poniedziałek, 25 września 2017 napisz DONOS@

Archiwum wiadomości

« · 1 · 2 · »» · »

Pielgrzymka pod skrzydłami kapucynów

cz, 05 sierpnia 2004 09:04:00+02

200 osób z Łomży i okolic dołączy jutro do warszawskiej pieszej pielgrzymki na Jasna Górę. To już 24-ty raz łomżanie pod wodzą kapucynów będą pielgrzymować ze stolicy. Jak mówi gwardian klasztoru ojców kapucynów w Łomży ojciec Waldemar Grubka udział w warszawskiej pielgrzymce to tradycja.


Trzeci dzień marszu

wt, 03 sierpnia 2004 09:16:00+02

Łomżyńska pielgrzymka wyrusza właśnie z Zieleńca, gdzie spędziała noc. Dzisiaj ma do pokonania 27 kilometrów. W drogę na Jasną Górę łomżyńscy pątnicy wyruszyli w dobrych nastrojach, są wypoczęci i najedzeni – a to dzięki gościnności mieszkańców miasteczek i wsi, przez które przechodzą – powiedział kierownik pielgrzymki, ks. Piotr Kapelański.


Sierpień miesiącem ślubów

so, 31 lipca 2004 19:31:00+02

Śierpień to tradycyjnie miesiąc ślubów i hucznych wesel. Wiele par właśnie teraz decyduje się na rozpoczęcie wspólnego życia. W samej katedrze łomżyńskiej związek małżeński zawrze w sierpniu 14 par. Wiele z nich ma też dylemat: urządzać wesele czy nie. Tradycja i niektórzy członkowie rodziny podpowiadają, że nie wypada nie zaprosić krewnych i przyjaciół na huczne przyjęcie z tak wyjątkowej okazji.


Szpitale zaciskają pasa

pt, 30 lipca 2004 17:39:00+02

Oszczędności na rękawicach jednorazowych, strzykawkach, igłach, a nawet lekarstwach – to od dłuższego czasu chleb powszedni polskiej służby zdrowia. W regionie też oszczędności widać – na drzwiach szpitali widnieją ulotki z prośbą do pacjentów, żeby sami zaopatrywali się np. w środki higieniczne. Są także oszczędności niewidoczne dla pacjenta – a podejmowane przez dyrekcję szpitali. Placówka w Wysokiem Mazowieckiem od kilku miesięcy baczniej analizuje koszty eksploatacji, szuka tańszych produktów i lepszych warunków płatniczych. Teraz szpital podejmuje kolejne kroki oszczędnościowe - chce zmniejszyć koszty ogrzewania budynku.


Coraz mniej pielgrzymów

cz, 29 lipca 2004 06:55:00+02

Łomżyńska piesza pielgrzymka na Jasną Górę z roku na rok ma coraz mniej uczestników – tak wynika z danych biura pielgrzymki. 2 lata temu z Łomży do Częstochowy wędrowało 1600 osób, rok temu o ponad 200 mniej.
Jednym z powodów rezygnacji z wędrowania jest stan zdrowia. Zwłaszcza osoby starsze obawiają, że nie przejdą ponad 400 kilometrów - bo tyle dzieli Łomżę od Częstochowy. Katarzyna Laska z sekretariatu tegorocznej pielgrzymki uspokaja, pomoc – także medyczna – czekać będzie na pątników w każdej pielgrzymkowej grupie.


Farna prawie zbrukowana

pt, 16 lipca 2004 14:36:00+02

Większość ulicy Farnej w Łomży pokryta jest kostką brukową, świecą już nowe żeliwne latarnie, a wkrótce mieszkańcy Łomży będą mogli odpocząć na ławeczkach z herbem Łomży i napić się wody ze specjalnego poidełka. Brukowanie Farnej właśnie dobiega końca. Akcję kilka lat temu zainicjowała Gazeta Współczesna. Zamierzała doprowadzić do remontu starych uliczek w Białymstoku, Suwałkach, Ełku i Ostrołęce. Akcja powiodła się tylko w Łomży – dzięki mieszkańcom, którzy kupili część kostki brukowej i władzom miasta, które do inwestycji dołożyły. Choć o Brukowaniu Farnej mówi się przynajmniej od 2 lat, to dopiero teraz prace trwają na dobre. W sierpniu ulica powinna być już odnowiona


