środa, 23 sierpnia 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Droższe śmieci w Nowogrodzie

pt, 18 sierpnia 2017 12:05

Firma „Błysk” z Łomży będzie wywozić śmieci z gminy Nowogród od września do końca przyszłego roku. To kolejna gmina w powiecie łomżyńskim, która zmuszona była do poszukiwania nowego wykonawcy tych usług, po tym jak pod koniec czerwca, z dnia na dzień, umowę wypowiedziała im firma śmieciowa z Ostrołęki. Nowe ceny są znacznie wyższe, co przekłada się na konieczność podniesienia tzw. podatku śmieciowego płaconego przez mieszkańców. Jego nowe stawki przyjęli wczoraj radni gminy.


Ostatni bolszewik w Łomży

pt, 18 sierpnia 2017 09:58

Niespełna rok temu ratusz twierdził, że „na terenie Łomży brak jest obiektów upamiętniających lub propagujących system komunistyczny”. Profesor Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej powątpiewał wskazując, że patronem jednej z miejskich ulic jest Bronisław Wesołowski. To uczestnik rosyjskiej rewolucji październikowej, a nawet sekretarz Wszechrosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad. Na kilkanaście dni przed upływem ustawowego terminu na zdekomunizowanie patronów ulicy prezydent Łomży zaproponował radnym, aby Wesołowskiego zastąpiła Kaszmirowa.


5 sytuacji, w których przepłacisz za wymarzony urlop

pt, 18 sierpnia 2017 08:50

Wyjazd na wymarzony urlop to wydarzenie, na które się wyczekuje przez niemalże cały rok pracy. Wiele osób oszczędza specjalnie na ten cel pieniądze, inni miesiącami planują trasy, na których się znajdą w czasie spacerów lub zwiedzania. Niezależnie od tego, jaki charakter ma mieć ten urlop, za każdym razem jest wymarzony, wyczekany, wytęskniony. Mimo tak starannych przygotowań można jednak popełnić w związku z tym kilka błędów. Warto o tym pomyśleć i zawczasu zająć się ich zapobieganiem.


Czekają na prawdziwą ulicę

ul. Szmaragdowa
pt, 18 sierpnia 2017 08:44

Dziś ulica Szmaragdowa to wąski pas ziemi wyłożony płytami lotniskowymi. Jeszcze niedawno była to gruntowa dróżka prowadząca do pól, ale teraz po obu jej stronach powstaje największe nowe blokowisko w mieście.
- Przy ul. Szmaragdowej powstało, bądź jest w trakcie budowy, 18 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których docelowo znajdzie się około 1135 mieszkań – podaje Łukasz Czech z ratusza.


Rozwodów znacznie więcej niż przeciętnie

cz, 17 sierpnia 2017 15:52

Łomża znalazła się na 14 miejscu zestawienia 66 największych polskich miast pod względem największej liczy rozwodów. Na tysiąc mieszkańców w ubiegłym roku było ich u nas 2,2. Ten sam współczynnik ma 10 miast sklasyfikowanych na miejscach od 11 do 21. W tej grupie są m.in. Ostrołęka i Suwałki. Mniej rozwodów jest natomiast w Białymstoku i Warszawie.


Podwyżka podatku śmieciowego w Piątnicy

cz, 17 sierpnia 2017 15:35

Od października mieszkańcy gminy Piątnica więcej zapłacą za śmieci. Radni gminy podjęli stosowną uchwałę podnoszącą dotychczasowe stawki podatku śmieciowego o ponad 50% jeśli śmieci są zbierane w sposób selektywny i o 30% jeśli są to śmieci zmieszane.


Ewakuacja w Jednaczewie

Ewakuacja mieszkańców
cz, 17 sierpnia 2017 15:12

Około 60 osób musiało opuścić swoje domy w Jednaczewie pod Łomżą. Ewakuację zarządzili saperzy, których wezwano po znalezieniu - jak się okazało uzbrojonego moździerza - przy ul. Podleśnej. Według relacji tego typu znaleziska są w regionie wyjątkowo rzadkie i bardzo niebezpieczne.


Ciepło i ładnie, ale może trochę popadać

Synoptyczna prognoza pogody dla Łomży na najbliższe dni (źródło: pogodynka.pl)
cz, 17 sierpnia 2017 07:40

Synoptycy na dziś dla regionu zapowiadają zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu, a po południu możliwe są burze. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, podczas burz możliwe porywy do 60 km/h. Temperatura maksymalna do 28°C.


Poczet kandydatów na burmistrza

Herb Nowogrodu
cz, 17 sierpnia 2017 07:30

Mają do 33 do 56 lat. Miejska Komisja Wyborcza w Nowogrodzie zarejestrowała wszystkie siedem osób, które zgłoszono jako kandydatów na burmistrza Nowogrodu. Po śmierci w czerwcu dotychczasowego włodarza gminy Józefa Piatka, wybory jego następcy, który będzie rządził do przyszłorocznych wyborów samorządowych, odbędą się w niedzielę 3 września.


Kolejne ognisko ASF w gospodarstwie

cz, 17 sierpnia 2017 07:23

We wsi Pieńczykówek, na wschód od Grajewa, wykryto kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie rolnym. Wczoraj w gospodarstwie rozpoczęto wdrażania procedur związanych z likwidacją zagrożenia. Pierwszym jego elementem jest wybicie chowanych w gospodarstwie świń i utylizacja ścioły i pasz. W akcję zaangażowane są służby weterynaryjne i strażacy.


