wtorek, 23 maja 2017 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Kalendarz

2017
« Maj »
PnWtŚrCzPtSo
Ni
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031        
znajdź wydarzenie
dopisz wydarzenie

Galeria

170407071955.jpg
Pterozaury

Sonda

Wszystkich głosów 2108

Czy jesteś za zmianą nazwy ulicy Grobla Jednaczewska na ulicę Grobla Jednaczewska im. 5 Braci Kozłowskich?  2016-04-15
w kinie Millenium

PASJA ZBLIŻENIA
gdzie: w Galerii Pod Arkadami w piątek, 15 kwietnia 2016
godzina rozpoczęcia: 18:00:00
czas trwania imprezy: do 2016-05-11

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na wernisaż wystawy łomżyńskiego fotografika Marka Maliszewskiego – fotoreportera Portalu Internetowego 4LOMZA.PL i GAZETY BEZCENNEJ. Otwarcie wystawy PASJA ZBLIŻENIA odbędzie się w Galerii Pod Arkadami w piątek, 15 kwietnia 2016 o godz. 18.00. Wstęp wolny

Marek MALISZEWSKI współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: 2012 - 1. miejsce, kategoria cywilizacja w konkursie BZ WBK Press Foto, 2011 - Laureat Nagrody Prezydenta Łomży w dziedzinie kultury, 2009 – Finalista Grand Press Photo.

Pasja na Kurpiach

„Misją i dążeniem Teatru Lalki i Aktora w Łomży jest tworzenie spektakli, szukających ważnych społecznych tematów, pobudzających wyobraźnię, rozwijających wrażliwość i mądrość widzów. Jednym z takich spektakli jest „Pasja. Misterium Męki Naszego Pana Jezusa Chrystusa” Michela de Ghelderode wystawiona w łomżyńskim teatrze w marcu 2015 r. W środowisku teatralnym widowisko stało się ważnym głosem artystyczno-społecznym i było pierwszym całościowym scenicznym wystawieniem tekstu Ghelderodego w Polsce. Przedstawienie wyreżyserował znakomity twórca teatru lalkowego prof. Wiesław Hejno – inscenizator i reżyser, znający twórcze możliwości teatru formy. Wyjątkową scenografię oddającą estetykę widowisk pasyjnych zaprojektował Przemysław Karwowski.

Łomżyński teatr, który na co dzień jest w żywym kontakcie z „miejscem i czasem”, kierując się ideą autora dramatu: „sięgając po zapomnienie przybliżyć lokalnej społeczności współczesność i tradycję ludowego teatru” stworzył projekt artystyczno-społeczny „Pasja – zbliżenia 2016”, który założył wystawienie „Pasji” w okresie Wielkiego Postu w ważnych miejscach sakralnych na terenie Kurpiowszczyzny, takich jak: Myszyniec, Turośl, Łyse oraz Nowogród. Społeczno-artystyczny charakter projektu pozwolił na prezentację widowiska w miejscach ważnych dla tradycji, kultury i tożsamości regionu. Podjęte działania teatru w tym szczególnym okresie Wielkiego Postu zgromadziły i zintegrowały publiczność wielopokoleniową, przedstawicieli różnych grup społecznych, wzbudziły zainteresowanie teatrem i wzruszenie. Dla wielu z widzów obecnych na spektaklach był to pierwszy kontakt ze sztuką teatralną i ogromne emocjonalne przeżycie.

W realizacji projektu „Pasja – zbliżenia 2016” towarzyszył nam znakomity łomżyński fotografik-reportażysta Marek Maliszewski. Aparat fotograficzny służący Maliszewskiemu do dokumentowania szerokiej panoramy różnorodnych zjawisk zachodzących w przestrzeni i życiu Łomży, tym razem przez kilka dni był narzędziem do przyjrzenia się pracy teatru z bliska, podpatrzenia jego struktur. A więc teatr jako podmiot i bohater. Wystawa projektu „Pasja – zbliżenia 2016” po pierwsze, daje możliwość spojrzenia na teatr w relacji aktor - widz, prowokuje odbiorcę do wykreowania przez autora wystawy własnej wizji, emocji, na podstawie fragmentu uchwyconej rzeczywistości w kadrze. Po drugie, autor nie posługuje się deformacją obrazu, czy rzeczywistości. Jest to autentyczny zapis semantyczny i emocjonalny, oddający pewien rytm wydarzeń, poetykę i surowość miejsc i zdarzeń. Marek Maliszewski w ascetyczny sposób przekazał nam swoje fascynacje, wynikające ze skrupulatnych kilkudniowych obserwacji, które śmiało można nazwać niezwykle interesującym reportażem.

Za wspólne tworzenie projektu pragnę podziękować naszym Partnerom, a w szczególności: Diecezji Łomżyńskiej, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Sztuk i Dialogu, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego, Parafiom, które wspólnie z nami realizowały ten projekt w środowiskach lokalnych oraz mediom utrwalającym i relacjonującym to wydarzenie i pracę teatru z bliska”.

Jarosław Antoniuk

zaprasza: Anonimowy donosiciel :)
wystawy, wernisaże  Hkalendarz v. 1.2
 
 

Ogłoszenia płatne

 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0