Uczelnia jednak przy Poznańskiej!

cz, 15 lipca 2004 22:18:00+02

Jeszcze w ubiegłym roku w opuszczonym budynku miała działać filia Politechniki Białostockiej – teraz nastąpiła radykalna zmiana planów. W budynku przy ul. Poznańskiej w Łomży będą kształcić się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Taką informację przekazał rektor nowej uczelni prof. Kazimierz Pieńkowski.


Cicha rocznica mordów 1943 roku

cz, 15 lipca 2004 08:22:00+02

Mija 61 lat od masowych mordów ludności ziemi łomżyńskiej. W lipcu 1943 roku wojska hitlerowskie i oddziały SS barbarzyńsko mordowali Polaków w lasach Giełczyna i Jeziorka a także m.in. na terenach gminy Sławiec i Piekuty Nowe. Do szczególnie bestialskiego mordu doszło na terenie Lasu Jeziorkowskiego gdzie 15 lipca wymordowano inteligencję łomżyńską. Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, że ofiarami tego mordu padło 63 osoby . W Lesie Jeziorkowskim Niemcy zamordowali całe rodziny łącznie z dziećmi, kobietami i starcami.


Jazda po "kieliszku"

pon, 12 lipca 2004 15:41:00+02

Coraz więcej praw jazdy zatrzymuje policja w regionie. W ubiegłym roku prawa jazdy straciło ponad 180 łomżyńskich kierowców, w tym roku z dokumentem pożegnało się już 130-stu. Dane zebrał Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Łomży. Powodem zatrzymań praw jazdy jest najczęściej nietrzeźwość kierowców – mówi Naczelnik Wydziału, Wiesław Doda.


TOSCA

pt, 09 lipca 2004 10:10:00+02

Kilkaset osób przyszło wczoraj wieczorem do łomżynskiej katedry, aby zobaczyć wystawienie Tosci - Giacomo Pucciniego. Opera była głównym punktem i odbywającego sie od tygodnia XI Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo Łomża 2004. W głównych rolach tej inscenizacji wystapili Liliana Kamińska i Janusz Ratajczak – śpiewacy państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.


Mniej urzędników w łomżyńskim ratuszu

śr, 07 lipca 2004 21:39:00+02

O kilkanaście osób zmniejszyła się liczba tych, którzy pracowali w łomżyńskim magistracie. Nie jest to jednak związane z jakąś gruntowną reorganizacja urzędu, czy wprowadzeniem nadzwyczajnych oszczędności w administracji, a brakiem funduszy na roboty publiczne i prace interwencyjne w miejscowym Urzędzie Pacy. Z ostatnim dniem czerwca z pracy w Urzędzie Miasta musieli odejść ci, co na takich właśnie warunkach tam pracowali. Jak podkreśla wiceprezydent Marcin Sroczyński pieniędzy na ich samodzielne zatrudnienie nie znaleziono bowiem też w Ratuszu.


Szeptel połączy PLL LOT ze światem

wt, 06 lipca 2004 15:43:00+02

Niezależny operator telefoniczny wywodzący się z Szepietowa ma połączyć zagraniczne biura obsługi klienta Polskich Linii Lotniczych LOT z mieszczącym się w Warszawie centrum telefonicznym LOTu. Właśnie została podpisana umowa pomiędzy obu przedsiębiorstwami dotycząca pilotażowego wdrożenia takiego rozwiązania. Projekt w pierwszej testowej fazie dotyczyć będzie rynku francuskiego, a następnie ma zostać rozszerzony na pozostałe kraje w których funkcjonują Biura LOT.