Gałąź spadła na wózek z dzieckiem

śr, 16 sierpnia 2017 14:59

Na wózek z dzieckiem spadła gałąź z suchego drzewa. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale do zdarzenia doszło w parku miejskim przy ul. Wojska Polskiego.
- Trzeba coś z tym zrobić. To drzewo stoi suche od dłuższego czasu i nikt z tym nic nie robi – mówi zdenerwowany dziadek dziecka z wózka na które spadła gałąź. - W tym parku dużo jest suchych połamanych przez wiatr gałęzi, które będą spadać – skarży się dzwoniąc do redakcji.
O zdarzeniu, do którego miało dojść w środę przed godz. 10., nic nie wiedzieli w administrującym parkiem Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. O dużym suchym klonie, który stoi tuż obok jednej z alejek spacerowych też nie.


Uratowali dzika... ze studni

śr, 16 sierpnia 2017 09:44

Nietypową akcję ratunkową podejmowali we wtorkowe późne popołudnie łomżyńscy strażacy. Otrzymali zgłoszenie o tym, że do studni wpadł dzik. I choć te zwierzęta uważane są za główne źródło rozprzestrzenia się wirusa ASF, to historia z happy endem.


Nocny pożar w Laskach

śr, 16 sierpnia 2017 09:03

Przez trzy godziny walczyli w nocy strażacy z pożarem w gospodarstwie w Laskach na terenie gminy Zbójna. Paliły się obora i przyległe do niej budynki. Straty spowodowane pożarem wstępnie oszacowano na około 400 tysięcy złotych.


Rezygnują z chowu świń

śr, 16 sierpnia 2017 08:51

Ponad 60 rolników z trzech gmin Jedwabne, Przytuły i Wizna chce zrezygnować z produkcji trzody chlewnej w zamian za rządowe rekompensaty. Rolnicy złożyli w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Łomży oświadczenia, że ich gospodarstwa nie będą spełniać nowych warunków bioasekuracji wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.
- W zdecydowanej większości to małe gospodarstwa hodujące po kilka świń – mówi dr Emilian Kudyba, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Łomży informując, że w sumie zgłoszonych gospodarstwach do wybicie będzie około 600 świń i prosiąt.


Rock i hip-hop dla bohaterów walk o niepodległość

śr, 16 sierpnia 2017 07:52

Koncert patriotyczny na Starym Rynku zakończył łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Bohaterów Bitwy Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz innych powstańczych i niepodległościowych walk przypomnieli: 5tka, Lukasyno i Contra Mundum.
– Marszałek Piłsudski mawiał, że nie byłoby Cudu nad Wisłą, gdyby nie wasz cud, Cud nad Narwią i ta heroiczna, pięciodniowa obrona Łomży, która zatrzymała pochód Tuchaczewskiego – mówi Norbert Smoliński, wokalista Contra Mundum. – Czytałem o pięknej postawie mieszkańców Łomży, to był ogólny zryw i dzisiaj oddajemy tym wszystkim ludziom hołd!


Prof. Śleszyński: metropolie drenują potencjał demograficzny średnich miejscowości

Fragment listy 122 miast, które według ekspertyzy PAN szczególnie zagrożone są utartą funkcji społeczno-gospodarczych
wt, 15 sierpnia 2017 11:47

Dochody budżetów średnich miast przyrastają wolniej w porównaniu do dużych i małych miejscowości a nawet gmin wiejskich. Okazuje się, że te miasta średnie zaczynają nieproporcjonalnie tracić - uważa prof. Przemysław Śleszyński, autor analizy dot. kondycji miast średnich.
Prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk jest autorem analizy dotyczącej 255 miast średnich, która powstała na potrzeby Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wskazała ona 122 miasta, które według ekspertyzy PAN szczególnie zagrożone są utartą funkcji społeczno-gospodarczych. Wśród nich na 44 miejscu jest Łomża.


Biskup Stefanek: potrzeba morale żołnierza

Bp Stanisław Stefanek
wt, 15 sierpnia 2017 11:38

Dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana też Świętem Matki Boskiej Zielnej, oraz 97. rocznica „Cudu nad Wisłą” czyli Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, podczas której wojska polskie pokonały nacierające na stolicę wojska bolszewickie. W Łomży uroczystości rozpoczęły się na placu Papieża Jana Pawła II, przed pomnikiem biorących udział w bitwie żołnierzy łomżyńskiego 33 pułku piechoty, gdzie delegacje władz, wojska i organizacji złożyły kwiaty. Chwilę później w Katedrze uroczystą Mszy świętej przewodniczył biskup senior Stanisław Stefanek. Mówił, że dziś potrzebne nam jest morale żołnierza.


Wojsko zaczęło świętowanie

pon, 14 sierpnia 2017 15:45

Nie było awansów i medali. Były listy od dowódców i ministrów, powtarzające się przemówienia lokalnych vip-ów, pochwały, wyróżnienia i podwyższone premie regulaminowe. W przeddzień kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, świętują żołnierze w Łomży. Uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża odbyła się przed pomnikiem 33 Pułku piechoty na terenie koszarów przy Al. Legionów.


79-latek zjechał z drogi i dachował

pon, 14 sierpnia 2017 13:27

Kierowca toyoty trafił do szpitala po tym, gdy jego samochód zjechał z drogi i dachował. Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w poniedziałek ok. 12.15 za Jeziorkiem.


Zmarł dawny prezydent Łomży

śp Jan Rachubka (fot. UM Łomża)
pon, 14 sierpnia 2017 11:12

W wieku 86 lat zmarł Jan Rachubka, prezydent Łomży w latach 1975-1978. Pogrzeb odbędzie się w środę.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0