sobota, 27 maja 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

15 lat III Rzeczpospolitej

Godło III RP
śr, 29 grudnia 2004 06:11

29 grudnia 1989 - Sejm dokonał zmian w konstytucji, co oznaczało formalny koniec PRL. Zmienił nazwę państwa na Rzeczpospolita Polska, wykreślono artykuł o przewodniej roli PZPR, wprowadzono zapis o swobodzie tworzenia partii politycznych, zagwarantowano swobodę działalności gospodarczej i uzupełniono wizerunek Orła Białego w godle o koronę.


Kolejki w internecie

pon, 27 grudnia 2004 08:47

Nawet ponad dwa i pół roku muszą czekać na wizytę u dentysty niektórzy mieszkańcy podlaskiego. Tutejszy oddział Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował w internecie listy kolejkowe do szpitali, gabinetów specjalistycznych, lekarzy i dentystów.
Obowiązek sporządzania takich list pacjentów wprowadziła nowa ustawa zdrowotna. Wszyscy świadczeniodawcy co miesiąc muszą wysyłać do Narodowego Funduszu Zdrowia kolejkowe raporty – a ten opublikował je na swojej stronie internetowej. Z danych za grudzień wynika, że w kolejkach np. u dentysty stoi kilka tysięcy osób. Rekordowa kolejki mają nawet ponad tysiąc nazwisk, a w przypadku jednego gabinetu stomatologicznego w Supraślu na przyjęcie trzeba poczekać ponad 1200 dni – czyli niemal trzy lata.


Już jest - Biuletyn nr 42

nie, 26 grudnia 2004 21:27

Ukazał się kolejny już 42 numer Biuletynu Informacyjnego Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży. Bezpłatny kwartalnik wydawany jest niemal od samego początku istnienia w Łomży amazonek. Od kilku miesięcy jest on dostępny także w internecie na stronie: www.amazonki.4lomza.pl. W najnowszym numerze m.in.: dr Maria Górnaś pisze o możliwości leczenia rozsianego raka piersi i rozmowa z prof. dr hab. Alfredą Padzik-Graczyk, kierownikiem Pracowni Biochemii i Spektroskopii w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie o tym jak rozpoznać raka.


Herodowe prawa i Herodowa zbrodnia

so, 25 grudnia 2004 22:22

„Gdyby Święty Józef zawitał dzisiaj z „Dziecięciem i Jego Matką” do naszych domów zastałby bardzo zróżnicowaną atmosferę – doznałby bardzo różnego przyjęcia. Jest wiele domów, w których zjednoczona rodzina przyjęłaby Gości z radością; (...) Niestety znalazłyby się także domy, w których nie ma miejsca dla Dzieciątka. Serca zamknięte na dar życia, a przecież Polska wymiera! Nasze rodziny nie mają odwagi podjąć powołania rodzicielskiego.” - To fragment listu pasterskiego biskupa łomżyńskiego na Dzień Świętej Rodziny – listu, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia został odczytany we wszystkich parafiach diecezji łomżyńskiej.


Szopka u kapucynów

pt, 24 grudnia 2004 09:22

Po pasterce w kościele Ojców kapucynów otwarto tamtejszą bożonarodzeniową szopkę. To najstarsza w regionie ruchoma szopka. Wybudował ją w kilka lat po II Wojnie Światowej Bronisław Świerszcz jako wotum wdzięczności za ocalenie. W ubiegłym roku szopka kapucynów przeszła gruntowną renowację. Jak podkreśkla ojciec Waldemar Grubka – gwardian klasztoru - uporządkowano ją tematycznie począwszy od Betlejem, przez krajobraz Asyżu na podstawie fresków fresków Giotta, Watykan i Kurpiowszczyznę i miasto Łomżę.


Wigilia

pt, 24 grudnia 2004 06:10

Wigilia w polskiej obyczajowości jest świętem bardzo rodzinnym, powszechnie uważanym za najważniejszy dzień w roku. Niemniej to ostatni dzień adwentu – czyli oczekiwania na narodziny Chrystusa. Obowiązuje post ścisły - nie tylko nie wolno spożywać pokarmów mięsnych lecz też nie wolno więcej jak raz na dzień najeść się do sytości.