Sprowadzane samochody

cz, 01 lipca 2004 10:05:00+02

Kilka tysięcy używanych samochodów z państw Europy zachodniej przywieziono do Łomży w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy. Tutejszy Urząd Celny takie samochody cli praktycznie na okrągło - nawet do 100 sztuk dziennie. Jak podkreśla naczelnik Urzędu Piotr Grygo chyba nikt nie spodziewał się, że aż tyle starych samochodów będzie do Polski przywożone. Wszystko zaczęło się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej.


Koniec rekrutacji do szkół na podlasiu

śr, 30 czerwca 2004 12:00:00+02

Dziś do godziny 15.00 wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w województwie podlaskim muszą wywiesić listy przyjętych nowych uczniów. Dobiega końca rekrutacja w tych typach szkół. Do wczoraj uczniowie gimnazjów mieli czas na złożenie maksymalnie do trzech szkół kopii świadectw ukończenia gimnazjum i zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego. Dziś szkoły na tej podstawie utworzą listy osób przyjętych. Jak podkreśla Józef Przybylski – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży do tej placówki chętnych jest trzy razy więcej niż miejsc.


Trwa remont Farnej

wt, 29 czerwca 2004 12:00:00+02

Od 3 tygodni trwa remont Ulicy Farnej w Łomży. To efekt akcji pod hasłem “Brukujemy Farną “.
jaką prowadzi łomżyńska redakcja Gazety Współczesnej i Urząd Miasta. Już niebawem będzie tam deptak z granitowej kostki z wmurowanym herbem Łomży. Także wszyscy inni, którzy wspomogli finansowo akcję remontu ulicy Farnej będą mieli swoje miejsce w kamiennym pamiętniku. Granitowe płytkę z wyrytym imieniem i nazwiskiem lub nazwą darczyńcy zostaną wmurowane w powierzchnię ulicy. Niestety nie jest ich zbyt wiele - około 20 - mówi Sławomir Kaczyński z Gazety Współczesnej.


Wnioski o doplaty

pon, 28 czerwca 2004 20:17:00+02

89 % podlaskich gospodarzy złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie. To ci którzy są wpisani do ewidencji producentów rolnych. Na założenie wniosku o dopłaty, rolnikom pozostało jeszcze 3 dni z dzisiejszym. Termin upływa z końcem czerwca. Jest to już drugi termin kończący akcję składania wniosków bez konsekwencji utraty części dotacji. Wcześniej Komisja Europejska przedłużyła możliwość składania wniosków o dwa tygodnie z powodu małego zainteresowania polskich rolników dopłatami. Wnioski można składać do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Zagrożenie pożarowe

pt, 25 czerwca 2004 13:26:00+02

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach regionu. 72 procent lasów nadleśnictwa Nowogród i nadleśnictwa Łomża zostało objęte pierwszym stopniem zagrożenia pożarowego. Straż Pożarna w Łomży apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach. Szczególnie zbliżający się okres wakacji sprzyja spacerom a także rozpalaniu ognisk na obszarach leśnych. A właśnie zdaniem strażaków nieostrożność ludzi a także celowe podpalenia to około 70 procent pożarów. A las płonie szybko np. pożar ściółki rozprzestrzenia się z prędkością od kilku do kilkunastu metrów na minutę. Od momentu zapalenia pierwszego źdźbła do chwili rozpoczęcia akcji gaśniczej może spłonąć kilka hektarów lasu.


Socjologia w Jańskim

śr, 23 czerwca 2004 19:37:00+02

Nowy kierunek studiów w Łomży. Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży otrzymała uprawnienia do kształcenia studentów na kierunku socjologia. Wprowadzenie nowego kierunku studiów było uwarunkowane ogromnym zapotrzebowaniem i specyfiką ziemi łomżyńskiej - mówi rektor WSZ i P im.Jańskiego w Łomży Waldemar Pędziński.
Łomżyńska socjologia będzie prowadzona przez wybitnych specjalistów i uczonych z uczelni warszawskich, lubelskich i białostockich.


