czwartek, 23 lutego 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Boys i inni zagrali dla Filipa

pon, 20 lutego 2017 08:08

Mieszkańcy Łomży tłumnie odwiedzali w niedzielę Galerię Veneda, by wesprzeć leczenie 5- letniego Filipa. Dla chorującego na wiotkie porażenie mózgowe czterokończynowe chłopca zorganizowano charytatywny koncert, którego gwiazdą był zespół Boys. Już wiadomo, że sukcesem zakończyła się akcja „Wkręć się w kilometry dla Filipka”, która zapewni mu cztery miesiące rehabilitacji; zebrano też sporo pieniędzy do puszek.
– Jestem bardzo szczęśliwy, bo dla niego to będzie duży zastrzyk finansowy! – mówi wujek chłopca Zenon Wądołowski. – Już jest dużo lepiej, a myślę, że będzie jeszcze lepiej – Filipek zaczął chodzić, teraz walczymy o to, żeby zaczął mówić!


Nietoperze cicho śpią w browarze w Drozdowie i Dolinie Narwi

Piotr Mazur, Maria Łepkowska
so, 18 lutego 2017 14:01

- Na szczęście, nietoperzy w okolicach Łomży i Dolnie Narwi nie ubywa, smacznie sobie teraz śpią w ok. 360 piwnicach, które od środy do soboty zbadaliśmy – informuje kierownik badań, latającego zwykle od zmierzchu do świtu, towarzystwa chiropterolog Marek Kowalski (lat 52) z Towarzystwa Przyrodniczego Bocian. - Stabilna populacja nietoperzy świadczy o dość dobrym stanie środowiska naturalnego. Skąd to wiemy...? Na przykład, licznie występujący na Ziemi Łomżyńskiej nocek rudy zjada dziennie, czyli conocnie, około 2 000 owadów, których nie byłoby tyle w zatrutym otoczeniu. Mam satysfakcję, odkryłem w Drozdowie i Niewodowie trzy rzadko widywane nocki łydkowłose. Jest to gatunek tzw. naturowy, tj. objęty dyrektywą ochronną Unii Europejskiej jako rzadki i ginący.


Gospodarcze poszerzanie horyzontów...

Kristopher Sanchez i Anna Maria Anders
pt, 17 lutego 2017 15:18

- Interesują mnie dwa zakresy działań dla mojego okręgu wyborczego. Pierwsze to bezpieczeństwo - rozmawiałam o tym w Waszyngtonie m.in. z senatorem John McCain, a drugie to gospodarka – mówiła senator Anna Maria Anders, na której zaproszenie od Łomży przyjechali przedstawiciele amerykańskiego stanu Nevada. Senator Anders podkreślała, że Nevada to nie tylko znane wszystkim Las Vegas, ale także ogromna i silna gospodarka. - Musimy jako Polska poszerzyć nasze horyzonty. Po Brexit przyszłość Unii Europejskiej jest niepewna, a USA przedstawiają ogromne możliwości – mówiła senator Anders.


Każdy powinien być wynagradzany za należycie wykonaną pracę...

Średnie miesięczne wynagrodzenia jakie otrzymywali pracownicy ratusza i miejskich instytucji w 2016 roku oraz w styczniu 2017 roku.
pt, 17 lutego 2017 13:28

„Każdy powinien być wynagradzany za należycie wykonaną pracę, szczególnie jeżeli wymaga ona specjalistycznej wiedzy i ciągłego podnoszenia kwalifikacji w specyficznej branży ciepłowniczej. Tak też się stało.” Tak teraz władze MPEC Łomża argumentują wypłatę w grudniu po raz pierwszy w historii firmy czternastej w 2016 roku pensji pracownikom miejskiej spółki. Wbrew faktom twierdzą, że „MPEC nie robi też żadnej tajemnicy z faktu wypłacenia swoim pracownikom dodatkowego wynagrodzenia w miesiącu grudniu ubiegłego roku.”
Okazuje się, że średnie zarobki w tej spółce w ubiegłym roku wynosiły 4615 zł i były zdecydowanie najwyższe w podległych miastu instytucjach. W MOSiR wyniosły one 2552 zł, w Muzeum Północno-Mazowieckim 2660 zł, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2720 zł. To kwoty brutto - średnie wypłaty na rękę wychodzą w tych instytucjach poniżej 2000 zł.


