice dwójki pięciolatków są przekonani, że to właśnie po skorzystaniu z uciech wodnych w pływalni przy ul. Wyszyńskiego, ich dzieci zostały boleśnie doświadczone. Mała dziewczynka musiał skorzystać z pomocy ginekologa, który stwierdził u niej zakażenie bakteryjne. Mama pięciolatki mówi, że nigdy czegoś podobnego nie widziała, a lekarz powiedział, że do zakażenia mogło dojść np. w jacuzzi.
I jak się okazuje woda w nowej łomżyńskiej pływalni, którą oddano do użytku raptem dwa lata temu, nie zawsze była czysta. Już trzykrotnie wykrywano w niej bakterie gronkowca. Zarządzający basenem, ani władze miasta nigdy jednak o tym nie informowały.
- „Chyba, aby nie siać paniki” - przyznaje Sławomir Grygo pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży, pod którą to placówkę podlega pływalnia.
A władze miasta wprost mówią, że nie informowano mieszkańców o gronkowcu, bo nie ma takiego obowiązku.


« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0