Sesje rad

śr, 23 czerwca 2004 08:26:00+02

Sesyjny dzień dziś w Łomży. O 10-tej rozpoczynają się dwie niezależne sesje rad: miasta i powiatu. Radni Miasta będą m.in.: oceniać realizacje przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planu oszczędnościowego, zapoznają się jak przygotowana jest Łomża do wykorzystania funduszy strukturalnych i zgodnie z planem mają uchwalić Program Rozwoju Lokalnego Łomży na najbliższe dwa lata.


WSD - rozesłanie neoprezbiterów

pon, 21 czerwca 2004 11:56:00+02

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży zakończyli rok akademicki. 13 neoprezbiterów biskup Stanisław Stefanek posłał na parafie. Tradycyjnie uroczystości zapoczątkowała poranna Msza Święta w kaplicy Seminarium. Mszy przewodniczył pasterz diecezji, a przy ołtarzu stanęli także także moderatorzy, profesorzy oraz alumni seminarium. Po Mszy Świętej ks. rektor Andrzej Miałkowski podsumował, a następnie zamknął kolejny rok akademicki, a biskup Ordynariusz wręczył dekrety kierujące do pracy duszpasterskiej 13 neoprezbiterom.


Świadczenia rodzinne w Łomży

so, 19 czerwca 2004 09:46:00+02

Ponad tysiąc łomżyńskich rodzin nie otrzymało jeszcze zasiłku rodzinnego. Pracownicy oddziału świadczeń rodzinnych twierdzą, że robią co mogą, aby pieniądze wypłacić jak najszybciej. Tymczasem petenci przychodzą, pytają kiedy otrzymają zasiłek – są tacy, którzy krzyczą a nawet płaczą. Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Łomży, Teresa Śmiarowska informuje, że pzy takim nawale pracy wypłacanie świadczeń potrwa jeszcze około tygodnia.


Ks. Godlewski - Proboszczem Roku

ks. Andrzej Godlewski<br>
Proboszcz Roku
pt, 18 czerwca 2004 13:42:00+02

A jednak najlepszy z 12-stki wspaniałych. Proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży ks Andrzej Godlewski został Proboszczem Roku. Dziś w Warszawie oficjalne ogłoszono zwycięzcę.
Konkurs po raz drugi zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna oraz Redakcja Katolicka Telewizji Polskiej. Z blisko 600 kandydatów jury wybrało 12-stu wspaniałych. A dzisiaj okazało się, że to właśnie proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży jest najlepszym proboszczem 2004 Roku.


Rusza kolejna zbiórka żywności w Łomży

pt, 18 czerwca 2004 09:11:00+02

Popołudniu w większych łomżyńskich sklepach stać będą wolontariusze Caritas-u. Organizacja chce tym razem zebrać żywność dla dzieci – uczestników wakacyjnych wyjazdów przygotowanych przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej. W marketach, w których będzie stała młodzież, są już plakaty. Siostra Dorota Krasucka – koordynator wakacyjnej akcji letniej Caritas mówi, że potrzebne są zwłaszcza produkty trwałe.


Uwaga! Potrzebni artyści malarze

pt, 18 czerwca 2004 08:16:00+02

Potrzebni artyści malarze, którzy pomogą stworzyć motylkowy oddział w Łomży. Osób uzdolnionych plastycznie poszukuje oddział dziecięcy wojewódzkiego szpitala w Łomży. Od kilku tygodni na oddziale trwa wielkie malowanie. Początkowo bajkowe obrazy na ścianach tworzyło kilka uczennic min. z Gimnazjum nr 6 w Łomży pod okiem artysty plastyka Grażyny Podedwornej. Chętnych jednak brakuje a do pomalowania są jeszcze sale chorych i pomieszczenia personelu.