Ruszyła akcja rabatowa w Galerii Bursztynowej

pt, 17 lutego 2017 12:20

Klienci Galerii Bursztynowej mogą skorzystać z ponad trzydziestu kuponów ze zniżkami nawet do 50 proc. Akcja rabatowa będzie trwała w dniach 24 lutego – 5 marca.


Wzorowy Polak, łomżyniak i pedagog Józef Poteraj (+ 83) nie żyje

Józef Poteraj (+ 83)
pt, 17 lutego 2017 11:23

- Mój wujek ze strony mamy zginął w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., a pod Żytomierzem ojciec ścinał szablą „czubki” bolszewikom... Każda rodzina polska jest związana z żołnierzami... - opowiadał o sobie trzy lata temu zmarły dziś rano Józef Poteraj (+ 83), polonista, autor wspomnień historycznych, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego i więzień stalinowski w latach 50. Lata temu widywałem go często, jak idzie uśmiechnięty na spacerze z niepełnosprawnym wnukiem, i wzruszała troska, uważność i serdeczność, z jaką traktował chłopca. Ilekroć się spotykaliśmy, miał dobre słowo, życzliwe pytanie czy nowinkę z życia Łomży. Jednak gros łomżyniaków zapamięta go raczej jako uczestnika setek spotkań historycznych i uroczystości patriotycznych, gdy zabierał głos.


Znowu brudne powietrze nad Łomżą

Wartości stężeń pyłów zawieszonych PM10 w Łomży z ostatnich 30 dni
pt, 17 lutego 2017 09:06

Od wczorajszego poranka w Łomży ponownie powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Najgorzej jest wieczorami. Godzinowe stężenie zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10 wynosiło nawet 255,5 µg/m3. Średnie dobowe zanieczyszczenie wyniosło 125 µg/m3, przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3.


Zmarł w policyjnym areszcie

cz, 16 lutego 2017 17:05

Zatrzymany w policyjnym areszcie w Grajewie mężczyzna zmarł. Do tragedii doszło w nocy z 14 na 15 lutego. 43-latek został do aresztu przewieziony prosto ze szpitala, w którym – jak informuje policja - wszczął awanturę.


Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru w miejscu wywózki sprzed 77 lat

cz, 16 lutego 2017 16:22

- Kto nie był w czasie wojny na nieludzkiej ziemi za Uralem, ten nie wyobraża sobie, jak strasznie tam było... - wspomina Roman Kalista (lat 84), który jako 7-latek z rodzicami i rodzeństwem został o świcie zbudzony łomotaniem kolb karabinów do drzwi przez NKWD-zistów. Był 10. lutego 1940 r. i okrutne mrozy. Stoi przed szkołą w Podgórzu, sprzed której 77 lat temu ponad 150 mieszkańców zostało uprowadzonych i wywiezionych saniami do Łomży, skąd w bydlęcych wagonach pojechali w nieznanym kierunku. - Syndrom syberyjski pozostał, nie znika..., ale dzieciom i wnukom zostanie ten Pomnik Pamięci Ofiar Sybiru – wskazuje na strzelistą kolumnę z wyciętym orłem i wieńcami, które składali, m.in., on sam, Sybiracy, senator Anna Maria Anders i poseł Lech Kołakowski (PiS).


Potrącił kobietę i odjechał

cz, 16 lutego 2017 10:47

W przechodzącą przez jezdnię po przejściu dla pieszych 45-letnią kobietę uderzył fiat uno, po czym jego kierowca odjechał. Do zdarzenia doszło we wtorek w Zambrowie. Okazało się, że sprawca wypadku był 55-letni mieszkaniec z okolic miasta.