Świąteczne życzenia biskupa łomżyńskiego

J.E. Ks. bp Stanisław Stefanek
Biskup Łomżyński
cz, 23 grudnia 2004 22:42

„Zbliżam się w pokorze i niskości swej…” - takimi słowami liturgicznego hymnu wypowiadamy naszą cześć wobec Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
W czasie świąt Bożego Narodzenia oddajemy pokłon Dzieciątku w Stajni Betlejemskiej, Narodzonemu z Maryi Dziewicy, Zbawicielowi Świata, który na Krzyżu wypowiedział do końca miłość ku nam i ustanowił sakramentalny znak swojej obecności – Chleb eucharystyczny.


MPK jak w wakacje

śr, 22 grudnia 2004 23:24

MPK zb w Łomży informuje, że w dniach od 23 do 31 grudnia 2004r. autobusy będą kursowały wg rozkładu wakacyjnego (nie kursują autobusy oznaczone literą „s” – w szkołach przerwa świąteczna).
W dniach 24.XII 2004r i 31 XII 2004r.
autobusy na liniach „1” i „9” kursują normalnie.
Na pozostałych liniach będą kursować tylko do godziny 20.00 .


Betlejemskie światełko zapłonęło na Starym Rynku

śr, 22 grudnia 2004 16:32

Konny patrol harcerski przywiózł wieczorem do Łomży Betlejemskie Światełko Pokoju. Na Starym Rynku na ogień z groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem czekało kilkadziesiąt osób przede wszystkim harcerzy, ale byli tu także m.in.: biskup łomżyński ks. Stanisław Stefanek i prezydenta miasta Jerzy Brzeziński.


Ostrzeżenie o gołoledzi i silnym wietrze

śr, 22 grudnia 2004 12:57

IMGW Biuro Prognoz w Białymstoku ostrzega, że w nocy 22/23.12.2004 w woj. warmińsko - mazurskim i podlaskim prędkość wiatru południowo - zachodniego stopniowo zacznie wzrastać, osiągając w porywach 20 m/s. pojedyncze porywy mogą osiągać 25 m/s.
Dodatkowo z zachodu na wschód będzie przemieszczała się strefa opadów śniegu, które od zachodu będą stopniowo przechodziły w deszcz ze śniegiem a miejscami również w marznący deszcz powodujący gołoledź.


Do okulisty do Łomży

wt, 21 grudnia 2004 05:58

Oddział Okulistyczny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży jako jedyny znalazł się na liście najlepszych szpitalnych oddziałów tygodnika Wprost. Raport „Gdzie się leczyć” pokazuje gdzie najlepiej są wykonywane najczęstsze zabiegi planowe. Według wyników rankingu łomżyńska okulistyka ogólnie znalazła się na 16 miejscu w kraju wyprzedzając m.in.: Klinikę Okulistyki Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Białymstoku. W Łomży Wprost szczególnie poleca usunięcie zmiany na powiece oka, w tym większość drobnych zabiegów ambulatoryjnych – w tej podkategorii tutejszy szpital zajął drugie miejsce.


Inwestujemy w autobusy

pon, 20 grudnia 2004 15:02

5 mln 400 tys. zł przeznacza Łomża na zakup sześciu nowych autobusów komunikacji miejskiej. MPK ogłosił przetarg. Dwa autobusy miałyby do Łomży dojechać w 2005 roku, a cztery pozostałe w 2006 roku. Gro środków na ich zakup – ponad 4 miliony złotych - pochodzi ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, a resztę – 1 mln 350 tys. ma dołożyć budżet miasta.


Choinki do wyboru do koloru

so, 18 grudnia 2004 14:18

Na targowiskach, bazarach i placach można już kupić choinki. Wybór jest bardzo duży, a ceny niemalże takie same jak przed rokiem. Drzewko w zależności od wielkości i rodzaju można kupić za już kilkanaście złotych, ale gdy interesuje nas choinka większa, lub mniej pospolita niż zielony świerk, ewentualnie wraz z całym systemem korzeniowym wówczas musimy wydać więcej - nawet kilkaset złotych.
Dla tradycjonalistów jest nawet możliwość samodzielnego wyszukania sobie drzewka w lesie i jego własnoręczne ścięcie.