Zadłużenie Szpitala

cz, 17 czerwca 2004 11:25:00+02

Osiem milionów złotych przekroczyło zadłużenie łomżyńskiego Szpitala. Jak twierdzi zastępca dyrektora Jan Bajno – to bardzo dużo, ale i tak w Łomży jest o wiele lepiej niż w innych podobnych placówkach tego typu w kraju. Zadłużenie tutejszego szpitala narasta stale od kilku lat. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku wzrosło ono o około 800 tysięcy złotych. Powodem nowego zadłużania się szpitala jest zbyt niska cena za tzw. punkt usług medycznych płacona przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym roku "punkt medyczny jest tańszy od ubiegłorocznego o około 2 złote. (W 2003 - punkt kosztował ponad 11 złotych, w 2004 kosztuje ponad 9 złotych)


Ostatnie dwa dni na składanie wniosków

pon, 14 czerwca 2004 07:34:00+02

Jeszcze tylko dziś i jutro rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej każdy rolnik uprawiający ziemię ma prawo do dopłaty do każdego hektara użytków rolnych. Zgodnie z traktatem przedakcesyjnym polskie dopłaty w pierwszym roku członkostwa w UE wynoszą 55% dopłat w starych państwach unijnych, ale z każdym kolejnym rokiem mają wzrastać o 5%.
Rolnikom z regionu należą się także dodatkowe pieniądze z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach. W sumie na każdy hektar ziemi można otrzymać ponad 500 złotych.


Cisza przedwyborcza

pt, 11 czerwca 2004 16:26:00+02

O północy rozpoczyna się cisza wyborcza. Dotyczy ona kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Od północy do niedzieli do godz. 22.00, gdy zamknięte zostaną wszystkie lokale wyborcze, zabronione jest podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów do PE w Unii Europejskiej. Nie wolno w tym czasie zwoływać zgromadzeń organizować pochodów lub manifestacji, wygłaszać przemówień, rozdawać ulotek lub w jakikolwiek inny sposób prowadzić agitacji na rzecz kandydatów lub list kandydatów albo przeciwko nim. Prowadzenie kampanii w czasie ciszy grozi karą aresztu lub grzywny.


"Wybuchowe" skarby

śr, 09 czerwca 2004 09:25:00+02

Coraz więcej poszukiwaczy skarbów. W regionie modne stało się szukanie powojennych pamiątek przy pomocy wykrywaczy metali. Oprócz hełmów, łusek od nabojów czy bagnetów znaleźć można minę przeciwpiechotną lub pocisk. Poszukiwacze skarbów nie wiedzą najczęściej, jak ich pamiątki mogą być niebezpieczne. Wykopują niewybuchy i przynoszą je np. do Muzeum "Fort" w Piatnicy - mówi właściciel Muzeum ppłk rezerwy Ludwik Zalewski.


Skansenowskie spotkania

pt, 04 czerwca 2004 14:50:00+02

Kurpiowska muzyka, śpiew i taniec, a także pokazy wytwórczości ludowej w tym kowalstwa, wycinankarstwa, bursztyniarstwa, garncarstwa i hafciarstwa to główne atrakcje zaplanowanych na niedzielę Skansenowskich Spotkań. Imprezę folklorystyczna od lat w malowniczo położonym nad Narwią Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnicka w Nowogrodzie organizuje Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży a zaprasza dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski.


Dzień dziecka bez alkoholu

pon, 31 maja 2004 08:05:00+02

Specjalny apel w sprawie spędzenia dnia dziecka bez alkoholu przyjęli radni Rady Miejskiej w Łapach. Na wniosek jednego z tamtejszych radnych zaapelowano do wszystkich mieszkańców gminy o to, by tego dnia nikt nie spożywał alkoholu. Jak napisano w dokumencie: „Niech dzieci w dniu swego święta nie widzą osób spożywających alkohol oraz niech nie doświadczają skutków spożycia alkoholu przez dorosłych. Niech dla naszych dzieci będzie to dzień radości i samych miłych przeżyć. Zwracamy się do wszystkich osób i instytucji, w tym zwłaszcza jednostek samorządowych, aby organizując Dzień Dziecka zechcieli przyłączyć się do naszej prośby, zawartej w niniejszym apelu”.


« · 1 · 2 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0