Odstrzał sanitarny dzików w powiatach grajewskim i monieckim

Powiaty grajewski i moniecki znajdują się w strefie zagrożenia ASF. Na ich terenie znaleziono już kilkanaście dzików chorych na afrykańskim pomór świń.
cz, 16 lutego 2017 09:06

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie zarządził odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu grajewskiego. Józef Matyskieła nakazał zredukowanie populacji dzików do poziomu co najwyżej 0,1 osobnika/km² na terenie obwodów łowieckich lub ich części, położonych na terenie gmin: Grajewo, Radziłów, Rajgród, Szczuczyn, Wąsosz. Myśliwi mają na to czas do 31 marca 2017 r.


Wspólnie dla Filipka na koncercie Boys i eMDeK w Venedzie

cz, 16 lutego 2017 08:17

- Nasz 5-letni synek Filip, od koncertu w Venedzie 7. lutego 2016 roku, wreszcie stanął na własne nóżki – cieszy się Agnieszka Wądołowska z Łomży, mama chorego na wiotkie porażenie mózgowe czterokończynowe chłopca. - Codziennie widzę cud. Jeden cel został osiągnięty. Dziękuję wszystkim za wsparcie Filipa. Jesteśmy naocznymi świadkami, jaką moc ma specjalistyczna terapia. Kolejny cel przed nami: rozwój komunikacji werbalnej. Obecnie Filip nie mówi, porozumiewa się komunikacją alternatywną, pecsami. Zapraszam Państwa do udziału w koncercie, dedykowanym Filipowi, w niedzielę w godz. 12. - 20. w Galerii Veneda.


Aktywny Senior-Wigor – dom dla towarzystwa, wiedzy i zdrowia

śr, 15 lutego 2017 13:44

Dom Dziennego Pobytu Senior-Wigor działa w Łomży od poniedziałku. Ma miejsca dla 60 osób (a 12 czeka w kolejce): najmłodsi to 60-latkowie, najstarszy podopieczny to 93-latek. DDP powstawał dzięki przebudowie lokalu dawnego Klubu Seniora na parterze bloku przy ul. Skłodowskiej-Curie 2 za pieniądze z budżetu miasta – 373 tys. zł oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – 250 tys. zł, w tym 70 tys. zł na wyposażenie. Powstały: sala spotkań, pokój klubowy z kanapami, sala aktywności z drabinkami i materacami, sala relaksu i aneks kuchenny. - Chcemy stworzyć tutaj atmosferę rodzinnego domu, żeby seniorom chciało się do nas przychodzić, towarzysko i aktywnie spędzać czas - zapowiada kierownik Grażyna Kania (lat 38), kierująca 4-osobowym zespołem. W środę oficjalnie przecinano wstęgę...


Gminy liczą na wsparcie

śr, 15 lutego 2017 13:38

Gminy Radziłów, Piątnica, Łomża, Śniadowo i Zbójna mają szansę na unijne dotacje dla planowanych inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. W rachubę wchodzą warte po kilka milionów złotych budowy lub przebudowy stacji uzdatniania wody, budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Unijne dotacje mają pochodzić z środków PROW. Zarząd województwa zatwierdził listę po wstępnej weryfikacji projektów. Z blisko 90 złożonych wniosków pieniędzy wystarczy na 33 najlepsze. Na tej liście są i nasze.


Chcieli pojeździć wózkiem widłowym...

śr, 15 lutego 2017 13:01

W grudniu nieznany sprawca wyjechał w nocy wózkiem widłowym o wartości 20 tys. zł. z placu znajdującego się na terenie jednej z łomżyńskich firm, po czym kilkanaście posesji dalej pojazd został porzucony. Teraz łomżyńscy policjanci ustalili, że sprawców było dwóch... Młodzi mężczyźni chcieli sobie zrobić przejażdżkę wózkiem widłowym.