Łomżanie na III kongresie

so, 18 grudnia 2004 12:24

Maria Szyszkowska, Mieczysław Czerniawski i Marek Strzaliński – to działacze łomżyńskiego ogniwa SLD, którzy uczestniczą w III kongresie partii. W Warszawie rozpoczęły się jego obrady. Łomżanie(?) wraz z 970 innymi delegatami wybierać będą nowe władze krajowe partii. Póki co kandydatów na szefa SLD jest trzech – Krzysztof Janik, Józef Oleksy i Krzysztof Martens.


40 milionów na nowe życie

so, 18 grudnia 2004 11:35

Chcecie mieć szpitale? Musicie zaciągnąć 40 milionów złotych kredytu i spłacać go przez dwadzieścia lat. Takie ultimatum już w styczniu postawi zarządowi województwa wicemarszałek Krzysztof Tołwiński.
- Jeśli radni znajdą tyle odwagi, to przyjmą ten projekt - mówi Tołwiński, który odpowiada za służbę zdrowia.
Sprawa jest ważna. Chodzi o być albo nie być czterech najbardziej zadłużonych szpitali: zespolonego w Białymstoku (56 mln zł długu), w Łomży (ponad 10 mln zł długu), w Suwałkach (ponad 18 mln zł długu) i psychiatrycznego w Choroszczy (24 mln zł długu).


Znowu będzie slisko!

pt, 17 grudnia 2004 20:04

Centralne Biuro Prognoz oraz Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku ostrzegają, że w dzień 18.12.2004 oraz w nocy z 18/19.12.2004r. będzie wiał dość silny, porywisty wiatr południowo - zachodni, osiągający w porywach do 20 m/s. Lokalnie porywy mogą dochodzić do 22 m/s.
Ponadto silnemu wiatrowi będzie towarzyszyło stopniowe ochłodzenie. Opady deszczu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem oraz w śnieg.


Kasjerki za kratkami

pt, 17 grudnia 2004 19:55

Dwie z czterech kasjerek banku Pekao SA w Łomży, podejrzanych o przywłaszczenie w sumie około dwustu tysięcy złotych, zostały aresztowane na miesiąc - poinformował Tadeusz Marek z Prokuratury Okręgowej w Łomży.
Wobec dwóch pozostałych kobiet zastosowano dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w wykonywaniu zawodu kasjera bankowego.


Właściciel stacji dolewał do autogazu propan-butan

cz, 16 grudnia 2004 17:27

32-letni właściciel stacji autogazu w gminie Czyżew-Osada (Podlaskie) do autogazu dolewał gaz propan- butan przy pomocy specjalnie skonstruowanego urządzenia i sprzedawał go jako paliwo.
Unikał w ten sposób płacenia akcyzy. Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci szacują, że właściciel stacji sprzedał ok. 40 tys. litrów propan-butanu zamiast gazu LPG. Zarobił na tym ok. 25 tys. zł.


Gołoledź

cz, 16 grudnia 2004 10:06

Kilkadziesiąt kolizji drogowych, cztery osoby ranne - to skutek złych warunków drogowych, panujących od rana w województwie podlaskim - informuje policja.
Synoptycy ostrzegają kierowców przed gołoledzią. W nocy w regionie temperatura spadła poniżej zera. Rano zaczęła padać zamarzająca mżawka. Jest bardzo ślisko. Policja apeluje o ostrożność.


Narkotykowi dealerzy zatrzymani

śr, 15 grudnia 2004 23:41

Sześciu młodych mieszkańców Łomży zatrzymała policja. Dwóch z nich w wieku 19 i 23 lata podejrzanych jest o posiadanie i handel narkotykami. Policjanci zabezpieczyli u nich 85 tabletek extasy, amfetaminę oraz haszysz.
Pozostała czwórka zatrzymanych podejrzanych jest tylko o posiadanie narkotyków.


« · «« · 743 · 744 · 745 · 746 · 747 · 748 · 749 · 750 · 751 · 752 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0