W grudniu zyski MPEC gwałtownie spadły

Wyniki finansowe MPEC Łomża po listopadzie i grudniu 2016 roku
śr, 15 lutego 2017 12:31

Kilka dni temu ujawniliśmy, że w ostatnich dniach grudnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dokonał zmiany planu rzeczowo-finansowego MPEC na 2016 rok zwiększając po ok. 1,6 mln zł wpływy i wydatki firmy. Pieniądze poszyły m.in. na wypłatę – po raz pierwszy w historii - czternastych pensji w spółce. Okazuje się, że mimo tych zmian spółka ze sprzedaży na koniec roku wypracowała blisko ćwierć miliona zysku, a na całej działalności gospodarczej wyniósł on 1,7 mln zł. Na koniec listopada ten zysk wynosił aż 3 mln 600 tys zł.


Potrącenie na przejściu

śr, 15 lutego 2017 09:29

Ranna kobieta została zabrana do szpitala. Około godz. 9. na przejściu dla pieszych przez Aleję Piłsudskiego przy ul. Konstytucji 3 Maja kobieta został potrącona przez opla zafirę. Na miejscu pracują policjanci. Są utrudnienia w ruchu dla samochodów jadących od Alei Legionów w kierunku ronda Solidarności.


Szkoda drzew

Ulica Polowa. W związku z remontem do wycięcia wskazano 78 drzew
śr, 15 lutego 2017 08:56

Sześć i pół miliona złotych, o 500 tys. zł więcej niż planowali miejscy urzędnicy, będzie kosztowała modernizacja i przebudowa ulicy Polowej i fragmentu Szosy Zambrowskiej. Urząd Miejski poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty, którą złożyło konsorcjum łomżyńskich firm Unibep i BIK-PROJEKT. Prace mają zostać wykonanie do końca października. Poza nową nawierzchnią jezdni powstaną m.in. nowe rondo na skrzyżowaniu ul. Polowej i Sadowej i ścieżka rowerowa. Aby to wszystko zrobić trzeba ściąć blisko 80 drzew. Apel radnych, z przewodniczącym Wiesławem Grzymałą, „o maksymalne oszczędzenie drzew” nie przyniósł rezultatu.
- Otrzymałem odpowiedź, ale jest to uzasadnienie dlaczego drzewa trzeba wyciąć, a nie deklaracja, że ktoś się nad tym jeszcze raz zastanowi – mówi Grzymała.


Rok Zamenhofa i łomżyńskie związki z esperanto

Henryk Borkowski
wt, 14 lutego 2017 14:50

Konferencja Generalna UNESCO uchwaliła rok 2017 Rokiem Ludwika Zamenhofa. Jedyny łomżyński esperantysta Henryk Borkowski przybliżył uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 MBP postać i dokonania twórcy esperanto w prelekcji „Szkic historii języka międzynarodowego”. Zaprezentował też swą kolekcję książek, w tym białe kruki należące do łomżyńskich esperantystów sprzed I wojny światowej, opowiedział o pochodzącym z Łomży kapucynie, pisarzu i znawcy tego języka Jerzym Korytkowskim oraz o swych spotkaniach z wnukiem Ludwika Zamenhofa, Ludwikiem Krzysztofem Zamenhofem-Zaleskim, który ocalał z Holcaustu dzięki pomocy życzliwych ludzi z Łomży.


Chwilówki - rozsądne pożyczanie nie prowadzi do zadłużenia!

wt, 14 lutego 2017 14:26

Choć mówi się o nich wiele złego, tak naprawdę w wielu sytuacjach chwilówki ratują nasz domowy budżet. Oczywiście, ma to miejsce wyłącznie wtedy, gdy rozsądnie podchodzimy do kwestii pożyczania pieniędzy. Jak więc korzystać z chwilówek, aby nie wpaść w pętle zadłużenia? Poznaj pięć najważniejszych rad.


« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0